Bitva u Nového Jičína

Bitva u Nového Jičína
konflikt: České stavovské povstání, Třicetiletá válka
Španělská kaple postavená na místě pohřebiště padlých

Trvání25. červenec 1621
Místookolí města Nový Jičín
Souřadnice
Výsledekvítězství stavovského vojska, dobytí města a masakr válečných zajatců
Strany
Svatá říše římská Habsburská monarchie
Katolická ligaKatolická liga Katolická liga
Španělské impériumŠpanělské impérium Španělské impérium
Země Koruny českéZemě Koruny české Země Koruny české
Velitelé
Svatá říše římská Jean de GauchierČeské království Jan Jiří Krnovský
Síla
~ 2 000 mužů~ 10-15 000 mužů
Ztráty
~ 500 mužůneznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Nového Jičína byla menším válečným střetem mezi ligistickými oddíly pod velením Jeana de Gauchiera a armádou českých a moravských stavů vedených Janem Jiřím Krnovským v dozvucích porážky českého stavovského povstání na počátku třicetileté války. Odehrála se 25. července 1621 na předměstích města Nový Jičín na severní Moravě. Vojsko českých stavů zde porazilo městskou katolickou posádku a následně povraždilo stovky zajatých vojáků, povětšinou cizineckých žoldnéřů.

Okolnosti

Po porážce české stavovské armády v bitvě na Bílé hoře zůstala část jejích sil v Moravském Slezsku. Protestantský šlechtic Jan Jiří Krnovský, vůdce slezských stavovských vojsk, se rozhodl obnovit protestantskou moc v českém království a zahájil tažení do Čech. V severovýchodní části nedaleké Moravy přitom protestantští Valaši bojovali proti katolíkům a dále na východ v Horních Uhrách se protestanti pokoušeli spojit se silami uherského povstaleckého knížete Gábora Bethlena.

Průběh bitvy

V Novém Jičíně byla umístěna silná posádka z řad vojsk Katolické ligy složená především z neapolských žoldnéřů[1] placených Španělským impériem,[2] která ohrožovala protestantské síly obsazující města a hrady ve Slezsku a na severní Moravě. Stavovské vojsko přitáhlo k městu a 25. července 1621 zahájilo útok.

Během bitvy začal obrovský požár a všechna předměstí Nového Jičína tak vyhořela. Požár rovněž znemožnil obráncům úspěšně bránit město a jen malá část z nich v čele s velitelem posádky Jeanem de Gauchierem uprchla do Olomouce. V dobytém městě pak vojáci Krnovského popravili několik set zajatců.

Důsledky

Město bylo po intenzivních bojích silně zdevastováno. Severní Morava byla po porážce zdejší posádky jistou dobu ponechána pod kontrolou protestantů. Stavovské síly však nedokázaly dobýt Olomouc a obsadit celou Moravu, Jiří Jan Krnovský se proto rozhodl přesunout do Uher, aby spojil své síly s Gáborem Bethlenem.

Na místě masového hrobu zabitých vojáků, povětšinou katolíků, byla na návrší na jihozápadním okraji města vybudována dřevěná kaplička, na počest zemřelých Španělů pojmenovaná Španělská kaple, přestavená v letech 1863 a 1864 na zděnou rozsáhlejší sakrální stavbu.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Neu Titschein na anglické Wikipedii.

  1. Historie – Nový Jičín – Město Klobouků. www.novyjicin.cz [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-04-17. 
  2. POLAR televize Ostrava. Historik muzea spolupořádal mezinárodní konferenci | Nový Jičín | Zprávy | POLAR TV. polar.cz [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné online. 
  3. NETservis. Bitva u Nového Jičína (1621) - Žerotínský zámek Nový Jičín. horni [online]. [cit. 2021-09-17]. Dostupné online. 

Literatura

  • Radek Fukala. Jan Jiří Krnovský. Stavovské povstání a zápas s Habsburky . Nakladatelství a vydavatelství Bohumír NĚMEC - VEDUTA. 2005. ISBN 80-86829-11-1 str. 199
  • Radek Fukala. Sen o odplatě. Dramata třicetileté války . Nakladatelství Epocha. 2005. ISBN 80-86328-84-8

Média použitá na této stránce

Catholic League (Germany).svg
Autor: Oren neu dag (diskuse), Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of the Catholic League in Germany in the times of the Thirty Years' War.
Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Flag of the Margraviate of Moravia.png
Autor: Dragovit, sources: Moravská orlice s klenotem.jpg (the eagle delivered from), Licence: CC BY-SA 4.0
Heraldická vlajka Moravského markrabství a moravských markrabat.
Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1430-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)