Bohemia Rhapsody

Bohemia Rhapsody
Bohemia Rhapsody v Praze na Vltavě
Bohemia Rhapsody v Praze na Vltavě
Základní údaje
Typvyhlídková loď typu aquacabrio
MajitelPrague Boats
StavitelSchiffswerft Bolle
Spuštěna na vodu2015
Osuddosud aktivní, vyhlídkové plavby po Praze
Technická data
Délka44,97 m
Šířka7,54 m
Pohonlodní šroub
Kapacita220 osob
Loď Bohemia Rhapsody u Čechova mostu v Praze na Vltavě.
Loď Bohemia Rhapsody u Čechova mostu
Bohemia Rhapsody

Motorová vyhlídková loď Bohemia Rhapsody byla roku 2015 vyrobena pro Pražskou paroplavební společnost a.s. a společnost Prague Boats s.r.o. v německé loděnici v Derbenu. Jedná se o moderní loď typu aquacabrio (jednopalubová loď)[1], která pluje okružní vyhlídkové plavby v Praze na Vltavě, ale je využívána také pro společenské a firemní akce.

Historie

Loď Bohemia Rhapsody navazuje na projekt lodi Agnes de Bohemia, která v Praze pluje od roku 2014. Zakázka na stavbu lodi Bohemia Rhapsody byla zadána společností Prague Boats s.r.o. a Pražskou paroplavební společností a.s. německé loděnici Schiffswerft Bolle v Derbenu. Přáním zadavatele byla loď vyhovující provozu na vyhlídkových plavbách v Praze, která bude navíc ekologická a nehlučná. Design lodi navrhl Marcel Bolle a úpravy interiéru provedla česká architektka Vera Hampl. Stavba lodi trvala od 1. 10. 2014 do 30. 4. 2015 přesně 212 dní. V dubnu 2015 loď poprvé vyplula na vodu. Cesta po Labi a Vltavě, dlouhá 520 km, z německého Derbenu do Prahy trvala pod vedením 3 kapitánů 4 dny.[2] Bohemia Rhapsody byla Praze slavnostně představena v ekologickém přístavišti na Kampě 7. května 2015 a v pátek 15. května 2015 byla pokřtěna kardinálem Dominikem Dukou, tehdejším arcibiskupem pražským a primasem českým.[3] Loď rozšířila flotilu právě při příležitosti výročí 150 let od založení Pražské paroplavební společnosti.[4]

Technický popis

Loď Bohemia Rhapsody je jednopalubová loď, tzv. aquacabrio, s vyvýšenou panoramatickou kormidelnou, která je zastřešena posuvnou prosklenou střechou. Tuto střechu je možná kdykoli podle potřeby během chvíle odsunout a vytvořit vyhlídkovou slunnou palubu, nebo ji naopak zatáhnout a vytvořit tak krytý lodní salon. Navíc výkonná klimatizace zajišťuje perfektní viditelnost i během deštivého počasí. Celoroční provoz lodi je možný právě díky klimatizaci, ale i solárnímu temperování a větrání. Paluba lodi je izolovaná od hluku a vibrací motoru. Technické parametry motoru splňují nejpřísnější evropské normy. Chod motoru je tichý a s nízkými emisními hodnotami. Síla motoru Sisudiesel představuje 226 koní, díky čemuž loď může plout rychlostí až 20 km/hod. Je tak jednou z nejrychlejších lodí svého druhu v Praze na Vltavě. Loď má i nezávislí hybridní pohon. Kapacita lodi je 220 osob. Na délku plavidlo měří 44,97 m, na šířku 7,54 m a má výtlak 175 tun.

[5]

Využití

Loď kotví celoročně na Dvořákově nábřeží u Čechova mostu. Odtud vyplouvá na pravidelné vyhlídkové plavby Prahou, ale také na plavby spojené s pronájmem lodi pro různé soukromé či firemní akce, konference a setkání. Součástí plaveb je kompletní gastronomický servis, který je zajišťován formou cateringu.

Na lodi je během plavby dostupný výklad o pražských památkách v 8 světových jazycích.

Odkazy

Reference

  1. Das AquaCabrio Konzept [online]. [cit. 2023-01-27]. Dostupné online. 
  2. Video plavba lodě Bohemia Rhapsody z Derbenu do Prahy [online]. Prague Boats, rev. 2015 [cit. 2015-11-10]. [- http://www.prague-boats.cz/cs/video-plavba-lode-bohemia-rhapsody-z-derbenu-do-prahy Dostupné online]. 
  3. Kardinál Duka požehnal loď Bohemia Rhapsody [online]. Praha: Prague Boats, rev. 2015 [cit. 2015-11-10]. Dostupné online. 
  4. VICHTA, František. Historie pražské paroplavby. Praha: [s.n.], 2007. 
  5. Loď Bohemia Rhapsody [online]. Prague Boats, rev. 2015 [cit. 2023-01-18]. Dostupné online. 

Literatura

  • František Vichta, Historie pražské paroplavby, Praha 2007

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Loď Bohemia Rhapsody v Praze na Vltavě.jpg
Autor: DVMilan, Licence: CC BY-SA 4.0
Loď Bohemia Rhapsody v Praze na Vltavě u Čechova mostu
Loď Bohemia Rhapsody.jpg
Autor: DVMilan, Licence: CC BY-SA 4.0
Loď Bohemia Rhapsody u Čechova mostu v Praze na Vltavě.
Praha-Moldau-Boot-04a.jpg
Autor: Asurnipal, Licence: CC BY-SA 4.0
Loď Bohemia Rhapsody na Vltavě v Praze.