Bezbariérový přístup
Bezbariérový přístup umožňuje tělesně postiženým osobám navštěvovat i místa, která by jim za běžných okolností byla nepřístupná. Jedná se např. o překonávání schodů, terénních nerovností a dalších překážek.
Ze stavebního hlediska znamená bezbariérový přístup soubor opatření, které zajistí samostatný pohyb a užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace. Jsou to především osoby používající vozík pro invalidy nebo berle, a dále lidé s těžkým smyslovým postižením.[1]
V současnosti je bezbariérový přístup vyžadován do novostaveb veřejné vybavenosti a většinou i do rekonstruovaných objektů. Tyto zásady je ale zejména u rekonstrukcí často problematické dodržovat, zde může být bezbariérový přístup zajištěn například pomocí nájezdových ramp či zvedacích plošin.
Bezbariérová doprava v Praze
Podle schválené městské koncepce na odstranění bariér ve veřejném prostoru by v roce 2025 měla být pražská MHD kompletně bezbariérová.
Zatím (v roce 2015) se Dopravní podnik hl. m. Prahy může pochlubit druhým největším počtem nízkopodlažních tramvají na světě (celkem je jich 230). Více jich má pouze Vídeň.[2]
Odkazy
Reference
- ↑ Jan Skopec, Bezbariérové řešení staveb, ABF, Praha 2005
- ↑ Archivovaná kopie. m.denik.cz [online]. [cit. 2015-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-17.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu bezbariérový přístup na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo bezbariérový přístup ve Wikislovníku
- HUNGER.CZ. restaurace a kavárny s bezbariérovým přístupem | hunger.cz. Hunger.cz [online]. [cit. 2017-01-03]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Autor: Mario Roberto Duran Ortiz Mariordo, Licence: CC BY 3.0
Sistema RIT de Curitiba, Brazil
MUTCD road sign.