Bohumír Pokorný

Bohumír Pokorný
Základní informace
Narození8. listopadu 1877
Pavlice, Morava
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí13. března 1968 (ve věku 90 let)
Jihlava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba, folklór, duchovní hudba a opera
Povoláníhudební skladatel, hudební pedagog, folklorista a varhaník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohumír Pokorný (8. listopadu 1877 Pavlice[1]13. března 1968 Jihlava) byl hudební skladatel, ředitel kůru a folklorista.

Životopis

Studoval tři roky hru na varhany na Varhanické školeBrně ve třídě Leoše Janáčka. Po ukončení studií přijal místo ředitele kůru v Jaroměřicích nad Rokytnou a poté odešel do Telče, kde působil jako ředitel kůru neuvěřitelných padesát let.

V Telči se aktivně podílel na tamním kulturním dění. Jako sbormistr spolku Smetana nastudoval i Smetanovu operu Hubička. Učil hudbu na gymnáziu a působil i jako soukromý učitel hudby.

Dílo

Bohumír Pokorný byl zejména významným folkloristou. Vydal několik sbírek slováckých a slovenských lidových písní, které vyšly tiskem a získali značnou popularitu:

  • 23 slovenských a slováckých písní (1910)
  • Prvá sbírka slovenských a slováckých písní (1913)
  • Druhá sbírka slovenských a slováckých písní
  • Nejnovější šestá sbírka slovenských a slováckých písní (jako 3.–5. jsou označeny sbírky J. N. Poláška; u jiného nakladatele vyšla Třetí sbírka slovenských a slováckých písní B. Pokorného)
  • 35 slovanských národních písní
  • 30 lidových písní pro smíšený sbor

Dále vydal 138 úprav lidových písní pro mužský sbor a je také autorem oficiální úpravy Uruguayské národní hymny.

Jeho vlastní tvorba není rozsáhlá. Vydal tiskem Ukolébavku pro housle a klavír. V rukopise zůstaly některé další úpravy lidových písní, chrámové skladby a operní aktovka Dožínky, která však nikdy nebyla provedena.

Odkazy

Literatura

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“