Bohumil Jakubek

Bohumil Jakubek
Narození9. července 1905
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. října 1953 (ve věku 48 let)
Věznice Pankrác
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Oceněníúčastník odboje a odporu proti komunismu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil Jakubek (9. července 1905[1] Vídeň30. října 1953[2] Věznice Pankrác) byl český sociální referent, protinacistický a protikomunistický odbojář odsouzený komunistickým režimem k trestu smrti a v roce 1953 popraven.

Životopis

Narodil se v roce 1905 v Vídni. Před druhou světovou válkou se stal členem České strany národně sociální.

V roce 1942 byl zatčen gestapem za převádění osob přes česko-slovenskou státní hranici. Do roku 1945 tak byl vězněn v několika koncentračních táborech.[3] Po konci války své členství v národněsocialistické straně obnovil. Po konci války zároveň pracoval v místním národním výboru ve Strání na pozici sociálního referenta.

Po únoru 1948

Po únorovém převratu byl z MNV Strání vyloučen za své nesouhlasné názory ke komunistické straně. Poté inicioval vznik odbojové skupiny, jejíž členové byli někteří zaměstnanci národního podniku Průmstav v Opavě. Cílem skupiny bylo provedení sabotážních akcí, a to na státním statku a na státní traktorové stanice ve městě. Skupina byla ale postupně infiltrována agenty Státní bezpečnosti a její činnost tak byla agenty postupně odhalena. Skutečnost, že někteří její členové jsou agenty StB, Jakubek odhalil a v září 1952 chtěl agenty zneškodnit. Se spolupracovníky Antonínem Harazimem a Vladislavem Hadašem jednoho z nich zastřelili a druhého postřelili. Postřelený agent celý incident ohlásil a všichni členové skupiny byli nedlouho poté zatčeni.[3] V červnu 1953 byl za trestné činy velezrady, návodu k vraždě a rozkrádání národního majetku odsouzen k trestu smrti. Přišel zároveň o svá občanská práva. V říjnu 1953 byl popraven.[4][5]

Po sametové revoluci byl v roce 1994 rehabilitován.[3]

Odkazy

Reference

  1. Vydaná osvědčení | Oddělení vydávání osvědčení a správních agend. 3odboj.army.cz [online]. [cit. 2024-05-11]. Dostupné online. 
  2. Bohumil Jakubek. Vzpomínky [online]. [cit. 2024-05-11]. Dostupné online. 
  3. a b c Etická komise udělila osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Vláda ČR. Dostupné online. 
  4. Pomáhal vězňům a pašoval jejich dopisy. Odbojáře Hadaše s kolegy odsoudili k smrti. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2024-05-11]. Dostupné online. 
  5. seznam popravených pro politické trestné činy: TOTALITA. www.totalita.cz [online]. [cit. 2024-05-11]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“