Bohumil Kruliš

Bohumil Kruliš
Narození1. června 1908
Žleby
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. dubna 1951 (ve věku 42 let)
Věznice Pankrác
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníĎáblický hřbitov
Národnostčeská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil Kruliš (1. června 1908 Žleby10. dubna 1951 Věznice Pankrác) byl český dělník odsouzený v politickém procesu komunistickým režimem k trestu smrti a v roce 1951 popraven.

Životopis

Narodil se v roce 1908 ve Žlebech.[1] Živil se jako dělník. Během svého života byl osmnáctkrát odsouzen za drobné trestné činy.[2]

Po komunistickém převratu se měl podle vyšetřovatelů zapojit do protikomunistického odboje a spolupracoval přitom s bratry Tomášem a Vladimírem Kořínkovými. Pravdivost těchto obvinění je však otazná.

V březnu 1950 došlo ve Žlebech k vraždě člena KSČ, čehož využila Státní bezpečnost, která v oblasti zahájila rozsáhlou protiodbojovou akci, neboť již předtím byli v oblasti aktivní odbojáři – v obci například došlo k několika požárům a někteří funkcionáři rovněž obdrželi výhružné dopisy. Rozsáhlé zatýkací akce se účastnila i armáda a zatčeny (a posléze i odsouzeny) byly desítky osob.[3] V rámci této akce, zvané „Akce Teroristé“ byl poté zatčen i Kruliš.[4] Nedlouho poté byl zatčen i jeho bratr Josef.[2] Ve vazbě byl poté podroben mučení a brutálním výslechům.[5]

V březnu 1951 byl ve veřejném politickém procesu označeném jako „Tomáš Kořínek a spol.“ konaném v Čáslavi za trestné činy velezrady a pomoc při pokusu o vraždu odsouzen spolu s bratry Kořínkovými k trestu smrti a konfiskaci veškerého majetku.[6][7] Řada obvinění vůči němu přitom byla zcela vyfabulována či zveličena.[5] Kruliš se následně neúspěšně odvolal a bez výsledku byla rovněž žádost o prezidentskou milost od prezidenta Klementa Gottwalda.[8] Popraven byl v dubnu 1951.[9][10] V procesu (a v navazujícím procesu „Jiří Klečka a spol.“) byly odsouzeny desítky dalších osob k dlouholetým trestům odnětí svobody.

Politický charakter celého procesu přibližuje část vyneseného rozsudku: „Na jedné straně lidově demokratická republika, jejíž právní řád nás učí a vychovává k poctivé práci a k vyšší morálce dle vzoru sovětského občana – na druhé straně dnes souzená skupinka representuje výsledek a cíl výchovy kapitalistické společnosti. Na jedné straně pracující lid se snaží za vedení Sovětského svazu napravit to, co napáchala fašistická okupace, a učíme se vyšší formě demokracie – na druhé straně západní imperialisté pokračují tam, kde nacistický fašismus v r. 1945 po úderu Rudé armády byl umlčen. Zatím, co se ještě nezahojily rány způsobené nacistickými koncentračními tábory, západní váleční štváči propouštějí tvůrce koncentračních táborů a nacistické generály z vazby, aby na povel z Wall Streetu pochodovali opět na východ a šířili tam svoji fašistickou kulturu ve formě plynových komor za americké dolary. Tyto skutečnosti nemohou západní imperialisté vyvrátiti, a proto importují do naší republiky svoje špiony a vrahy a proto se obracejí na Kořínky, Kruliše a Stoupy.“

Rehabilitován byl během hromadné rehabilitace v případu v roce 1968.[5] Kdo za odbojovou činností v oblasti stál není v řadě případů dodnes jasné, a jakou přesně roli, či zda vůbec nějakou, v ní sehrál Kruliš, není zřejmé.[4]

Odkazy

Reference

  1. seznam popravených pro politické trestné činy: TOTALITA. www.totalita.cz [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  2. a b Akce „Teroristé“. ustrcr.cz. Dostupné online. 
  3. Místa Paměti národa. Místa Paměti národa [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  4. a b Akce "Teroristé" - Bibliografie dějin Českých zemí. biblio.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  5. a b c Akce „Teroristé“ - Policie České republiky. www.policie.cz [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  6. Kat věšel na dvou šibenicích. Místa Paměti národa [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  7. Seznam popravených v ČSR z politických důvodů : Zločiny proti lidskosti. Valka.cz [online]. 2005-04-27 [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  8. vrchní světnicová on X [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  9. Pamětní místa na komunistický režim [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 
  10. Pavel Kořínek (1943). www.pametnaroda.cz [online]. [cit. 2024-06-14]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“