Blízká setkání třetího druhu

Blízká setkání třetího druhu
Základní informace
Původní názevClose Encounters of the Third Kind
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyanglicky, francouzsky,
španělsky, hindi
Délka135 min.
Žánrdrama / dobrodružný / sci-fi
ScénářSteven Spielberg
Paul Schrader
Jerry Belson
Matthew Robbins
John Hill
Hal Barwood
RežieSteven Spielberg
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRichard Dreyfuss
François Truffaut
ProdukceJulia Phillips
Michael Phillips
Clark L. Paylow
HudbaJohn Williams
KameraVilmos Zsigmond
StřihMichael Kahn
Výroba a distribuce
Premiéra16. listopad 1977
Produkční společnostiEMI Films
Columbia Pictures
DistribuceColumbia Pictures
Rozpočet$20,000,000
Tržby306,9 mil. $ (celosvětově)[1]
OceněníOscar za nejlepší kameru (1976)
Cena Saturn pro nejlepšího režiséra
National Board of Review: Top Ten Films
Blízká setkání třetího druhu na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blízká setkání třetího druhu (v anglickém originále Close Encounters of the Third Kind) je americký vědecko-fantastický film režiséra Stevena Spielberga z roku 1977 o kontaktu lidstva s mimozemskými bytostmi. Film získal pro perfektní děj a realistické filmové efekty celou řadu obdivovatelů a ocenění. Název filmu vychází z kategorizace setkání s UFO, kterou vytvořil ve druhé polovině 20. století J. Allen Hynek [2] – viz článek UFO. Tento americký astronom a ufolog, který byl potomkem českých přistěhovalců, působil při přípravě filmu jako odborný poradce, a dokonce se objevuje v jednom záběru v závěrečné scéně filmu (jako šedovlasý muž s brýlemi, bradkou a dýmkou v ústech, který přihlíží vylodění návštěvníků z vesmíru).

Obsah filmu

Hlavní hrdina Roy Neary je obyčejný zaměstnanec a člověk. Jednou se stal svědkem podivných létajících světel na noční obloze (UFO) v doprovodu zvláštní melodie pěti tónů (re, mi, do, do, sol) a do povědomí se mu dostává netypický kuželový tvar. I jinde na Zemi se množí zvláštní události, nachází se dávno v Bermudském trojúhelníku zmizelé bombardéry a mizí další lidé. Roy je vším fascinován a když zjistí, že kuželový tvar je reálný, je to bývalá sopka, čedičová hora zvaná Ďáblova věž ve Wyomingu, opouští rodinu a vydá se na cestu k hoře. Cestou potká matku zmizelého chlapce, která je také puzena k hoře a tak putují spolu. Hora je obklíčena vládními vojsky a vědci, kvůli zabránění paniky chtějí utajit avizované přistání vesmírné lodi v kráteru. Na konci příběhu proniká Roy do uzavřeného areálu, je svědkem přistání lodě, opakující se melodie a navazovaného hudebního a vizuálního kontaktu mezi lidmi a lodí. Loď se otevírá, vstupují lidé včetně Royho a vědců a vystupují ztracení lidé v doprovodu mimozemšťanů nevelkých postav. Lidstvo navazuje svůj první kontakt s bytostmi pocházejícími mimo naši planetu.[3]

Obsazení

Richard DreyfussRoy Neary
François TruffautClaude Lacombe
Teri GarrRonnie Neary
Melinda DillonGillian Guiler
Bob BalabanDavid Laughlin
J. Patrick McNamaravedoucí projektu

Ocenění

  • Oscar – kamera, speciální cena za střih zvukových efektů (Frank E. Warner); nominace na Oscara – herečka ve vedlejší roli (Melinda Dillon), výprava (Joe Alves, Dan Lomino, Phil Abramson), režie, vizuální efekty (Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich), střih, hudba, zvuk (Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa)
  • Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films – režie, hudba, scénář
  • BAFTA – výprava
  • David di Donatello Awards – zahraniční film
  • Motion Picture Sound Editors – střih zvukových efektů

Odkazy

Reference

  1. Dostupné online. [cit. 2019-03-09]
  2. Archivovaná kopie. www.csicop.org [online]. [cit. 2015-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 
  3. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha: CINEMA, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola 300 hlavních filmů, s. 28. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mother Ship Model - Close Encounters of the Third Kind.jpg
Autor: Sanjay Acharya, Licence: CC BY-SA 4.0
This model of an alien spacecraft was used in the filming of Close Encounters of the Third Kind, released by Columbia Pictures in 1977. Director and screenwriter Steven Spielberg envisioned the ship, and a team led by Gregory Jein made it from model train parts and other kits. When filmed with special photographic and lighting effects, the model appeared to be a gigantic craft rising up from behind Devil’s Tower in Wyoming. Rotating, colored lights added to the effect.

If you look closely, you can spot some details not seen in me film, including a Volkswagen bus, a submarine, the R2-D2 android from Star Wars, a U.S. mailbox, an aircraft, and a small cemetery plot —enhancements added by the model makers as inside jokes.

Gift of Columbia Pictures.