Bitva u Chlumce nad Cidlinou

Bitva u Chlumce nad Cidlinou
konflikt: Selské povstání (1775)
Ústup sedláků po bitvě u Chlumce nad Cidlinou (ilustrace S. Hudečka k historickému románu J. Svátka Sedláci u Chlumce)
Ústup sedláků po bitvě u Chlumce nad Cidlinou (ilustrace S. Hudečka k historickému románu J. Svátka Sedláci u Chlumce)

Trvání25. březen26. březen 1775
MístoChlumec nad Cidlinou, České království
Souřadnice
Výsledekdrtivá porážka selských povstalců a obsazení vrchu císařskými vojáky
Strany
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchieselští povstalci z okolních panství
Velitelé
neznámýMatěj Chára
Matěj Chvojka
Síla
pěší prapor (cca 100 mužů)cca 500−1 000 sedláků
Ztráty
2 padlícca 30 padlých

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Chlumce nad Cidlinou byla menším bojovým střetem mezi císařskými oddíly a selskými povstalci z několika panství ve východních Čechách během Selského povstání roku 1775. Odehrála se ve dnech 25.26. března 1775 v prostoru mezi městem Chlumec nad Cidlinou a zdejším zámkem Karlova Koruna, jejímž přímým důsledkem bylo finální zlomení odporu rebelujících sedláků a v následných dnech i úplné potlačení povstání.

Tato porážka následně dala vzniknout českému příměru a úslovídopadnout jak sedláci u Chlumce“.[1] Ve skutečnosti se však jednalo o vítězství, neboť povstání přímo vedlo k zavedení Robotního patentu o pět měsíců později a tím k omezení roboty v Čechách a na Moravě, z dlouhodobějšího hlediska pak k patentu o zrušení nevolnictví (1781).

Pozadí

Po sedmileté válce byla hospodářská situace říše řízené císařovnou Marií Terezií značně neutěšená. V letech 17701772 vypukl v zemi hladomor, venkované byli přitom povinni robotou. Počátkem roku 1775 začaly v pohraničních oblastech říše, na Teplicku, Broumovsku a Náchodsku, sílit nepokoje, které se postupně šířily do celého vnitrozemí. Ohniska povstání vznikaly v horských a podhorských oblastech, ve kterých byla situace po hladomoru nejsvízelnější. V únoru 1775 začalo na Náchodsku působit selské „guberno“ pod vedením rtyňského rychtáře Antonína Nývlta, svobodného rychtáře, hospodáře, který se stal zároveň vyjednavačem s vrchností a na rozdíl od jiných rychtářů umírňoval lidové vášně. Selské guberno vydalo narovnání, které upravovalo robotu a vydávalo vzory rozpisů robot. Působilo na devíti panstvích a bylo považováno za hlavního podněcovatele selského povstání

Zámek Karlova Koruna

20. března 1775 vypukly na Náchodsku a Chlumecku selské nepokoje, došlo k demolování vrchnostenských kanceláří a zámků, kdy si sedláci a rolníci vynucovali zrušení roboty. To bylo především podnícenou fámou, že existuje císařský patent o zrušení roboty, který ale vrchnost před poddanými tají. Povstání získalo v prvních dnech poměrně značnou podporu ve venkovských oblastech širokého Polabí.

24. března bylo vysláno několikasethlavé poselstvo do Prahy, kde chtělo jednat o robotních požadavcích, před branami města bylo však zastaveno vojskem vedeným Antonínem Nosticem, zajato a uvězněno v pražské Invalidovně. Zbylí povstalci byli pak vyzváni přímým patentem císařovny, aby se rozešli do domovů a očekávali nové vyměřovací lhůty roboty. Po zprávách o neutuchajících nepokojích na Náchodsku bylo aktivizováno vojsko.

Průběh bojů

Mikoláš Aleš: Selský povstalec, kresba 1883

25. března dorazil dav improvizovaně ozbrojených sedláků k Chlumci nad Cidlinou, jenž patřil rodu Kinských. Jejich mluvčím se stal Matěj Chára, rychtář v Obědovicích,[2] jedním z vůdců také Matěj Chvojka z Roudnice,[3] známý mezi povstalci pro svou podobu s budoucím císařem Josefem II. Ve městě se v té chvíli nacházelo jen 8 vojáků, měšťané proto zatarasili ulice barikádami a připravili se na útok povstalců. Chlumečtí se útoku ubránili, neboť na poslední chvíli vstoupily do města vojenské posily a odrazily útok vzbouřenců. Na bojišti byli usmrceni dva sedláci, další byli zatlačeni do Chlumeckého rybníka, kde se utopili, a 74 jich padlo do zajetí.

Následujícího dne, v neděli 26. března, se sedláci pokusili o další útok se záměrem zámek vypálit. Ten však dopadl ještě hůř než útok z předchozího dne. Jakmile zahájily císařské jednotky střelbu a objevili se první mrtví a ranění, sedláci začali ustupovat a nakonec se dali na útěk. Při tomto útoku bylo 5 mužů zabito, 3 utonuli a 211 bylo zajato. Na následky zranění zemřelo ještě asi dalších 16 mužů, zatímco císařské vojsko ztratilo dva muže.[2] V následujících dnech nastalo zatýkání vzbouřenců.

Hodnocení bitvy

Jakub Obrovský: Pomník selských bouří v Chlumci nad Cidlinou

Porážka povstaleckého davu u Chlumce znamenala faktický konec selského povstání ve východních Čechách. Vojsko zahájilo postup z Chlumce do Rtyně, kde byl bez boje zajat vůdce selského guberna Antonín Nývlt s řadou svých spolubojovníků. V následujících dnech byl pak dopraven do Hradce Králové a posléze do Prahy, kde stanul 3. dubna i s dalšími před soudem. 9. dubna pak císařovna účastníky rebelie omilostnila tzv. generálním pardonem se snížením trestů za slib loajality.[4] Došlo pouze k sedmi exemplárním popravám za činy proti církevnímu majetku a svatokrádeže.

I přes porážku přispělo povstání k urychlení procesu, jenž vedl v roce 1781 k vyhlášení patentu o zrušení nevolnictví císaře Josefa II.

V městském parku v Chlumci nad Cidlinou byl jako připomínka bitvy v období První republiky vztyčen Pomník selských bouří v podobě sochy selského povstalce v nadživotní velikosti s kosou upravenou do funkce sečné zbraně od sochaře Jakuba Obrovského.[5]

Odkazy

Reference

  1. CZECHTOURISM. Jako sedláci u Chlumce. Česko země příběhů [online]. [cit. 2021-09-24]. Dostupné online. 
  2. a b 579. schůzka: Jako sedláci u Chlumce. Dvojka [online]. 2013-01-19 [cit. 2021-09-24]. Dostupné online. 
  3. EDUS. Antonín Nývlt a selské guberno. Vojsko.net [online]. [cit. 2021-09-24]. Dostupné online. 
  4. LOVECPOKLADU.CZ. 24.3. 1775 Bitva u Chlumce nad Cidlinou. LovecPokladu.cz [online]. [cit. 2021-09-24]. Dostupné online. 
  5. Chlumec nad Cidlinou | Spolek pro vojenská pietní místa. www.vets.cz [online]. [cit. 2021-09-24]. Dostupné online. 

Literatura

  • VLČEK, Václav. Selské povstání r. 1775. Osvěta. 1875, s. 401–415. Dostupné online. 
  • Petráň, Josef: Rebelie: příběh jednoho týdne a dvou dní v březnu roku 1775. Praha 1975.
  • Frais, Josef: Reformy Marie Terezie a Josefa II.: (nejen v českých a moravských zemích). Třebíč 2005.
  • Bouza, Erik - Metelka, Jaroslav (eds.): Povstání poddanského lidu v severovýchodních Čechách. Hradec Králové 1975 (sborník historických studií).

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Banner of the Holy Roman Emperor with Arms (1437-1493).svg
Autor: Sir Iain, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, with the arms of Austria.
Chlumec - pomník selských bouří.jpg
Autor: Lubomír Havrda, Licence: CC BY 3.0
Památník selských bouří 1775 v Chlumci nad Cidlinou (akad. sochař Jakub Obrovský)
Chlumec - Karlova koruna.jpg
Autor: Lubomír Havrda, Licence: CC BY 3.0
Zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou
Retreat of peasants during the Battle of Chlumec nad Cidlinou (S. Hudeček).jpg
Retreat of peasants during the Battle of Chlumec nad Cidlinou in 1775 (illustration of Josef Svátek's Sedláci u Chlumce novel by Stanislav Hudeček, 1915)
M. Aleš - Selský povstalec.png
Autor: Mikoláš Aleš, Licence: CC BY-SA 4.0
Mikoláš Aleš - Selský povstalec (Paesant Rebell, drawing, 1883)