Bitva u Zutphenu

Bitva u Zutphenu
konflikt: Osmdesátiletá válka
Johann Jakob Wick: Bitva u Zutphenu
Johann Jakob Wick: Bitva u Zutphenu

Trvání22. září 1586
MístoZutphen, Nizozemsko
Souřadnice
Výsledekšpanělské vítězství
Strany
Anglické královstvíAnglické království Anglické království
Spojené provincie nizozemské Spojené provincie
Španělské impériumŠpanělské impérium Španělské impérium
Velitelé
Anglie Robert Dudley, hrabě z Leicesteru
Anglie Philip Sidney
Španělské impérium Marquis of Vasto
Španělské impérium Francisco Verdugo
Síla
neznámáneznámá

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Zutphenu byla svedena 22. září 1586 nedaleko vesnice Warnsveld a města Zutphen v Nizozemsku během osmdesátileté války. Proti silám Spojených provincií Nizozemska, kterým pomáhali Angličané, stáli Španělé. V roce 1585 podepsala Anglie Smlouvu z Nonsuchu s generálními stavy Nizozemska a formálně vstoupila do války proti Španělsku. Robert Dudley, hrabě z Leicesteru, byl jmenován generálním guvernérem Nizozemska a byl tam vyslán jako velitel anglické armády na podporu nizozemských povstalců. Když Alessandro Farnese a velitel španělské armády Flander, obléhal město Rheinberg během kolínské války, Leicester zase oblehl město Zutphen v provincii Gelderland na východním břehu řeky IJssel.

Zutphen byl pro Farneseho strategicky důležitý, protože umožnil jeho vojákům vybírat válečné daně v bohaté oblasti Veluwe. Proto nechal několik jednotek blokovat Rheinberg a vydal se s svou armádou na pochod, aby ulevil Zutphenu. Zpočátku zásoboval Zutphen sám, ale jak anglo-nizozemské obléhání pokračovalo, sestavil velký konvoj, jehož dovedení do města svěřil Alfonsu Félixovi de Ávalos Aquino y Gonzaga, markýzi del Guasto. Leicester se o tom dozvěděl, když byl zadržen kurýr, kterého Farnese vyslal k Franciscu Verdugovi, muži, který velel Zutphenu. Angličané a Nizozemci připravili léčku, do které se zapojilo mnoho anglických rytířů a šlechticů. Nakonec se však Španělům po tvrdé bitvě podařilo dopravit konvoj bezpečně do Zutphenu. Španělská jízda, složená hlavně z Italů a Albánců, byla poražena anglickou jízdou vedenou hrabětem z Essexu. Španělská pěchota však neustoupila a dopravila konvoj do Zutphenu. Odtud, posíleni Verdugovými silami, donutili Španělé Angličany k ústupu.

Zutphen tak byl zajištěn pro Španěly, i když v následujících týdnech se Angličanům podařilo dobýt důležitou španělskou pevnost Zutphen na břehu řeky IJssel naproti městu. Většina anglických výdobytků byla ztracena, když o několik měsíců později angličtí guvernéři Deventeru a pevnosti Zutphen přeběhli do španělských řad a předali své pozice Farnesemu.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Statenvlag.svg
Flag of the Republic of the Seven United Netherlands (known as the Hollandsche Vlag or Statenvlag).
Replaced orange with red, please see this discussion on the German Wikipedia for more information.
Battle of Zutphen.png
Picture by Johann Jakob Wick illustrating his report about the Battle of Zutphen.
Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.