Beta Regio

Pohled na povrch Venuše. Beta Regio znázorňuje červená skvrna v horní části snímku

Beta Regio je oblast na Venuši známá jako sopečná vyvýšenina. Měří asi 3000 km a je to prominentní náhorní oblast Venuše.

První oblasti, které byly objeveny při raných radiových průzkumech povrchu Venuše dostaly jména podle písmen řecké abecedy. Beta Regio byla objevena a pojmenována v roce 1964 Dickem Goldsteinem. Jméno bylo schváleno v letech 1976 a 1979 pracovní skupinou Mezinárodní astronomické unie pro jména planetárního systému. Maxwell Montes, Alpha Regio a Beta Regio jsou výjimky z pravidla, že povrchové oblasti a útvary na Venuši jsou pojmenovány podle významných žen nebo bohyň.

Sopečná vyvýšenina Beta Regio je široká, šikmá vrchovina, která má přes 1000 km v průměru. V oblasti se nachází hluboká koryta o průměru 100-200 km. Jde o příklad a důkaz existence povrchového tektonismu. Region je přerušen severo jižním žlabem s názvem Devana Chasma. Na severním konci obalsti se nachází sopka Rhea Mons, na jižním potom vulkán Theia Mons.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beta Regio na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Venus Topo 270 East, 775-,663,-112.jpg
Hemispheric View of Venus Centered at 270° East Longitude

Original Caption Released with Image:

The hemispheric view of Venus, as revealed by more than a decade of radar investigations culminating in the 1990-1994 Magellan mission, is centered at 270 degrees east longitude. The Magellan spacecraft imaged more than 98% of Venus at a resolution of about 100 meters; the effective resolution of this image is about 3 km. A mosaic of the Magellan images (most with illumination from the west) forms the image base. Gaps in the Magellan coverage were filled with images from the Earth-based Arecibo radar in a region centered roughly on 0 degree latitude and longitude, and with a neutral tone elsewhere (primarily near the south pole). The composite image was processed to improve contrast and to emphasize small features, and was color-coded to represent elevation. Gaps in the elevation data from the Magellan radar altimeter were filled with altimetry from the Venera spacecraft and the U.S. Pioneer Venus missions. An orthographic projection was used, simulating a distant view of one hemisphere of the planet. The Magellan mission was managed for NASA by Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, CA. Data processed by JPL, the Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA, and the U.S. Geological Survey, Flagstaff, AZ.