Bitva u Čadce

Bitva u Čadce
konflikt: Malá válka (1938)
Město Čadca, o něž se roku 1938 bojovalo
Město Čadca, o něž se roku 1938 bojovalo

Trvání25. listopadu 1938
MístoČadca, Československo
Souřadnice
VýsledekObsazení Čadce polskou armádou
Strany
Československo ČeskoslovenskoPolsko Polsko
Ztráty
2 mrtví, 3 ranění2 mrtví a 10-20 raněných podle jiných odhadů byly ztráty mnohem vyšší

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Moskva varuje Varšavu! (Z československého tisku z roku 1938.) - Moskva oznamuje polské vládě, že vypoví sovětsko-polskou smlouvu o neútočení v případě, že polská vláda dá rozkaz, aby polská armáda vstoupila na československé území.

Československo-polský konflikt u Čadce (nebo též Bitva u Čadce) byl střet mezi československými a polskými jednotkami o Čadecko. Střet skončil obsazením části Čadecka polskou armádou. Šlo o část malé války mezi Polskem a Československem v roce 1938.


V souvislosti s československo-polským sporem o Oravu 24. listopadu 1938 zaútočil v Oravském Podzámku shromážděný dav kamením na autobus s polskou delegací a polská vláda obratem oznámila, že v zájmu zajištění klidu bude sporné území obsazeno polskou armádou. Dopoledne následujícího dne zahájila Samostatná operační skupina „Slezsko“ polské armády vstup do Čadecka, střeženého zesílenou obranou československé armády. Československé jednotky zahájily urputné ústupové boje se zapojením dělostřelectva a bombardérů, byly zaznamenány případy střelby civilistů do týla postupujících polských vojsk. Další den byla oblast obsazena polským vojskem.

30. listopadu 1938 byl podepsán delimitační protokol. Polsku bylo u Čadce odstoupeno 44 km2 s 2000 obyvateli, kteří se většinou hlásili k československé národnosti. V roce 1939, po porážce Polska, území připadlo zpět tentokrát již Slovenskému státu a v roce 1945 byly obnoveny hranice s Polskem v předmnichovské podobě.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Moskva varuje Polsko2.jpg
Moskva varuje Varšavu! Sovietsky zväz oznamuje poľskej vláde, že vypovie sovietsko-poľskú zmluvu o neútočení v prípade, že poľská vláda dá rozkaz, aby poľská armáda vstúpila na československé územie.
Cadca.jpg
Pohľad na mesto Čadca