Bitva na Něvě

Bitva na Něvě
konflikt: Novgorodsko-švédská válka
Alexandr Jaroslavič Něvský v boji proti Švédům, autor Boris Chorikov
Alexandr Jaroslavič Něvský v boji proti Švédům,
autor Boris Chorikov

Trvání1240
Místona řece Něvě, Rusko
Souřadnice
Výsledekvítězství Novgorodských
Strany
Novgorodská republikaŠvédské královstvíŠvédské království Švédské království
Velitelé
Alexandr JaroslavičŠvédské království Spiridon †
Síla
1 300–1 400 osob[1][2]asi 5 000 osob [1][2]
Ztráty
Novgorodská kronika:
20 mrtvých
Novgorodská kronika:
„velký počet“

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva na Něvě či Něvská bitva (rusky Невская битва) se odehrála 15. července 1240 na řece Něvě a byla v ní poražena švédská vojska družinou Novgorodských pod velením knížete Alexandra Jaroslaviče, později zvaného Něvský.

Bitva je zmiňována jen v pozdější novgorodské kronice a není jasný její skutečný historický význam. V Ruské tradici však jde o slavnou bitvu, která pomohla uchránit Rus od vnějších nepřátel.

Okolnosti

Na pozadí bitvy stálo celkové oslabení Rusi následkem ničivých mongolských nájezdů po roce 1237. Toho chtěli využít Švédové k získání kontroly nad strategickým místem při ústí Něvy a města Stará Ladoga, které patřily mezi klíčové body na obchodní cestě „od Varjagů k Řekům“.

Průběh bitvy

Znázornění bitvy v ilustrovaném kronice Ivana Hrozného z poloviny 16. století

Poté, co se kníže Alexandr dověděl o postupu Švédů, vedl své vojsko podél řeky Volchovy, aby do Ladogy dorazil dříve, než protivník, což se mu podařilo. Ve městě se k jeho vojsku připojili také místní obyvatelé. Švédové, v jejichž řadách byli také Norové, Finové a Tavastinci, mezitím pronikli k ústí řeky Ižory.

Rusové využili husté mlhy a napadli švédské ležení. Okamžik překvapení byl silný a Švédové utrpěli těžkou porážku, načež se zbytek švédské armády dal na útěk. V bitvě zahynul švédský vůdce jistý Spiridon, o němž není nic bližšího známo. Pozdější kroniky se zmiňují o tom, že Alexandr v průběhu bitvy vypíchl jarlu Birgerovi oko.

Někteří historici ztotožňují vůdce Švédů s jarlem Birgerem, pozdějším sjednotitelem Švédska, případně s novgorodským arcibiskupem téhož jména. Při zkoumání Birgerových ostatků bylo v oblasti pravé očnice zjištěno zhojené vážně zranění, nicméně Birger na rozdíl od švédského vůdce zemřel až v roce 1266, 26 let po Něvské bitvě.

Následky

Díky vítězství v této bitvě, v níž Alexandr prokázal pozoruhodné vůdčí schopnosti a odvahu, získal později přízvisko Něvský. Bitva na Něvě zřejmě na čas odvrátila švédské útoky v době, kdy se Švédsko zabývalo vnitřní konsolidací a dobýváním Finska.

Další slávy dosáhl Alexandr v bitvě na Čudském jezeře, ve které se o dva roky později utkal s řádem německých rytířů.

Na domnělém předpokládaném místě bitvy, tehdy na předměstí Petrohradu, byl carem Petrem I. Velikým roku 1710 založen monastýr sv. Alexandra Něvského (Alexandro-Něvská Svatotrojická lávra) a v roce 1723 sem car nechal přenést ostatky velikého knížete. Dalším domnělým místem bitvy je Usť-Ižora (Ústí Ižory).

Reference

  1. a b Похлёбкин В. В. Внешняя политика Руси, России и СССР за 1000 лет в именах, датах, фактах. Москва. «Международные отношения». Rok 1995[1]
  2. a b Пашуто В. Т. Александр Невский. М.: Молодая гвардия, 1974. Str. 160.

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schlacht an der Newa na německé Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Seal of Alexander Nevsky 1236 Avers.svg
Autor: Лобачев Владимир, Licence: CC0
Seal of Alexander Nevsky. Avers. 1236
Banner of Dmitry Donskoy.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner of Dmitry Donskoy (colored according to medieval chronicles)
Royal Banner of Sweden (14th Century).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of Sweden (14th Century)
Facial Chronicle - b.06, p.028 - Battle of Neva.png
Невская битва Лицевой летописный свод (том 6 стр. 28). И тогда, еще поспешнее

устремившись, напал Александр на неприятелей в шестом часу дня; и была битва [большая с римлянами; и убили новгородцы множество бесчисленное римлян; и самому королю князь Александр сделал шрам на лице острым своим мечом. Тогда же проявили себя в войске великого князя Александра Ярославовича 6 храбрецов, которые с ним рядом мужественно

сражались.]