Beskydské divadlo

Beskydské divadlo Nový Jičín
StátČeskoČesko Česko
MístoNový Jičín
ZřizovatelNový Jičín
Budova
Stylhistorizující sloh
ArchitektOtto Thienemann
Osobnosti
ŘeditelBc. Jiří Močička
Další informace
Souřadnice
AdresaDivadelní 873/5, Nový Jičín
UliceDivadelní
Oficiální webbeskydskedivadlo.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beskydské divadlo v Novém Jičíně je dominantním kulturním zařízením města. Na jeho scéně hostují divadelní soubory z celé republiky i ze zahraničí. Sídlí v budově bývalého Německého spolkového domu z konce 19. století.

S myšlenkou výstavby Německého spolkového domu, jako nového německého kulturního a společenského centra pro Nový Jičín a okolí, přišly místní německé spolky. Na jaře roku 1872 byla zřízena loterie, jejíž výnos se stal základním kapitálem sbírky pro výstavbu budovy. Když v roce 1885 dosáhla výše kapitálu 15 000 zl., s přidáním částek formou úvěrů od německé spořitelny, mohlo se začít stavět. Autorem návrhu se stal vídeňský architekt Otto Thienemann, který v osmdesátých letech 19. století navrhl pro Nový Jičín také řadu dalších významných staveb. Stavební práce byly provedeny od jara 1885 do října 1886 novojičínskými firmami Heinricha Czeikeho, Richarda Klosse a Josefa Bluma. Malířskou výzdobu provedl se svým otcem Juliem novojičínský rodák Eduard Veith, který se mimo jiné podílel na výzdobě dnešní Státní opery v Praze.

Slavnostní otevření spolkového domu se odehrálo 24. října 1886. V následujících letech se zde konaly koncerty, divadelní představení, ale také bály či obchodní shromáždění. Česká kultura českých spolků měla v té době své místo v novojičínském Národním domě, postaveném roku 1894.

Po druhé světové válce zde působil stálý herecký soubor, který však byl v červnu 1963 v rámci kampaně rušení oblastních divadel zrušen a nahrazen tzv. "stálou divadelní scénou". Budova, která dodnes této divadelní scéně slouží, prošla v osmdesátých letech 20. století rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, při níž bohužel zmizela celá vnitřní secesní výzdoba.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Beskydske divadlo.jpg
Autor: Andrea Tománková, Licence: CC BY-SA 4.0
Beskydské divadlo