Bitva o Palmýru (2016)

Bitva o Palmýru (březen 2016)
konflikt: Občanská válka v Sýrii
Vojenská situace 23. března 2016:      Syrská armáda      Islámský stát
Vojenská situace 23. března 2016:
     Syrská armáda

Trvání9. - 27. březen 2016
MístoSýrieSýrie Sýrie, Guvernorát Homs
Souřadnice
VýsledekVítězství SAA
Strany
Syrská Arabská rebublika

Libanon

Írán

Irák

Ruská federace

Afghánistán

  • Fátimovské brigády

Další

Islámský stát (IS)
Síla
6 000Neznámá
Ztráty
180 provládních vojáků

1 ruský voják

600 teroristů

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva o Palmýru byla bitva během občanské války v Sýrii. Jedná se o jednu z největších bitev této války. Syrské vládní síly zde porazily Islámský stát.

Průběh

8. březen: Po více než dvou měsících těžkých bojů, kdy se však hranice nějak výrazněji nezměnila, byla u měst Palmýra a Karajtín vyhlášena rozsáhlá pozemní ofenzíva

Syrské arabské armády a jejích spojenců. Za účelem osvobození těchto dvou měst byly do oblasti povolány i elitní syrské jednotky, tzv. Tiger forces. Islámský stát údajně začal stahovat některé své bojovníky z Palmýry.

9. březen: Ruské letectvo zaútočilo na Palmýru a zabilo 32 teroristů IS. Hlavním obranným prvkem teroristů jsou blízké hornaté pásy. Bitva o Palmýru je tedy hlavně o dobývání kopců a vrcholků.

12.–13. březen: Rozhořely se nejtěžší boje. Syrská armáda zaútočila na vesnici Al-Dava západně od města. Dalšího dne zaútočila na kopec Džabal Kasun, na němž stojí i Palmýrský hrad. Celkově byla ofenzíva vládních vojsk vedena ze tří směrů, za účelem obklíčení města. Islámský stát se však v Palmýře dobře opevnil.

14. březen: Armáda získal vrcholy 800 a 853, které jsou součástí hory Džabal Hajján, ležící jižně od města. Stejného dne byl údajně zabit teroristické emír Khalil Mohameed, při raketovém útoku na velitelství IS.

15. březen: Vládní vojska zcela zajistila horu Džabal Hajján, po tom co dobyla vrcholek 900. Armáda se dostala od Palmýry na vzdálenost asi 4 km. Boje dále pokračovaly ve vesnici Al-Dava, když se SAA pokoušela probojovat k základně 550. brigády.

17. březen: Islámský stát využil písečné bouře a spustil vlastní protiofenzívu na vrchol 939 horu Džabal Hajján. SAA se jej však podařilo odrazit. Později téhož dne byly k Palmýře vyslány posily z guvernorátu Latákia. IS taktéž povolal posily.

18. březen: Syrská armáda obsadila vrchol Tal Mattar v blízkosti Palmýrského hradu. Při následném postupu získala také kopec Tal Arín. Souběžně s útoky SAA podnikala ruská letadla asi 20–25 náletů denně.

20. březen: SAA dobyla dva kopce kolem silnice z města Itríja a přerušila tak hlavní zásobovací trasu teroristů do Palmýry.

21. březen: Syrská armáda postoupila ještě dál a zaútočila na vrchol Džabal Al-Tar. V bojích zemřelo 26 vojáků včetně jejich velitele Alího Rahmouna. 17 z nich však zabila špatně navedená ruská raketa. Dalších 26 vojáků bylo zraněno. Mezitím přijeli na místo poradci z íránských revolučních gard a afghánské dobrovolnické Fátimovské brigády. Přijely též posily z Národních obranných jednotek. Počet vojáků bojujících u Palmýry se tak zvýšil na 6000. Kolem půlnoci se vládním vojákům za podpory letectva podařilo dobýt tzv. Palmýrský trojúhelník (síť silnic západně od města).

22.–23. březen: Syrská armáda postupovala obzvláště na západní frontě, kde dobyla statky Al-Kadrí a přiblížila se tak k blíže k Palmýrskému trojúhelníku ze západu. Druhého dne se vládním vojskům podařilo dobýt vrchol Džabal Hajjal přiblížit se tak k městu z jihu.

24. březen: Armáda byla asi kilometr od města a pokoušela se proniknout přes obranu teroristů. SAA zaútočila na Hotel Semiramis jižně od antického města. Později jej získala stejně jako horu Mutar a Al-Tar, kruhový objezd Al-Zíraja, Údolí hrobů a Katarskou vilu, ve které si IS zřídil výcvikový tábor a velitelství. K večeru se Syrská armáda dostala k prvním palmýrským domům. Isámský stát vyzval civilní obyvatelstvo, aby město opustilo.

25. březen: Vládním vojskům se podařilo překonat většinu hornatých pásů západně od Palmýry a obsadila Palmýrský hrad nacházející se na jednom z posledních z nich. Dále byla osvobozena základna 550 brigády severně od města a palmýrská letecká základna a čtvrť Al-Amiríja, z posledních dvou se však syrské jednotky musely k večeru stáhnout. Dobyta byla také většina sadů jižně od města.

26. březen: Státní televize uvedla, že se syrské armádě podařilo osvobodit 3 městské čtvrti, včetně Al-Amiríja. Dále pak čtvrť Al-Džamíja a Mutakajdín. Údajně bylo zabezpečeno až 35 % města a teroristé se začali stahovat k vesnici Al-Suchná východně od Palmýry.

27. březen: Obrana teroristů se rozpadla a Syrská armáda město zcela ovládla. Ojediněle probíhaly boje ve východních částech Palmýry jako věznice nebo okolí letecké základny. Většina islamistů se však z oblasti stáhla. Zbylých asi 30 bojovníků IS bylo zlikvidováno o několik hodin později.

Související články

  • Obléhání Homsu (květen 2011–květen 2014)
  • Bitva o Rastan (září–říjen 2011)
  • Bitva o Rastan (leden–únor 2012)
  • Bitva o Rastan (květen 2012)
  • Bitva o Sadad (2013) (říjen)
  • Bitva o ropná pole Shaer (červenec 2014)
  • Ofenzíva v guvernorátech Hama a Homs (březen–duben 2015)
  • Palmýrská ofenzíva (květen 2015) (květen 2015)
  • Palmýrská ofenzíva (červenec–srpen 2015)
  • Bitva o Karajtín (březen–duben 2016)
  • Bitva o ropná pole Shaer (květen 2016)
  • Palmýrská ofenzíva (prosinec 2016)
  • Palmýrská ofenzíva (leden–březen 2017)
  • Východohomská ofenzíva (březen–květen 2017)
  • Severohomská ofenzíva (duben–květen 2018)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the United Arab Republic.svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Syrian Air Force Flag.svg
Flag of the Syrian Arab Air Force. Possibly adopted post-2007.
Flag of the Russian Air Force.svg
flag of the Air Force of the Russian Federation (Военно-воздушные силы Российской Федерации).
Banner of the Armed Forces of the Russian Federation (obverse).svg
Obverse side of the banner of the Armed Forces of the Russian Federation. Original dimensions 170 cm × 130 cm.
Flag of Syria.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of the Syrian Arab Army.svg
Flag of the Syrian Arab Army. Text: “القوى البرية” (Ground Forces).
Flag of the Syrian Arab Armed Forces.svg
Flag of the Syrian Armed Forces. The flag is the flag of the Syrian Arab Republic with the Coat of Arms of the Syrian Armed Forces in the top left hand corner. Across the top the flag says "Homeland Honor Devotion" (وطن شرف إخلاص), and "Syrian Arab Army" (الجيش العربي السوري) across the bottom.
Battle of Tadmur.svg
Autor: Bolter21, Licence: CC BY-SA 4.0

Tadmur (Arabic: تدمر‎; ancient Palmyra, Homs Governorate). Map of the current situation during the Palmyra offensive (March 2016). After updating this map, please also update the date(s) at w:Module:Iraq Syria map date, used to denote the date in articles.

 
Controlled by the Syrian Armed Forces
 
The disputed frontline between the forces