Bitva u Elchingenu

Bitva u Elchingenu
konflikt: Napoleonské války
trvání:14. říjen 1805
místo:Elchingen, Německo
výsledek:Francouzské vítězství
strany
Francie FrancieFlag of the Habsburg Monarchy.svg Rakousko
velitelé
Michel NeyJohan von Riesch

síla
20 000 mužůasi 8000 mužů
ztráty
800 mrtvých a raněných2000 mrtvých a raněných, 4000 zajatých

Bitva u Elchingenu byla bitvou napoleonských válek, k níž došlo 14. října 1805 mezi Francií a Rakouskem. Bitva skončila francouzským vítězstvím.

Bitva u Elchingenu

Pozadí

Roku 1805 zahájil Napoleon v Bavorsku tažení proti třetí koalici. Tato koalice vznikla jako následek popravy vévody D´Enghien. Rakousko tehdy očekávalo, že hlavní fronta bude v Itálii, a proto mělo hlavní síly tam. Zatímco v Německu Rakousko nechalo jen menší síly vedené baronem Mackem, jenž Francouze velmi podceňoval. Navíc bylo Bavorsko spojencem Francie, o čemž se koalice dozvěděla později.

18. září Mack obsadil Ulm a později odjel do Vídně, aby si vyžádal posily. Francouzi mezitím překročili Rýn a 7. října došli k Dunaji.

Napoleon byl rozhodnut Ulm obklíčit. Po bitvě u Haslachu ovšem začalo hrozit, že Rakušané zaútočí na Albeck a jeho plány budou zhaceny. Proto vydal rozkaz maršálu Neyouvi, aby dobyl most u Elchingenu.

Jakmile Ney dostal rozkaz, zaútočil na Rakušany, ale byl odražen, a proto musel útok odložit.

Bitva

Po položení provizorní mostovky zahájil nejprve 6. lehký pluk a granátníci 39. pluku Loisonovi divize útok na Rakušany. Postupně začali útočit další pluky. Situace nebyla pro Francouze nijak jednoduchá, a proto Ney nechal Roguetovu brigádu (jež tvořila pravé křídlo) ať zaujme obranu a začne pálit z děl proti rakouským jezdeckým plukům u kaple sv. Wolfganga. Mezitím Loison postupoval s Vilattovou brigádou na Ober-Elchingen.

Do bitvy se také zapojila Mahlerova divize, která zaútočila na Unter-Elchingen a po jejich dobytí podpořila útok Vilattovi divize, přesto provedla rakouská jízda protiútok, ale nakonec byla odražena. Rakušané začali ustupovat do lesa za opatstvím, ale tam se zastavili a chystali k protiútoku. Ney na ně zaútočil s levým křídlem a část donutil k ústupu a zbytek odřízl. Zajat byl také podmaršálek Werneck.

Následky

Mack byl po bitvě obklíčen v Ulmu a kapituloval. Napoleon se poté vydal dál na východ, povedlo se mu obsadit Vídeň a později vyhrál Bitvu u Slavkova.

Literatura

Jiří Kovařík: Napoleonova tažení I

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg