Bode

Bode
Řeka ve Stassfurtu
Základní informace
Délka toku168,5[1] km
Plocha povodí3297,4 km²
Průměrný průtok12,8 m³/s
Zdrojnice
Ústí
Protéká
NěmeckoNěmecko Německo (Sasko-Anhaltsko - Thale, Quedlinburg, Oschersleben, Stassfurt)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Sála
Povodí řeky Bode
Povodí řeky Bode
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bode je řeka v Německu, přesněji ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, odvodňující východní část pohoří Harz. Je to třetí nejvýznamnější přítok řeky Sály ústící do ní zleva u města Nienburg v nadmořské výšce 56 m. Délka řeky s pramenem Warme Bode je 168,5 km. Plocha povodí měří 3297,4 km².

Průběh toku

Řeka má dvě zdrojnice Warme Bode a Kalte Bode, které se stýkají u obce Königshütte. Obě pramení v pohoří Harz, jižně až jihozápadně od jeho nejvyššího vrcholu Brocken (1141 m). Warme Bode pramení v oblasti Bodebruch v nadmořské výšce 843 m na území spolkové země Dolní Sasko. Její délka je 25 km. Kalte Bode, dlouhá 17 km, pramení v nadmořské výšce 873 m v rašeliništi Bodesprung na území Sasko-Anhaltska. Řeka teče v úzké dolině nejprve východním směrem k městu Thale. Odtud pokračuje na severovýchod, protéká městem Quedlinburg. Od tohoto města teče převážně na sever k Oscherslebenu, kde se její tok otáčí k jihovýchodu. Tento směr si řeka udržuje až ke svému ústí do řeky Sály u města Nienburg.

Větší přítoky

  • levé – Holtemme, Großer Graben
  • pravé – Selke

Vodní režim

Průměrný průtok v ústí je 12,8 m³/s.

Využití

Na horním toku byly vybudovány přehradní nádrže a vodní elektrárny. Na řece leží města Thale, Quedlinburg, Wegeleben, Gröningen, Oschersleben, Egeln a Stassfurt.

Odkazy

Poznámky

  1. včetně zdrojnice Warme Bode

Literatura

Externí odkazy

(česky) Povodí Sály – Bode

Média použitá na této stránce

Einzugs- und Flussgebietskarte Bode.png
Autor:

Elop

, Licence: CC BY 3.0
Einzugs- und Flussgebietskarte des Saale-Nebenflusses Bode und ihrer wichtigsten Nebenflüsse. Hervorgehoben ist auch die Mündungs-Bifurkation Großer Graben, die nach Westen zur Oker entwässert.