Kulečník
Kulečník nebo biliár z francouzského názvu billard (bille: koule) je dovednostní sport hraný pomocí tága, které se používá na strkání koulí po stole potaženém plátnem. Dříve se používal jeden termín zastřešující všechny kulečníkové sporty. Byl to termín biliard, dosud používaný jako lidové pojmenování. Oficiální pojmenování biliár se vztahuje jen některým geografickým regionům a stolům s otvory pro koule. Ve Spojeném království slovo billiard označuje pouze anglický biliard, ve Spojených státech označuje téměř všechny kulečníkové sporty.
Hlavní druhy
- Karambol je hra hraná s třemi koulemi na plátnem potaženém stole bez děr a s ostrými pogumovanými hranami.
- Pool je hra hraná na stole s šesti děrami. Zahrnuje i nejrozšířenější kulečníkovou hru na světě, eight-ball nebo 8-ball, osmička, dále i nine-ball nebo 9-ball, devítka, Ten-Ball, Straight-Pool a bank pool
- Snooker je hra, která se liší velikostí stolu, počtem koulí a také jinou kulturou a historickými rozdíly.
- Neguš (Bába hříbek) se hraje se šesti koulemi, jedna z koulí je barevně odlišná a má dvojnásobnou hodnotu. Hraje pouze z jedné strany. Na ploše stojí dva (tři) hříbky, někdy barevně (tvarově) odlišeny. Při shození hříbku blíže k rozstřelu se hráči maže vše a začíná od nuly.[1]
Součásti
Stůl
Nejčastější rozměry obdélné desky kulečníkového stolu pro veřejné prostory byly tradičně 2,7 x 2,1 m včetně mantinelů. Potah hrací desky býval ze speciálního vlněného sukna (flauše) tmavě zelené barvy. V současné době bývá nahrazen jinými tkaninami s plátnovou vazbou v dalších zpravidla tmavých barvách, nejčastěji modré.
Tágo
- Poolové tágo
- průměr kostice cca 11 až 14 mm
- kovový závit
- rozdělení v polovině
- Karambolové tágo
- průměr kostice cca 10 až 13 mm
- dřevěný závit
- rozdělení v polovině
- Snookerové tágo
- průměr kostice cca 6 až 9 mm
- kovový závit
- rozdělení v 3/2, na konci zpravidla závit pro extender
Koule
Koule bývaly tradičně soustružené ze slonoviny, s leštěným povrchem. Pro její vzácnost a drahocennost se kolem roku 1900 začaly používat náhradní materiály, především celuloid, od 60. let 20. století převládl tvrzený plast, zásadně v tlumené bílé barvě slonové kosti.
Historie
Původ hry bývá spojován se středověkou Evropou, nejstarší písemné zprávy pocházejí z britských pramenů, kulečník se hrál kolem roku 1586 na dvoře skotské královny Marie Stuartovny, píše o něm také William Shakespeare. Kulečníkový pokoj byl zvláštním prostorem na zámcích aristokracie, kulečník stával v salónech měšťanů 19. století a v téže době se rozšířil i do hostinců. Vznikaly specializované kulečníkové kluby a kulečníkové herny, například v Praze Na poříčí nebo U Nováků. Kulečník hráli pánové i dámy.
Současnost
V současné době společenské a hostinské prostory zažívají renesanci kulečníku. Kromě toho se hraje internetový kulečník on-line.
Galerie
Odkazy
Literatura
- Jiří Barbořík: Billard. Olomouc : Rubico, 1997, ISBN 80-85839-18-0
- Zoltán Kováč, Zdeněk Vlach: Mistrovské karamboly. Vlastním nákladem vydal Zoltán Kováč, 1997.
- Alex Krupka: Pravidla kulečníkového sportu: platná od 1. října 1972 Praha : Olympia, 1971.
- Heinz Stingl. Billard: základní strky, volná hra a kádr. Brno : Jota, 1994, ISBN 80-85617-20-X
- Emanuel Züngel. Kulečník: snadno pochopitelný návod ku hře, její pravidla i taje mistrovské hry. Praha : Alois Hynek, 1908, Dostupné online
Reference
Externí odkazy
- Slovníkové heslo biliár ve Wikislovníku
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kulečník na Wikimedia Commons
- oficiální stránky Českomoravského billiárdového svazu
- Historie kulečníku
Média použitá na této stránce
Early 1880s chromolithograph poster for the J.M. Brunswick and Balke Company (printed in Chicago), depicting three ladies playing billiards while wearing the tight dress styles of ca. 1880. A little girl is closely imitating the grown-up women. A technique with one hand held behind the back seems to be favored.
Autor: Maciej Jaros (commons: Nux, wiki-pl: Nux), Licence: CC BY 2.5
A snooker table, drawn exactly to scale. All done in a simple text editor. See below for wider descriptions.