Bitva u Pelekanonu

Bitva u Pelekanonu
konflikt: Byzantsko-osmanské války
Mapa osmanské expanze za vlády Orhana I.
Mapa osmanské expanze za vlády Orhana I.

Trvání10.–11. června 1329
Místopoblíž Nikomédie, Bithýnie
Souřadnice
Výsledekosmanské vítězství
Strany
Byzantská říše Byzantská říšeOsmanská říše Osmanský bejlik
Velitelé
Andronikos III.
Jan Kantakuzenos
Orhan I.
Síla
~ 4 000 mužů
  • ~ 2 000 z Konstantinopole
~ 8 000 mužů

Některá data mohou pocházet z datové položky.

V bitvě u Pelekanonu se 10. a 11. června 1329 střetlo byzantské vojsko v čele s císařem Andronikem III. s osmanskými Turky vedenými Orhanem I. Císař se vypravil do Bithýnie, aby prolomil osmanské obležení Nikomédie a Nikaie, avšak byl poražen. Poslední byzantský pokus o udržení severozápadní části Malé Asie tak skončil neúspěchem.

Média použitá na této stránce

Ottoman red flag.svg
According to Rıza Nur, sultan Selim I (1512-20) had a white personal flag, while the Ottoman Army flag was red (kızıl bayrak). During Süleyman I's reign (1520-66) the janissaries had a white flag while the timariot cavalry had a red flag. It was used as the Ottoman civic and merchant flag from 1793 to 1923.
Byzantine imperial flag, 14th century.svg
Autor: Cplakidas, Licence: CC BY-SA 3.0
The Byzantine imperial ensign (βασιλικόν φλάμουλον), as depicted in the 14th-century Castilian Book of All Kingdoms, and described in the Treatise on Offices by the mid 14th-century Byzantine writer Pseudo-Kodinos as being hoisted on imperial naval vessels. It features the tetragrammic cross with the four "B"s that is attested in contemporary portolans, on coins and reliefs.