Bobří hráz
Bobří hráz je stavba ze stromů a jejich částí, kterou vytváří zákonem chráněný bobr evropský a bobr kanadský. Bobr, který je hlodavec a býložravec, svou činnosti cíleně stahuje do vody větve, drny, hlínu, případně i antropogenní materiály (např. fólie z umělé hmoty) a přehrazuje tak vodní tok. Následně vzniká hráz s mokřadem, který je cenným přírodním biotopem a udržuje, čistí a reguluje vodu v krajině. Bobr svou činností může vytvářet a udržovat několik hrází a soustavu kanálů, nor a hradů. Bobři mají přirozenou podvědomou potřebu stavět hráze v tekoucí vodě, aby mohli vytvořit mělkou nádrž, která jim dopomáhá v přístupu za potravními zdroji. Při velkých povodních, občas bobří hráz nevydrží tlak vody a je stržena. Svévolné ničení bobřích hrází lidmi je v rozporu se zákonem. Nicméně, v případě skutečných problémů (např. příliš velká hráz, škody na dopravní či technické infrastruktuře), může správce toku hráz bobrům zmenšit či odstranit, nesmí to být v době rozmnožování bobra. Nejdelší bobří hráz na světě je v národním parku Wood Buffalo v kanadské provincii Alberta, existuje nejméně od roku 1990 a má délku 850 metrů.[1][2][3][4][5]
Galerie
- Profil bobří hráze
- Půdorys a profil soustavy bobřích hrází
- video bobří hráze
- Bobří hráz na řece Rožděstvenka
Odkazy
Reference
- ↑ Karel Makoň: Bořitel bobří hráze zachycen fotopastí. Ekolist.cz [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online.
- ↑ VRÁNOVÁ, Magda. Bobři v Nemilanech "vyhnali" hráz nebezpečně vysoko. Zasáhněte, žádají místní. Deník.cz. 2021-02-19. Dostupné online [cit. 2021-05-22].
- ↑ Neničte bobří hráze, běsní ochranáři. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-05-22]. Dostupné online.
- ↑ ČTK. Největší bobří hráz na světě lze spatřit z vesmíru. Deník.cz. 2010-05-06. Dostupné online [cit. 2021-05-22].
- ↑ Edmonton Journal: Největší bobří hráz světa byla objevena díky snímku ze satelitu. Ekolist.cz [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu bobří hráz na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Эдуард Косарев, Licence: CC BY-SA 4.0
Beaver Dam On Rozhdestvenka River. Yaroslavl Region, Russian Federation.
Illustration from the book The romance of the beaver; being the history of the beaver in the western hemisphere by Dugmore, Arthur Radclyffe, 1914.
Autor: Pierre5018, Licence: CC BY-SA 3.0
Beaver dam, Saint-Donat-de-Montcalm; castor canadensis
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 3.0
Bobří hráz a bobří hrad, Plazský potok u zaniklé osady Dvorecký Mlýn, vojenský újezd Libavá, Oderské vrchy, okres Olomouc
Illustration from the book The romance of the beaver; being the history of the beaver in the western hemisphere by Dugmore, Arthur Radclyffe, 1914.