Biosférická rezervace v Česku

Biosférická rezervace v Krkonošském národním parku

Biosférické rezervace v Česku jsou velkoplošná území mezinárodně uznaná v rámci Programu UNESCO "Člověk a biosféra" (Man and the Biosphere - MAB). Jedná se o vybrané oblasti, z nichž některé zcela nebo částečně zahrnují národní parky, chráněné krajinné oblasti a nebo jiná zvláště chráněná území, Ramsarské mokřady, lokality na Seznamu památek Světového dědictví atd. Hranice ani název biosférické rezervace se nemusí nutně shodovat s hranicemi a názvem národního parku, resp. chráněné krajinné oblasti.

Přehled

V roce 2017 existovalo v Česku 6 biosférických rezervací. Biosférická rezervace Šumava zahrnuje národní park Šumava, část Chráněné krajinné oblasti Šumava a některé menší oblasti za hranicemi Chráněné krajinné oblasti Šumava. Křivoklátsko, Krkonoše, Bílé Karpaty a Třeboňsko jsou totožné se stejnojmennými chráněnými krajinnými oblastmi. Biosférická rezervace Dolní Morava byla v roce 1986 vyhlášena jako Biosférická rezervace Pálava, která zahrnovala Chráněnou krajinnou oblast Pálava, v roce 2003 však byla přejmenována a rozšířena o Lednicko-valtický areál a lužní lesy až po Dyjský trojúhelník. Jako jediná v ČR je koordinována obecně prospěšnou společností se zastoupením různých regionálních subjektů (obce, podnikatelé, školy atd.). Zbývající české BR jsou řízeny orgány státní správy ochrany přírody.

NázevRok vyhlášeníRozloha
km²
ManagementKontakt
Biosférická rezervace Bílé Karpaty1996715správa Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty[1]
Biosférická rezervace Dolní Morava2003349Biosférická rezervace Dolní Morava, o.p.s.[2]
Biosférická rezervace Krkonoše1992548správa Krkonošského národního parku[3] [4]
Biosférická rezervace Křivoklátsko1977628správa Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko[5][nedostupný zdroj]
Biosférická rezervace Šumava19901671správy Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti Šumava[6]
Biosférická rezervace Třeboňsko1977700správa Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko[7][nedostupný zdroj]

Odkazy

Reference


Literatura

  • Jan Jeník: Biosférické rezervace České republiky; Praha, 1996, ISBN 80-85779-31-5

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
MaB Krkonoše.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
MaB Krkonoše