Božena Hezká-Rožďálová

Božena Hezká
Rodné jménoBožena Rožďálová
Narození17. prosince 1898
Třeboň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí2. listopadu 1988 (ve věku 89 let)
Domažlice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníMěstský hřbitov v Domažlicích
Povolánípedagožka a klavíristka
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Božena Hezká, rozená Rožďálová (17. prosince 1898 Třeboň2. listopadu 1988[1] Domažlice), byla česká klavíristka, pěvkyně, hudební pedagožka a sbormistryně.

Životopis

Narodila se v Třeboni v rodině lékaře Jana Rožďála a jeho ženy, učitelky hudby Johany roz. Petrsové. Božena však záhy osiřela,[2] svůj další život však zasvětila hudbě, kterou měla jako do vínku od své matky. Po absolvování základního vzdělání studovala na dívčím lyceu v Českých Budějovicích[3] a roku 1915 zde i maturovala. V dalším studiu pokračovala na českobudějovické pedagogické hudební škole[4] a rovněž brala soukromou výuku ve hře na klavír u V. Jeremiášové a M. Provazníkové.

Následně odešla do Prahy, kde pokračovala ve studiu ve hře na klavír u Adolfa Mikeše,[5] studium zakončila roku 1917 státní zkouškou. Vzdělávala se rovněž ve zpěvu u Gustava Armina Svojsíka,[6] Josefa Branžovského,[7] Marie Gärtnerové a Elly Noëmy Koppové.[8]

V roce 1922 přišla Božena Rožďálová do Domažlic, provdala se za ing. Josefa Hezkého a spolupracovala s Jindřichem Jindřichem. Věnovala se jeho tvorbě, provedla s ním na 250 koncertních vystoupení jako klavíristka a pěvkyně a jeho písně rovněž zpívala v pražském a plzeňském rozhlase. V roce 1937 se stala sbormistryní ženského sboru „Čerchovan“,[9] vedla pak i mužský a smíšený sbor a úzce spolupracovala s členkami Chodského tria.

Božena Hezká zemřela 3. listopadu v Domažlicích a následně byla pohřbena na místním hřbitově.

V listopadu roku 1998 jí bylo zastupitelstvem města Domažlic uděleno čestné občanství.

Odkazy

Reference

  1. datum úmrtí ověřeno v matrice zeřelých v Domažlicích
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu MUDr. Jana Rožďála farnost Třeboň
  3. Slavné vily, České dívčí lyceum, pensionát Jihočeská Vesna a Ženská škola průmyslová
  4. Encyklopedie Českých Budějovic, Český učitelský ústav
  5. Český hudební slovník osob a institucí, Adolf Mikeš. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2021-11-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-11-04. 
  6. Čeští operní pěvci, Gustav Armin Svojsík
  7. Český hudební slovník osob a institucí, Josef Branžovský. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2021-11-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-11-04. 
  8. Encyklopedie Plzeň, Ella Koppová
  9. https://www.nsdb.cz/%C4%8Cerchovan/sbor368.html Národní sborová databáze, Čerchovan

Literatura

  • Koncertní umělci Plzně a Plzeňska 1780–1988: klavíristé, houslisté, violisté, violoncellisté a kontrabasisté, Antonín Špalda 1988, 1.a 2. díl

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“