Bicí souprava

Drum KitBasový bubenChina typeVirblVirblKotelKotelSplash cymbalRide cymbalTom-tomHi-hatCrash cymbalDrum hardwareDrum hardware
Informace o tomto obrázku
Bicí souprava: 1 Basový buben • 2 Kotel • 3 Virbl • 4 Tom-tom • 5 Hi-hat • 6 Crash cymbal • 7 Ride cymbal • 8 Splash cymbal • 9 China type

Mimo obrázek: Sizzle cymbalSwish cymbalCrash/ride cymbalKravský zvonecWood blockTamburínaRototomOctobanTemple blockGongTriangl

Podívejte se také na: Drum hardwarePaličkyTraps case
Bicí souprava: 1 Basový buben 2 Kotel 3 Virbl 4 Toms 5 Hi-hat 6 Činely Crash a Ride.Další: China činel, Splash činel, kravský zvonec, tamburína

Bicí souprava je sestava bicích nástrojů, někdy nazývaná zkráceně bicí. Skládá se z jednotlivých bubnů a činelů a jejich stojanů, přechodů, popř. dalších perkusních nástrojů a sedačky pro bubeníka. Velký buben bývá ovládán šlapkou či dvoušlapkou, stejně tak i hi-hat činel. Menší bubny a se ovládají paličkou, dvěma paličkami či metličkami.

Malý buben

Vířivý buben

Malý buben (vířivý buben), označovaný také Snare (podle jedné z technik, které se na něj hrají. V Česku je označován virblem), bývá usazen uprostřed pedálů. Jedná se o mělký buben se struníkem umístěným na spodní bláně. Struník je několik pružin, které dodávají malému bubnu jeho charakteristický zvuk.

Ludwig Accent CS Custm Jazz Drums Set

Velký buben

Basový buben značky Yamaha

Velký buben je basový buben, též označován jako kopák, dupák, šlapák, basák atp. Hraje se na něj pomocí pedálu ovládaného nohou. Vycpává se dekou nebo molitanem, aby jeho zvuk nepřezníval. Jako všechny ostatní bubny má dvě blány, přičemž do rezonanční blány se v profesionálních soupravách dělá otvor pro mikrofon, ale také kvůli odrazu „beatru“ na hrací bláně a komfortu hraní.

Tom tom

Tomů je v soupravě libovolný počet. Slouží především k hraní takzvaných breaků neboli přechodů. Mají hluboký, ale mohou mít i vysoký zvuk.

Floor tomy

V bubenické hantýrce kotle. Jsou umístěny na nožičkách na zemi, odtud je také jejich název. Znějí hlouběji než tom tomy.

Floor znamená v angličtině podlaha.

Činely

činely Hi-hat

Činelů je více druhů, mezi nejpoužívanější patří hi-hat (dva činely umístěné proti sobě na stojanu s pedálem), ride, crash, splash nebo china. Obecně se dají tyto činely rozdělit na dvě hlavní skupiny. Činely které se používají spíše k tvorbě rytmů (hi-hat, ride) a činely, které se využívají spíše na akcenty (crash, splash, china).

Každý činel má tři hlavní úhozové zóny - kraj, tělo a střed (pupek).

Technika

  • Výrobci a značky bicích souprav: Amati, Yamaha, Ludwig, Sonor, Pearl, Stagg, Premier, Tama, Gretsch, DW, Mapex, Basix, Peace atd.
  • Výrobci a značky činelů: Zildjian, Sabian, Meinl, Paiste, Ufip, Anatolian, Istanbul, Bosphorus, Turkish atd.

Netypickými bicími hudebními nástroji jsou elektronické bicí nástroje a bicí automaty (Yamaha, Roland). Využívat těchto nástrojů se začalo ve druhé polovině 20. století - logicky s možností jejich výroby díky technologickému pokroku. Tyto soupravy mají řídící panel, pomocí kterého je možné upravit zvuk jednotlivých bubnů.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Drums.jpg
ציור של מערכת תופים
Hi-hat.jpg
Example of ready-to-play hi-hat
Ludwig Accent CS Custm Jazz Drums Set.jpg
Autor: Lukáš Perný, Licence: CC BY-SA 3.0
Ludwig Accent CS Custm Jazz Drums Set
Bass drum.jpg
Autor: Chocho na projektu Wikipedie v jazyce francouzština, Licence: FAL
Basový bubon Yamaha.
Spazzole-brushes.jpg
Autor: Viames Marino, Licence: CC-BY-SA-3.0
A drummer playing the brushes on a snare drum.