Bohuslav Němčanský

D. Bohuslav Němčanský, O.Praem.
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Zasvěcený život
Noviciát1928-1929
Sliby1. 1. 1933
Svěcení
Jáhenské svěcení11. 3. 1933
Kněžské svěcení5. 7. 1934
světitel Josef Kupka
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození16. listopadu 1909
Místo narozeníHostěrádky-Rešov,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí26. srpna 1976 (ve věku 66 let)
Místo úmrtíÚjezd u Brna,
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníkněz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

D. Bohuslav Němčanský, O.Praem. (16. listopadu 1909, Hostěrádky-Rešov26. srpna 1976, Újezd u Brna) byl český (resp. moravský) římskokatolický duchovní, novoříšský premonstrát, perzekvovaný v době komunistického režimu.

Životopis

V roce 1928 maturoval na reálném gymnáziu v Brně na Antonínské ulici. V říjnu téhož roku vstoupil do novoříšské premonstrátské kanonie. Rok strávil v noviciátu začal v Brně studovat teologii, první lednový den roku 1933 složil slavné řeholní sliby v klášteře Nová Ríše. Kněžské svěcení dne 5. července 1934 biskupem Josefem Kupkou vysvěcen na kněze, svou primici sloužil v kostele svatého Mikuláše v Šaraticích. Po svěcení působil v novoříšském klášteře jako pomocník novicmistra, knihovník, archivář a také jako katecheta ve zdejší škole. Po dostavbě a vysvěcení nového kostela v Brně-Židenicích zde byl od 4. listopadu 1935 ustanoven jako duchovní správce.V období jeho působení v Židenicích se pořizovalo vybavení a výzdoba kostela. Z finančních prostředků novoříšské kanonie se v letech 1939–1940 postavil a vybavil řeholní dům Norbertinum na Nopově ulici v sousedství kostela jako sídlo duchovní správy a studijní domov řeholních bohoslovců. Pater Němčanský byl jmenován rektorem tohoto domu. Po zatčení novoříšských řeholníků v květnu 1942 byl Bohumil Němčanský 8. září téhož roku ustanoven zástupcem nepřítomného opata pro novoříšský konvent, žil však nadále v Brně.

V době nacistické okupace se zapojil do činnosti odbojové organizace Obrana národa (skupina Brno-východ, úsek Židenice). Během bomabrdování Židenic v letech 1944 a v závěru druhé světové války při přechodu fronty pomáhal raněným. Po skočení druhé světové války jako administrátor spolupracoval s Kostelní jednotou na odstranění škod na židenickém kostele a farní budově.

Dne 2. dubna 1952 byl zajištěn Státní bezpečností a bylo proti němu zahájeno stíhání pro trestný čin podvracení republiky, za což byl 1. listopadu téhož roku v rámci procesu Bárta a spol. odsouzen k 22 letům trestu. Podle odůvodnění rozsudku se měl ztotožnit s názory vysoké církevní hierarchie, která začala po únoru 1948 z příkazu Vatikánu intenzivně pracovat proti lidově demokratickému zřízení, kopírovat ilegální tiskoviny (především pastýřské listy), rozšiřovat je mezi své farníky a vylepovat je do vývěsních skříní. Také měl poslouchat štvavý zahraniční rozhlas. [1]

Propuštěn byl až 9. května 1960 na amnestii. Odešel ke své sestře, která žila v Újezdě u Brna. Zde zůstal jako kněz mimo službu a pracoval jako dělník výrobního družstva invalidů „Obzor“ v Brně. Usnesením okresního soudu Brno-venkov byl P. Němčanský v říjnu 1968 v plném rozsahu rehabilitován. [2] Zaslal proto toto usnesení na brněnské biskupství s prosbou, aby mohl jako kněz vypomáhat v duchovní správě. Počátkem roku 1974 dostal povolení k výpomoci v pastoraci pro Újezd. Mohl tak až do své smrti opět veřejně sloužit mši svatou.

Odkazy

Reference

  1. NOVÁK, Jiří. Klášter premonstrátů v Nové Říši a život jeho členů v letech 1948–1968. Praha, 2017. 87 s. diplomová práce. UNIVERZITA KARLOVA KATOLICKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA Katedra církevních dějin a patrologie. Vedoucí práce doc. PhDr. Petr Kubín, Ph.D., Th.D.. s. 29. Dostupné online.
  2. NOVÁK, Jiří. Klášter premonstrátů v Nové Říši a život jeho členů v letech 1948–1968. Praha, 2017. 87 s. diplomová práce. UNIVERZITA KARLOVA KATOLICKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA Katedra církevních dějin a patrologie. Vedoucí práce doc. PhDr. Petr Kubín, Ph.D., Th.D.. s. 48. Dostupné online.

Externí odkazy

Literatura

  • M. R. KOSÍK Osm století (publikace k výročí zábrdovického a novoříšského kláštera, r. 2009)
  • Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Brno: ř.k. farní úřad Brno-Židenice, 1995. ISBN 80-901924-1-6. S. 58–59. 
  • NOVÁK, Jiří. Klášter premonstrátů v Nové Říši a život jeho členů v letech 1948–1968. Praha, 2017. diplomová práce. UNIVERZITA KARLOVA KATOLICKÁ TEOLOGICKÁ FAKULTA Katedra církevních dějin a patrologie. Vedoucí práce doc. PhDr. Petr Kubín, Ph.D., Th.D.. Dostupné online.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“