Božena Rothmayerová

Božena Rothmayerová
Rodné jménoBožena Horneková
Narození20. prosince 1899
Praha-Dejvice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí15. května 1984 (ve věku 84 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánívýtvarnice, módní návrhářka, designérka, aktivistka za práva žen, učitelka a restaurátorka
Manžel(ka)Ing. arch. Otto Rothmayer
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Božena Rothmayerová (rozená Horneková, 20. prosince 1899 Praha-Dejvice[1]1984) byla česká výtvarnice, módní návrhářka, designérka, feministka a propagátorka moderního životního stylu, manželka architekta Otto Rothmayera. V době První republiky úzce spolupracovala s Alicí Masarykovou na vytváření současné dámské konfekce, stejně jako interiérových prvků pro rodinu Masarykových.

Život

Mládí

Narodila se v Praze. Získala učitelské vzdělání a nastoupila jako učitelka rukodělných prací do Velkého Meziříčí. Stále více ale tíhla k módnímu a textilnímu návrhářství.

Navrhovala oděvy, výšivky, prostírání a další potřeby pro domácnost. Od roku 1926 začala spolupracovat s Alicí Masarykovou, dcerou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Výsledkem byly kolekce představené na výstavě Civilizovaná žena konané roku 1929 v Brně. Návrhy se vyznačovaly především častým progresivním užitím kalhot. Posléze se přesunula do Brna.

Rothmayerova vila z roku 1929

Manželství

21. srpna 1930 se Božena Horneková v Brně vdala se za architekta Otto Rothmayera, žáka slovinského architekta Josipa Plečnika. Ten navrhl rodinnou vilu vystavěnou v letech 1928 až 1929 v Praze-Břevnově. Významným prvkem je napojení domu na verandu a zahradu s bazénem, na jejímž ztvárnění se podílela i Rothmayerová[2]. Díky známosti s Masarykovou byli manželé v jejich rodině několikrát hosty a roku 1930 jim byly svěřeny designové práce v prezidentských sídlech[3]. Otto Rothmayer se podílel na přestavbě a interiérech Pražského hradu, Božena Rothmayerová pak navrhovala téměř veškeré interiérové doplňky, včetně záclon, polštářů, prostírání atd. Její práce byly umístěny kromě Pražského hradu též v lánském zámku či zámku v Topoľčiankách. Zakázky pro Masarykovy výrazně zvedly profesní prestiž obou manželů.

Po roce 1948

Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 a odchodu Alice Masarykové do exilu ve Spojených státech byla práce Otto a Boženy Rothmayerových upozaděna. Božena Rothmayerová nadále pracovala v textilním výtvarnictví, ještě v roce 1970 vycházely její návrhy na domácí tvorbu háčkovaných dekorací. Manžel Otto zemřel roku 1966.

Zemřela v roce 1984.

Reference

  1. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2020-12-05]. Dostupné online. 
  2. Rothmayerova vila – novinka na mapě pražských památek
  3. Móda první republiky: Hana Podolská i Božena Rothmayerová. Radio Prague International [online]. 2018-12-26 [cit. 2020-12-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Božena Rothmayerová.png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Božena Rothmayerová (1899-1984), Czech fashion designer, wife of architect Otto Rothmayer (cca 1930)
Rothmayer villa in evening.JPG
Autor: Jiří Sedláček, Licence: CC BY-SA 4.0
Rothmayerova vila v noci.