Bohorodička
Bohorodička, tj. „Boží rodička“ (řecky Theotókos, Θεοτόκος) je titul, který církev již ve starověku připisovala Ježíšově matce Marii a který byl schválen Efezským koncilem roku 431 jako dogma.
Historie
Pojem Theotókos byl v teologii 5. století velmi důležitý, neboť stručně vyjadřoval, že Mariin syn Ježíš byl zcela Bůh a zcela člověk, že tedy v jediné osobě Ježíše Krista byly sjednoceny dvě přirozenosti – božská a lidská. Proti tomuto pojetí stál Nestoriův pojem Christotókos (Χριστοτόκος, rodička Krista, „Kristorodička“), který omezoval Mariinu úlohu na matku Ježíšova lidství.
Efezský koncil odsoudil nestoriánství jako herezi, neboť vlastně v Ježíši Kristu předpokládalo dvě samostatné osoby – jednu lidskou a jednu Boží. Koncil tak definoval, že ačkoli byl Ježíš zcela Bůh i zcela člověk, jeho božství a lidství bylo věčně spojeno v jediné osobě, a to osobě Boží věčného Syna coby druhé osoby Nejsvětější Trojice, a proto Marii přísluší pojmenování Bohorodička.
Do latiny se řecké Θεοτόκος překládalo Mater Dei, Dei Genitrix nebo Dei Genetrix.
Zřejmě už ze čtvrtého, ne-li třetího století pochází nejstarší známá modlitba oslovující Marii jako Boží rodičku, Pod ochranu tvou.
Toto pojmenování Marie nemělo nikdy označovat, že by byla souvěčná s Bohem, že by existovala dříve než Bůh a nebo že by byla zdrojem Ježíšova božství.
Užití v liturgii
Východní liturgie tuto nauku vyjadřuje v jednom ze svých hymnů: „Ten, kterého nemohl pojmout celý vesmír, byl obsažen ve tvém lůně, Theotókos!“
Odkazy
Související články
- Cyril Alexandrijský
- Pravoslaví
- Axion estin
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Bohorodička na Wikimedia Commons
- (česky) Lukáš Drexler: Panna Maria - Matka Boží, 30.12.2007
- (česky) Emilián Soukup: Bohorodička, 29.12.2008
- (anglicky) The rejection of the term Theotokos by Nestorius Constantinople, Eirini Artemi, 2012
Média použitá na této stránce
Икона богородицы "Всех скорбящих Радость". Our lady of all sorrowfull. Школа или худ. центр: Москва
Центральный музей древнерусского искусства им. Андрея Рублева, Москва, Россия
Точный мерный список с чудотворной иконы из Скорбященской ц. на Ордынке.