Blansko (nádraží)

Blansko
Nádraží v Blansku
Nádraží v Blansku
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský kraj
MěstoBlansko
Souřadnice
Blansko
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice347252
TraťBrno – Česká Třebová
Nadmořská výška275 m n. m.
V provozu od1. ledna 1849
Zabezpečovací zařízeníSZZ-ETB
Dopravní koleje4 (+ 1 kusá)
Nástupiště (nástupní hrany)3 (4)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaautobusový terminál před staniční budovou
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCSchodiště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blansko je železniční stanice v západní části okresního města Blansko v Jihomoravském kraji. Nádraží odděluje od centra města řeka Svitava. Leží na trati 260. Stanice je elektrizovaná (25 kV 50 Hz AC). V obvodu stanice se nachází rovněž železniční zastávka Blansko město.

Historie

Stanice byla vybudována jakožto součást Severní státní dráhy spojující primárně tratě v majetku společnosti procházející Brnem a Českou Třebovou. Práce započaly roku 1843 ve směru od Brna v Obřanech, hlavním projektantem trati se stal inženýr Hermenegild von Francesconi. Práce zajišťovala brněnská stavební firma bratří Kleinů, která po určitou dobu měla svou kancelář v domě rodiny Blodigů ve Svitavách. První vlak dorazil na blanenské nádraží 1. ledna 1849, roku 1869 byla zdvoukolejněna. Roku 1854 byla trať privatisována a provozovatelem se stala Rakouská společnost státní dráhy (StEG).

Stanici původně tvořila stavba o dvou věžovitých blocích spojených přízemní částí s otevřeným zastřešeným prvním nástupištěm. Severně od budovy se nacházel též domek nádražní restaurace spojený s výpravnou přístřeškem a dvoupatrová provozní drážní budova. Roku 1909 byla StEG zestátněna a provozovatelem se staly Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po vzniku samostatného Československa přešla stanice pod Československé státní dráhy

Téměř všechny původní drážní objekty byly v 2. polovině 20. století přestavěny v nový staniční komplex v duchu prosté dobové architektury. K dokončení elektrizace úseku Česká Třebová – Brno došlo až v 90. letech 20. století, pravidelný provoz elektrických souprav zde byl zahájen v roce 1999.

Popis

Stanicí prochází První železniční koridor, leží na trase 4. Panevropského železničního koridoru. V letech 19921998 prošel celý traťový úsek rekonstrukcí, nachází se zde jedno ostrovní nástupiště a dvě jednostranná úrovňová nástupiště s přístupem přes koleje (2019).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
RWBA WC.svg
RWBA symbol: toilet
10a stairs inv.svg
AIGA/USDot image of stairs (inverted)
Blansko (train station) 01.jpg
Autor: Lasy, Licence: CC BY-SA 4.0
Budova nádraží v Blansku