Božena Němčická

JUDr. Božena Němčická
Božena Němčická behem promoce (Pestrý týden, 1928)
Božena Němčická behem promoce (Pestrý týden, 1928)
NarozeníStrážnice (okres Hodonín)
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí??? ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Komenského
Povoláníprávnička
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Božena Němčická (okolo 1902 Strážnice – ???) byla česká právnička, feministka a advokátka, absolventka Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě. Roku 1928 se stala první ženou-absolventkou na své alma mater, a tím i první právničkou vystudovanou na Slovensku.

Život

Narodila se ve Strážnici nedaleko Hodonína na jižní Moravě. Po absolvování obecné školy začala studovat jako mimořádná hospitantka Gymnázium ve Strážnici, které zakončila maturitní zkouškou v dubnu 1920.[1] Následně nastoupila ke studiu na Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Až do roku 1900 docházely dívky na přednášky na hospitační studium (bez statutu řádné posluchačky); v roce 1900 bylo novým zákonem dívkám umožněno skládat zkoušky za celou dosavadní dobu studia. Řádné studium práv mohly ženy nastoupit až se vznikem Československa roku 1918.

Němčická odpromovala 8. listopadu 1928[2] sub auspiciis a získala titul JUDr. Stala se tak první absolventkou tohoto oboru na univerzitě a vůbec na celém Slovensku. Rovněž patřila mezi první absolventky práv v celém Československu: Anděla Kozáková-Jírová se stala absolventkou práv v ČSR na Univerzitě Karlově v Praze v roce 1923. Němčická pak pracovala na fakultě jako odborná asistentka.[3]

Ještě před rozpadem tzv. První republiky roku 1938 tehdy působilo na území ČSR 45 právniček.

Dílo

  • O poměru mezinárodního a vnitrostátního právního řádu v teorii a judikatuře Československých soudů (1930)[4]

Odkazy

Reference

  1. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. 
  2. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. 
  3. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-04-26]. Dostupné online. 
  4. KOSAŘ, David; PETROV, Jan; ŠIPULOVÁ, Katarína. Domestic Judicial Treatment of European Court of Human Rights Case Law: Beyond Compliance. [s.l.]: Routledge 252 s. Dostupné online. ISBN 978-1-000-03659-6. (anglicky) Google-Books-ID: EmnTDwAAQBAJ. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Božena Němčická (Pestrý týden, no. 49, 1928).png
Božena Němčická during her graduation ceremonial in Bratislava (Pestrý týden, no. 49, 1928)