Bitva u Třebele

Bitva u Třebele
konflikt: Třicetiletá válka

Trvání18. srpna5. září 1647
MístoTřebel, Čechy
Souřadnice
Strany
Švédsko ŠvédskoSvatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Velitelé
Carl Gustav WrangelPeter Melander von Holzappel

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Třebele byla válečným střetem mezi císařskými oddílyšvédskou armádou generála Wrangela na konci třicetileté války. Odehrála se na přelomu srpna a září roku 1647 v okolí hradu Třebel na Tachovsku. Skončila ústupem švédského vojska z Čech.

Pozadí

Na jaře roku 1647 zahájila švédská armáda tažení, během něhož po třítýdenním obléhání dobyla dne 17. července Cheb. Císařské vojsko vedené hrabětem Peterem Melanderem von Holzappel, Raimundem MontecuccolimJohannem von Werth, které původně táhlo na pomoc obleženému městu, se od 27. července pokoušelo město získat zpět, ale po dvou týdnech se stáhlo k Plzni. Švédové se 3. srpna utábořili východně od Plané a malý oddíl o síle dvaceti mužů obsadil hrad Třebel. Císařští dorazili 18. srpna k hradu a hned zahájili jeho dobývání. Dobyli ho hned dalšího dne, protože Švédům bránilo hluboké údolí Kosího potoka, aby mohli malé posádce poslat posily.[1] Během 19. srpna se obě armády opevnily v řadách polních opevnění na protilehlých stranách údolí.

Průběh

K hlavnímu střetu došlo 22. srpna, kdy císařská jízda vedená Montecuccolim a Johannem von Werth napadla předpolí švédského tábora, ale přestože zahnala na útěk několik oddílů, bitvu nerozhodla. Obě strany opět zaujaly opevněné pozice a 27. srpna se císařským podařilo zajmout stádo čtyř set švédských koní, přičemž došlo k malé šarvátce. Švédové potom 5. září opustili ležení a odtáhli k Tachovu.

O dva dny později proti sobě pak obě armády zaujaly postavení o zhruba dvacet kilometrů východně v rámci střetnutí u Teplé, ale k větším bojovým akcím nedošlo.[2] Švédské vojsko potom koncem září tažením přes ŽatecKadaň opustilo Čechy.[1]

Památky bitvy

Střetnutí u Třebele zachytil Matthäus Merian na dvou mědirytinách, jejichž věrohodnost prokázal terénní průzkum krajiny.[1] Několik polních opevnění se podařilo lokalizovat:[3]

  • U Křínova se nachází obdélné valové opevnění s rozměry 20 × 25 m.
  • Půl kilometru jižně od Svahů se nachází valové opevnění, které je pozůstatkem vypálené reduty.
  • Západně od osady Boudy (severně od Zlivi) se dochoval zbytek valu s dělostřeleckým postavením.

Reference

  1. a b c MATOUŠEK, Václav. Bitva u Třebele ve světle terénního výzkumu. Hláska. 2003, roč. XIV, čís. 4, s. 57–59. Dostupné online. ISSN 1212-4974. 
  2. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Plzeňsko. Svazek XIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 250 s. Kapitola Třebel hrad, s. 131–133. 
  3. ROŽMBERSKÝ, Petr. Bitva u Třebele roku 1647. Hláska. 1992, roč. III, čís. 3, s. 29–32. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1400-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
Battle of Triebl 1647.jpg
Autor: Matthäus Merian the Younger, Licence: CC BY 4.0
Engraving of the Battle of Triebl in 1647, made by Matthäus Merian the Younger who had been in service of Carl Gustaf Wrangel at the time. Finnish Heritage Agency, Finland.
Sweden-Flag-1562.svg
Swallow-tailed flag used between the reign of Gustav I of Sweden until c. 1650, when it was succeeded by a triple-tailed flag.