Bitva u Lehnice

Bitva u Lehnice
konflikt: Mongolský vpád do Evropy
Bitva u Lehnice v Legendě o svaté Hedvice
Bitva u Lehnice v Legendě o svaté Hedvice

Trvání9. dubna 1241
MístoLehnické Pole (blízko Lehnice), Polsko
Souřadnice
Výsledekmongolské vítězství,
smrt Jindřicha II. Pobožného
Strany
Mongolská říšeMongolská říše Mongolská říšePolské království polská knížectví

Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Řád templářůŘád templářů Řád templářů
Bavorské vévodství bavorští dobrovolníci

Velitelé
Mongolská říše Bajdar
Khadan
Orda-chán
Sübetej (strategická koordinace)
Znak Slezského knížectví Jindřich II. Pobožný
Znak Opolského knížectví Měšek II. Opolsko-Ratibořský
Znak Malopolského knížectví Sulislav z Krakova
Znak Moravy Boleslav Děpoltic
Síla
mezi 3 000–8 000
hlavně jezdců
mezi 2 000 až 8 000
(odhady se různí)
Ztráty
neznáméneznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Lehnice, též bitva na Lehnickém poli, se odehrála mezi slezským, moravským a malopolským rytířstvem a Mongoly zvanými také Tatary[1] 9. dubna 1241 u slezské Lehnice. Křesťanská vojska utrpěla drtivou porážku, vratislavský, krakovský a velkopolský kníže Jindřich II. Pobožný, který vojskům velel, v bitvě zahynul stejně jako padlo fakticky celé rytířstvo.

Události předcházející bitvě

Po ovládnutí většiny ruských knížectví se mongolská armáda, postupující na západ, rozdělila do dvou proudů. Hlavní vojsko, zhruba 50 tisíc bojovníků, vedené Bátúem a Sübutejem směřovalo za Polovci, prchajícími z jihoruských stepí, které mongolští náčelníci považovali za své poddané, do Sedmihradska, Moldavska a Uher. Menší část, asi 10 tisíc bojovníků, vpadla pod velením Khadana, syna velikého chána Ögedeje a dalších náčelníků z Čingischánova rodu začátkem března 1241 do Malopolska a Slezska, aby jim zajistila týl, případně získala informace o tamějších poměrech.

Brzy byly dobyty Sandoměř a Krakov. Další porážku utrpěli Poláci v bitvě u Chmielnik. Mongolové poté oblehli Vratislav, kterou se jim však dobýt nedařilo. Vratislavský, velkopolský a krakovský kníže Jindřich II. Pobožný sebral vojsko a vyrazil proti Mongolům. Nevyčkal však na příchod svého švagra Václava I., který mu spěchal se svým vojskem na pomoc. Mongolové, kteří měli zprávy od zvědů o postupu českého krále, nechtěli dopustit spojení křesťanských armád. Proto zanechali obléhání a vyjeli naproti polskému vojsku.

Bitva

Jindřich rozdělil své síly na 5 částí (čtyři oddíly a jeden hlavní houf v rezervě):

Bitva u Lehnice z roku 1630, Matthäus Merian

Slezská jízda zaútočila na lehkou mongolskou jízdu. Slezané byli odraženi. Poté zaútočil Měšek a Sulislav. Mongolové použili svou oblíbenou a mnohokrát již osvědčenou taktiku. Lehká jízda začala předstírat ústup. Nato se křesťanští jezdci vydali k jejich pronásledování. Lehká mongolská jízda se obrátila a napadla rytíře z boku, těžká pak zaútočila přímo. Před tím ještě skvělí tatarští lučištníci zasypali polské jezdce šípy. Měšek stáhl své jezdce z bojů. To vedlo Jindřicha k zapojení jeho vojáků do bitvy. Mongolové svou taktikou dokázali oddělit evropské jezdce od pěchoty. Lučištníci nebyli proti brnění rytířů příliš efektivní, proto stříleli do jejich koní. Těžká mongolská jízda pak neměla větší problém a těžkopádné obrněnce na zemi masakrovala. Jindřich, Sulislav a Boleslav Děpoltic v bojích padli. Mongolové v boji proti rytířům použili v této bitvě poprvé na evropské půdě střelný prach, snad ve formě primitivních raket, ukořistěných v Číně. Píše o tom kronikář Jan Dlugosz, podle něhož Mongolové přinesli na bojiště „ohavnou dračí hlavu“, která vypouštěla z tlamy ohnivé jazyky a dusivý, odporně páchnoucí dým.

Výjezd Jindřicha II. Pobožného u Lehnice (Jan Matejko).

České oddíly, které spěchaly na pomoc, již nestačily do bitvy zasáhnout. Václavovi I. se však podařilo zastavit Mongoly v Kladsku. Zabránil jim vtrhnout do Čech a obrátil ničivý proud k jihu. Ten protáhl Moravou a spojil se s Bátúovými hordami, které operovaly v Uhrách. Opevněná místa v Horním Slezsku a na Moravě, zejména Opava a Olomouc, nebyla dobyta, avšak kraj byl zpustošen. Dalimilova kronika zmiňuje krátké obléhání Olomouce a naznačuje ho i archeologický průzkum.[2] Mongolové však obléhání zřejmě po několika dnech vzdali a odtáhli. Pověsti o velké bitvě Čechů a Moravanů s Mongoly u Olomouce jsou proto nepodložené. Také příběh o obléhání Hostýna a zázračné porážce tatarského vojska za přispění Panny Marie byl do doby mongolského vpádu v 13. století situován až dodatečně.[zdroj?]

Důsledky

Tataři s Jindřichovou hlavou před lehnickým hradem
Reliéf na soklu pomníku papeže Jana Pavla II. před katedrálou v Lehnici

Po bitvě u Lehnice zůstaly rozsáhlé oblasti v jižním Polsku mnoho let zpustošené a vylidněné. Rozpadla se „monarchie slezských Jindřichů“ a ve Slezsku vznikla řada drobných knížectví. V důsledku slibného ekonomického rozvoje se tato země stále více orientovala na politicky konsolidovaný český stát. Polské země nebyly Mongoly podrobeny jako například ruská knížectví, ničivý mongolský vpád však zažily do konce 13. století ještě dvakrát, poprvé v roce 1259 a poté ještě roku 1287.

Odraz v kultuře a literatuře

Bitvu u Lehnice v krásné literatuře zpracovává kniha polské spisovatelky Zofie Kossakové Lehnické pole.[3]

Odkazy

Reference

  1. MAZANEC, Marek. Velká jasa a dobová mongolská společnost. Plzeň, 2019 [cit. 2021-04-09]. 67 s. Diplomová práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta Právnická. Vedoucí práce Stanislav Balík. s. 29. Dostupné online.
  2. VANÍČEK, Vratislav. Velké dějiny zemí Koruny české, svazek II.. Praha, Litomyšl: Paseka, 2000. ISBN 80-7185-273-2. Kapitola Politický vývoj a mezinárodní vztahy, s. 360. 
  3. KOSSAKOVÁ, Zofia. Lehnické pole. Praha: Miroslav Stejskal, 1948. 285 s. 

Související články

  • Muzeum bitvy u Lehnice

Literatura

  • KOVAŘÍK, Jiří. Rytířská krev. Praha: Mladá fronta, 2006. ISBN 80-204-1401-0. S. 83–119. 
  • MIKA, Norbert. Racibórz w obliczu najazdów tatarskich i zagrożenia wałaskiego. Racibórz: AGAT, 2002. 176 s. ISBN 83-916904-0-7. 
  • Schmilewski, Ulrich (ed.) Wahlstatt 1241 : Beiträge zur Mongolenschlacht bei Liegnitz und zu ihren Nachwirkungen. Würzburg : Bergstadtverlag Wilhelm Gottlieb Korn, 1991. 263 s. ISBN 3-87057-161-6

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Kingdom of Poland.svg
Banner of Kingdom of Poland in the 14th century

A seal of Duke Premislaus II from 1290 shows the ruler holding a banner emblazoned with a crowned eagle. During the reign of King Ladislaus (r. 1320–1333), the red cloth with the White Eagle was established as the royal banner. The orientation of the eagle on the banner varied; its head could point either upwards or towards the hoist.

Rautenflagge (24 Rauten).svg
Rautenflagge (24 Rauten)
Battle of Legnica1241-From Legend of Saint Hedwig.jpg
Battle of Legnica (legnitz) 1241. From Legend of Saint Hedwig Legend: "hic pugnat dux henricus filius sanctae hedwigis cum thartaris in campo quod dicitur wolstat" (en: Here Duke Henry, the son of St. Hedwig, is in battle with the Tartans in the field which is called Wahlstatt; de: Hier kämpft Herzog Heinrich, Sohn der Hl. Hedwig, gegen die Tartaren im Feld, das Wahlstatt genannt wird.)
POL Przemysł II 1295 COA.svg
Rekonstrukce erbu z reverzní strany majestátní pečeti polského krále Přemysla II. z roku 1295
Bitwa pod Legnicą.jpg
Bitwa pod Legnicą na miedziorycie Matthäusa Meriana Starszego z 1630 roku pod tytułem „Wielka klęska chrześcijan pobitych przez Tatarów”
Legnica, relief na cokole pomnika Jana Pawła II przed katedrą lednicką.JPG
Autor: Aw58, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief na cokole pomnika Jana Pawła II przed katedrą legnicką
Lehnice (cropped).jpg
The Tartars Carrying the Head of Heinrich before Castle Liegnitz
POL województwo wielkopolskie COA.svg
Wielkopolskie Voivodship Coat of Arms
Chorągiew księcia mazowieckiego Siemowita.svg
Autor: Poznaniak, Licence: CC BY-SA 2.5
Chorągiew księcia mazowieckiego Siemowita z okresu bitwy pod Grunwaldem, 1410
Lesser coat of arms of the Margraviate of Moravia (Wenceslaus II).svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Lesser coat of arms of the Margraviate of Moravia (Wenceslaus II)
POL województwo opolskie COA.svg
Znak Opolského vojvodství
POL województwo dolnośląskie COA.svg
Herb województwa dolnośląskiego (od 2009)
Henryk Pobozny.jpg
Henry II the Pious (1196/1207-1241), of the Silesian line of the Piast dynasty, Duke of Poland and Duke of Silesia
Banner of the Margraviate of Moravia.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Margraviate of Moravia
Bavaria Wittelsbach coa medieval.svg
Autor: User:Dbachmann, Licence: CC BY-SA 4.0
Wittelsbach coat of arms in the style of the 14th century.

The shield shape is chosen to go with File:Shield and Coat of Arms of the Holy Roman Emperor (c.1200-c.1300).svg. The size and arrangement of the lozenges is informed by the equestrian seal of Louis IV (File:Posse Band 1 b 0084.jpg), as far as has been possible within the chosen shield shape.

Note that Louis IV also used the Wittelsbach lozenges per pale with the Palatine lion, as seen here: File:Posse_Band_1_b_0085.jpg.
Bandeira Templária.svg
Autor: Rkcora, Licence: CC BY-SA 4.0
Battle Standard (gonfalon) used by the Templars in battle.
Banner of the Duchy of Silesia.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Duchy of Silesia (16th century - 17th century)