Biskupský palác v Novém Sadu

Biskupský palác v Novém Sadu
Základní informace
Sloheklektismus
Poloha
AdresaNovi Sad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biskupský palác (srbsky Владичански двор/Vladičanski dvor) je historická budova a kulturní památka v srbském městě Novi Sad. Nachází se na samém konci ulice Zmaj Jovina v Novém Sadu, na křižovatce s ulicí Dunavska. Palác dokončený v roce 1901 patří k ikonickým stavbám centra Nového Sadu.

Historie

Starý biskupský palác

První biskupský palác v Novém Sadu nechal v roce 1741 postavit biskup Visarion Pavlović v bezprostřední blízkosti nově vybudované pravoslavné katedrály sv. Jiří. Hlavní průčelí směřovalo k jednomu z mrtvých ramen Dunaje směrem k dnešnímu náměstí Republiky. Kronikář Mihajlo Polit-Desančić později v jednom svém dílu psal v souvislosti s tímto mrtvým ramenem o velkém „zápachu a splaškách“, o velkém množství žab a nedostatku čistého vzduchu a slunce.

Výstavba nového paláce

Otázka stavby nového biskupského sídla v Novém Sadu byla vznesena už v roce 1849. Projekt nechal připravit architekt Vladimir Nikolić v roce 1899, ale nepodepsal se pod ním. Za autora se oficiálně označil Ferenc Raichle, známý maďarský secesní architekt. Vladimir Nikolić se tímto chtěl vyhnout možnému podezření z protežování od patriarchy Georgije Brankoviće, který byl jeho kmotrem. Proto postoupil Nikolić svůj plán Reichlemu. Zjednodušeně to okomentoval slovy: „Připravil jsem návrh, podepsal ho Raichle, sídlo se staví, a v Bačce klid“.[zdroj?]

Velké sídlo biskupa z Bačky bylo dokončeno v roce 1901, kdy biskup Mitrofan Šević uspořádal slavnost. Mezi významnými hosty byl například srbský patriarcha, jeho excelence Georgij Branković, dále Pavle Peter jako zástupce rakousko-uherských úřadů a Ilarion Ruvarac, velký srbský spisovatel, duchovní a historik.

Dnešní stav

Dnes v této budově sídlí biskup Irinej Bulović, jeden z kněží Srbské pravoslavné církve a profesor na Pravoslavné teologické fakultě Univerzity v Bělehradě.

Sloh

Pro město Novi Sad tak vznikl unikátní palác. Jeho vzhled byl silně ovlivněn myšlenkami, které kolovaly ve vídeňském klubu profesora Theophila von Hansena. Nikolić byl jedním z jeho členů. Slohově stavba vychází ze symbiózy byzantských a orientálních architektonických a dekorativních prvků. Některé prvky převzala stavba ze středověkých srbských klášterů. Dvojitá sdružená okna jsou inspirována těmi, které se nacházejí na starobylém klášteře Studenica.

Pomník Jovana Jovanoviće Zmaje

Památník dr. Jovana Jovanoviće Zmaje před biskupským palácem

Před palácem byl v roce 1984 na místě bývalého mramorového kříže (přesunutého k portálu katedrály) umístěn památník Jovana Jovanoviće Zmaje. Básník zde byl zpodobněn v životní velikosti. Připomíná jeho časté procházky, které denně vykonával po celý svůj život, a právě často chodíval i touto ulicí. Dnes se kolem pomníku pořádají každoročně Zmajovy dětské hry.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Владичански двор у Новом Саду na srbské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

3.maj spomenik.jpg
(c) ​Wikipedia user Schroeder, CC BY-SA 3.0
Опис: Споменик Јовану Јовановићу Змају у Новом Саду (Змај Јовина улица) Аутор: Ненад Шегуљев
Vladičanski dvor, Novi Sad.jpg
Autor: Ludovic Péron, Licence: CC BY-SA 3.0
Vladičanski dvor, Novi Sad