Božídarský Špičák

Božídarský Špičák
Božídarský Špičák
Božídarský Špičák
Vrchol1116 m n. m.
Prominence108 m ↓ 1 km JZ od Božího Daru[1]
Izolace3,5 km → Klínovec
SeznamyTisícovky v Česku #178
Ultratisícovky #54
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Krušných hor #2
Poznámkavýhled
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrušné hory / Klínovecká hornatina / Jáchymovská hornatina / Abertamská hornatina[2]
Souřadnice
Božídarský Špičák
Božídarský Špičák
Horninačedič
PovodíOhře, Černá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Božídarský Špičák (zkráceně jen Špičák) je výrazná hora na náhorní planině Krušných hor tři kilometry jihozápadně od nejvýše položeného města Česka Božího Daru. S nadmořskou výškou 1116[3] metrů jde o druhou nejvyšší horu české části Krušných hor. Vrchol, který se nachází ve východní části národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, je zalesněný převážně smrkovými porosty místy s vtroušenými listnáči.

Geologie

Jedná se o nefelinitový[4] (čedičový) suk vzniklý v třetihorním období miocénu vertikálním sopečným vyvřením; okolní druhohorní fylity byly později obnaženy erozí. Božídarský Špičák je nejvyšší vrch tohoto druhu v Krušných horách i ve střední Evropě.[5] Na svahu jsou patrné zbytky lávového příkrovu.

Přístup

Na vrchol nevede žádná značená cesta, a proto je vzhledem k poloze v národní přírodní rezervaci pro turisty nepřístupný. Nejblíže pod vrchol se dá dostat po červené značce z Božího Daru, která Špičák obchází ze západu. Od rozcestí Božídarský Špičák (vyhl.) je vrchol vzdálen asi 300 m východně.[6]

Reference

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky) 
  3. Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-03-07]. Dostupné online. 
  4. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Božídarský Špičák, s. 81–82. 
  5. FORMÁNEK, Tomáš; HOLUB, Michal. Tisícovky Čech, Moravy a Slezska. Praha: JEROME s.r.o., 2003. ISBN 80-903266-0-9. 
  6. Mapy.cz [online]. Seznam.cz [cit. 2021-02-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Gottesgaber spitzberg.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0