Billboard

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Reklamní billboardy na domech na Smíchově v Praze, 2015

Billboard je velká plakátovací reklamní plocha obvykle umístěná poblíž hlavních dopravních cest a na dalších místech, kde se obvykle vyskytuje hodně osob, tak aby přitáhla pozornost co největšího počtu lidí. Na velké ploše bývají umístěny jednoduché slogany spolu s výraznými obrazovými prvky. Billboardy bývají umístěny zejména podél frekventovaných silnic a dálnic, dále na nádražích, poblíž velkých obchodních center, někdy bývají také připevněny na stěnách budov apod. Slovo billboard vzniklo ze slova billing = plakátovací, plakátování a board = tabule, cedule, deska.

Zákaz billboardů v Česku

Protest majitelů billboardů proti odstraňování billboardů v Česku prostřednictvím vylepení vlajek, 2017 na dálnici D1

V Česku platí zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic (250 metrů) a silnic I. třídy (50 metrů) od 1. září 2017. Zákon se týká všech pozemků – státních i soukromých. Netýká se ale poutačů v souvisle zastavěném území, například ve městech.[1] Již od roku 2012 měli kvůli novele majitelé informaci, aby je odstranili.[2] Nicméně většina billboardů (přibližně tři tisíce) zůstala a po září 2017 je postupně musí odstraňovat Ministerstvo dopravy.[3] Někteří majitelé na protest změnili jejich polep na českou vlajku, aby se právně hůř odstraňovaly.[4]

V původním návrhu zákazu byla desetiletá lhůta na odstranění billboardů, ta však byla později zkrácen na pět let. Vládní návrh zákona nejprve schválila poslanecká sněmovna. Při projednávání zákona senátu prosadila senátorka Veronika Vrecionová změkčující pozměňovací návrh, a to zachovat billboardy u místních komunikací a silnic II. a III. třídy. Senát zákon vrátil zpět sněmovně. Zákon proti billboardům se tedy znovu vrátil do Sněmovny, kde byla v květnu 2012 novela zákona o pozemních komunikacích schválena.  Podle této novely billboardy měly od dálnic a silnic I. třídy nejpozději 1. září 2017. Z odhadovaných tří tisíců billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy jich už většina v průběhu roku 2018 zmizela. Začátkem prosince 2018 bylo odstraněno 1712 nelegálních reklam, z toho 912 u dálnic. Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy považuje Kverulant.org za svůj velký úspěch. Od přijetí novely v roce 2012 do 2017 se billboardové firmy několikrát marně pokoušely působnost novely ještě odložit nebo zmírnit.

V roce 2017 navrhla zrušení novely skupina senátorů. Senátoři ve svém návrhu na zrušení části zákona argumentovali tím, že zákaz billboardů je protiústavním vyvlastněním bez náhrady. Ústavní soud jejich návrh v únoru 2019 zamítl. Konstatoval, že úprava sleduje legitimní cíl a tím je veřejný zájem v podobě zvýšení bezpečnosti silničního provozu a ochrany života a zdraví jeho účastníků. Ústavní soud připomněl, že ačkoliv by z hlediska účelu bylo nejvhodnější přistoupit k okamžitému odstranění billboardů, zákonodárce vzal v úvahu i zájmy jejich vlastníků a po pečlivém zvážení střetu těchto zájmů formuloval přechodné ustanovení, kterým umožnil reklamní zařízení podle vydaných povolení provozovat ještě dalších pět let. Ústavní soud také konstatoval, že téměř po pěti letech od přijetí zákona a navíc těsně před koncem uplynutí lhůt stanovených pro splnění uložených povinností, lze návrh na zrušení zákona posuzovat jako účelový, ba dokonce překvapivý.

Druhy billboardů

  • statický
  • billboard s proměnlivou plochou
  • digitální
  • mobilní

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Začal platit zákaz billboardů u dálnic. Zmizet by jich mělo na tři tisíce. Česká televize [online]. 2017-09-01 [cit. 2017-12-01]. Dostupné online. 
  2. Billboardy poblíž dálnic končí. Pár dní před zákazem se objevily vlajky na protest. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2017 [cit. 2017]. Dostupné online. 
  3. Čtvrt roku po zákazu billboardů. Ťok sliboval akci „kulový blesk“, k zemi jich šlo jen padesát.. ZDopravy.cz [online]. 2017-12-01 [cit. 2017-12-01]. Dostupné online. 
  4. Je to zneužití české vlajky, říkají o billboardech prezidentští kandidáti. Lidovky.cz [online]. 2017-09-06 [cit. 2017-12-01]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bolivarian propaganda in Guarenas.jpg
Autor: Wilfredor, Licence: CC0
Bolivarian propaganda in Guarenas
Wtc panynj 1973.jpg
World Trade Center twin towers, owned by the Port Authority of New York and New Jersey (PANYNJ).

Alternate description: Overlooking the Hudson River in Lower Manhattan, the Towers of the World Trade Center Soar Skyward to a Height of 1,350 Feet (05/1973)

Smíchov, Plzeňská, od Městského okruhu, zácpa (03).jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Praha-Smíchov, Plzeňská, od Městského okruhu, zácpa při rekonstrukci tramvajové trati.
Gerald Ford primary campaign for Congress billboard.gif
A billboard for Gerald R. Ford Jr., located in Michigan. Ford seek support for the September 14, 1948 Republican primary election: "To work for you in Congress" as a U.S. Representative
Northeast corner of Yonge Street and Shuter Street.jpg
The northeast corner of Yonge and Shuter Streets, Toronto, Canada.
IranIntersection.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Agnte~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5
Photo taken by James Mollison. Intersection with billboards, taken in Isfahan, Iran, 1st September 2004. Agnte 10:00, 18 November 2005 (UTC)
Every Namibian Nujoma.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Bries assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Ex-president Sam nujoma of Namibia on a billboard 2004.
AtlanticCity1917StrandCocaCola.jpeg
View at Atlantic City, New Jersey, Boardwalk, 1917.


Shown are pedestrians and people being pushed in wicker sight-seeing carts. Billboards advertise Bevo and Coca-Cola, remind not to waste food (this was during World War I). Building at left labled "Strand"; shop at center has sign reading "Saratoga Excelsior and Quevic".
Herbalist on York Street.jpg
Store of Mrs. Hickman, herbalist. It appeared in the Toronto World, Sunday, November 27, 1910 with heading, "In the Heart of a Great City...." and the photo caption, "York Street Drug Store." Store may have been on the east side of York Street. (Toronto, Canada)
D1 motorway billboards.jpg
Autor: Martin2035, Licence: CC BY-SA 4.0
Česká vlajka, billboardy – dálnice D1 mezi Brnem a Prahou (České vlajky na protest proti zákonu o zákazu billboardů v Česku mimo měst)
LangeNextTimeTryTheTrain.jpg
"Three families camped on the plains along U.S. 99 in California. They are camped behind a billboard which serves as a partial windbreak. All are in need of work." 1938. Billboard reads "Next Time Try The Train. Southern Pacific. Travel While You Sleep".
Highway signs and billboards.jpg
Highway signboards, southern Alabama