Bitva u Jílového

Bitva u Jílového
konflikt: Napoleonské války
Plán bitvy u Jílového
Plán bitvy u Jílového

Trvání8. února 1807
MístoBagrationovsk, dnešní Kaliningradská oblast
Souřadnice
VýsledekNerozhodný
Strany
Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Vlajka Pruska Prusko
Francie Francie
Velitelé
Generál BennigsenCísař Napoleon
Michel Ney
Síla
70 000 Rusů a později přišlo 9000 Prusů; 128 dělzpočátku 49 000 mužů, později přišlo dalších 15 100 Davoutových mužů a 14 500 mužů Neyova sboru
Ztráty
odhadem 25 000 mrtvých a raněnýchnejméně 30 000 mrtvých a raněných

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Jílového (nebo též bitva u Jílové) byla jednou z nejkrvavějších bitev napoleonských válek. U Jílového (dnešní Bagrationovsk v Kaliningradské oblasti Ruské federace - rusky Багратионовск, německy Preußisch Eylau, litevsky Ylava, česky Jílové) se v ní 8. února 1807 střetla rusko-pruská a francouzská armáda. Bitva skončila nerozhodně.

Pozadí

Antoine-Jean Gros: Napoleon v bitvě u Jílového

Na jaře 1806 vznikla takzvaná čtvrtá protinapoleonská koalice, k níž patřilo Prusko, Rusko a Anglie.

Pruská armáda byla brzy rozdrcena v bitvách u Jeny a Auerstädtu a francouzské jednotky obsadily Berlín. Tato vítězství dovedla Napoleona do Polska. Zde očekával boj s blížící se ruskou armádou.

Ruský velitel Bennigsen se u Pultuska střetl s částí francouzské armády. Bitva skončila nerozhodně. Bennigsen před Francouzi ustupoval, ale nakonec se rozhodl pro bitvu u města Pruské Jílové (dnes Bagrationovsk).

Bitva

V devět hodin ráno 8. února zahájilo ruské dělostřelectvo kanonádu a pěchota vyrazila k útoku na Francouze. Francouzi se urputně v Jílovém bránili, dokud jim nepřišel na pomoc Davout. Ten Rusům vpadl do boku, čímž oslabil tlak na Jílové. Toho Napoleon využil k zahájení protiútoku.

Nasadil Augereauův sbor, který však kvůli velmi špatné viditelnosti způsobené vánicí vjel přímo před hlavně ruských děl a byl zničen. Poté Napoleon povolal zálohy a zahájil útok francouzské jízdy na ruský střed. Rusům hrozila porážka, ale příchod 9000 Lestocqových Prusů situaci zachránil. Francouzský útok byl zastaven a Rusové pomalu začali postupovat do protiofenzívy.

Tehdy dorazil na bojiště maršál Ney. Jeho jednotky se střetly s menším množstvím pruských jednotek a donutily je po těžkém boji k ústupu a zahájily útok na Rusy. Ti ho odrazili a zahájili protiútok. Byla již tma, tak Ney útočící jednotky stáhl. Tím bitva skončila. Rusové se další den spořádaně stáhli. Francouzi později ustoupili též.

Následky

Bitva skončila i přes neobyčejnou krvavost nerozhodně, ale politicky Napoleon prohrál. Bitva otřásla mýtem o jeho neporazitelnosti. Teprve až bitva u Friedlandu napravila císařovu pověst.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce