Bevatron

Bevatron při demolici

Bevatron byl synchrotron v kalifornské vládní laboratoři Lawrence Berkeley National Laboratory. Jeho název odkazuje na fakt, že dokázal urychlovat protony na energie až 1 miliarda elektronvoltů (1 GeV, dříve označován BeV od anglického billion). Při vysokoenergetických srážkách urychlených protonů s pevným terčem byl na tomto urychlovači v roce 1955 objeven antiproton, za což byla udělena Nobelova cena za fyziku pro rok 1959. Urychlovač pracoval v letech 19541993. Jeho budova je v současné době v demolici.

Související články


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bevatron interior (4675235347).jpg
Autor: Daniel Parks from Berkeley, United States, Licence: CC BY 2.0

The interior of the old Bevatron building at Lawrence Berkeley National Laboratory in Berkeley, CA. When this picture was taken the building was nearing completion of a multi-year demolition and the decommissioned ring had already been removed, leaving only the structural framework of the facility.

When it was built in 1954 the Bevatron was the world's most powerful particle accelerator, capable of 1BeV collisions. Research at the Bevatron resulted in the discovery of the antiproton and led to several Nobel Prizes in physics.