Birobidžan

Birobidžan
Биробиджан
ביראָבידזשאַן
Birobidžanské nádraží
Birobidžanské nádraží
Birobidžan – znak
znak
Birobidžan – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška80 m n. m.
Časové pásmoUTC+10[1]
StátRuskoRusko Rusko
Federální okruhDálněvýchodní
Autonomní oblastŽidovská
Birobidžan na mapě
Židovská autonomní oblast na mapě Ruska
Birobidžan
Birobidžan
Město na mapě Židovské autonomní oblasti
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha169,4 km²
Počet obyvatel73 623 (2018)[2]
Hustota zalidnění434,7 obyv./km²
Správa
StarostaAlexandr Sergejevič Golovatyj
Vznik1915
Oficiální webwww.biradm.ru
Telefonní předvolba(+7)42622
PSČ679002–679017
Označení vozidel79
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Birobidžan (rusky Биробиджан; v jidiš ביראָבידזשאן‎) je město na ruském Dálném východě – na jižní Sibiři, nedaleko čínských hranic. Je hlavním městem Židovské autonomní oblasti. Žije zde přibližně 74 tisíc[2] obyvatel.

Historie

Fontána na centrálním náměstí

Název města je složeninou jmen dvou řek – Biry, která jím protéká, a Bidžanu, tekoucího západní částí Židovské AO. Sídlo vzniklo kolem železniční stanice na Transsibiřské magistrále roku 1915 a původně se jmenovalo Tichonkaja. Jeho rozvoj nastal až na přelomu 20. a 30. let po zřízení Židovské autonomní oblasti, která byla produktem komunistického plánu na podporu židovské národnostní entity, která bude mít vlastní republiku v rámci SSSR. Plánovaná existence Židovské republiky (nikdy však nepřekročila status autonomní oblasti) a podpora jidiš kultury měla být protiváhou sionismu a tak omezit vystěhovalectví židů do Palestiny. V roce 1937 byl Birobidžan povýšen na město a stal se centrem židovské oblasti. Do Birobidžanu se dokonce stěhovali židé ze zahraničí, nejméně tisíc židovských rodin přišlo ze Severní i Jižní Ameriky. Projekt se však nepodařilo dotáhnout do konce, částečně kvůli Stalinovi a pronásledování židů a židovské kultury, které na sklonku svého života Stalin vyvolal. Židé, kteří nikdy netvořili většinu obyvatelstva v autonomní oblasti ani v Birobidžanu, se raději odstěhovali do atraktivnějších velkých měst, kde mohli snáze splynout s okolím, nebo emigrovali.[3][4]

Ačkoliv po roce 1991 byla opět obnovena činnost některých dříve zakázaných židovských institucí, dnes žije v Birobidžanu Židů jen málo, sotva desetina jejich počtu ze 40. let. Přesto někteří z nich zastávají významné postavení, například Alexandr Aronovič Vinnikov, bývalý starosta Birobidžanu a později gubernátor celé autonomní oblasti.

Doprava

Nejdůležitější dopravní tepnou celé oblasti je Transsibiřská magistrála.

Kultura

Ve městě je židovské kulturní centrum a jidiš divadlo (dočasně zrušené na počátku 50. let a obnovené v 70. letech 20. století). Vycházejí noviny a vysílá rádio v jidiš. V roce 2003 byl natočen dokumentární film „L'chajim, soudruhu Staline“, popisující vznik celé oblasti a její osídlení Židy z celého Sovětského svazu. Vzhledem k tomu, že původní vedení města bylo převážně ateistické, současná synagoga v Birobidžanu byla postavena až v roce 2004.

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21 [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. a b 26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года. Federální služba státní statistiky. Dostupné online. [cit. 2019-01-23].
  3. 'Sad And Absurd': The U.S.S.R.'s Disastrous Effort To Create A Jewish Homeland. Fresh Air [online]. 7. září 2016 [cit. 2017-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. SHNEER, David. Birobidzhan. In: The YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Birobidzhan.svg
Флаг города Биробиджан
Прямоугольное полотнище белого цвета, разделенное двумя голубыми широкими лентами, которые проходят симметрично по центру полотнища флага, толщина которых составляет 1/17 ширины флага. В центре флага голубые полосы преломляются под углом 135 градусов, образуя квадрат, длина диагонали которого составляет 2/3 ширины флага. В этот квадрат вписана в уменьшенном виде символика гербового щита города, габаритная ширина которого составляет одну четверть ширины флага и отношение ширины флага к его длине составляет 2:3.
Биробиджан, вокзальная площадь.JPG
Autor: Andshel, Licence: CC BY-SA 3.0
Биробиджан, вокзальная площадь
Map of Russia (2014–2022) - Jewish Autonomous Oblast.svg
Autor: Stasyan117, Licence: CC BY-SA 4.0
Еврейская автономная область на карте России
Birobidjan mainsquare.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Outline Map of Jewish AO.svg
Позиционная карта Еврейской автономной области
Координаты краёв:
  • север — 49.5° С
  • юг — 47.6° С
  • запад — 130.5° В
  • восток — 135.0° В