Bohuslav Němec

npor. Bohuslav Němec
Narození2. listopadu 1913
Olomouc
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí7. května 1942
Koncentrační tábor Mauthausen
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtípopraven zastřelením
Národnostčeská
Alma materVojenská akademie v Hranicích
Povolánívoják
ZaměstnavatelČeskoslovenská armáda
RodičeJan Němec, Marie Bartoníková
Příbuzníbratr Jan Němec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohuslav Němec (2. listopadu 1913 Olomouc7. května 1942 Koncentrační tábor Mauthausen) byl československý důstojník v hodnosti nadporučíka a odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život

Před druhou světovou válkou

Bohuslav Němec se narodil 2. listopadu v Olomouci rodině železničáře Jana Němce a Marie Němcové, rodina se ale záhy přestěhovala do Přerova, kde vychodil obecnou a měšťanskou školu. Tamtéž poté vystudoval Obchodní akademii, kde v roce 1932 maturoval. Do roku 1935 pracoval jako obchodní úředník v Prostějově. Byl členem Dělnické tělocvičné jednoty. V roce 1935 byl odveden k vojenské službě, kterou absolvoval u pěšího pluku 40 ve Valašském Meziříčí. Poté nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích a stal se vojákem z povolání. Poté sloužil v Trenčianských Teplicích.

Protinacistický odboj

V době německé okupace v březnu 1939 sloužil Bohuslav Němec u 41. pěšího pluku v Čadci. Vrátil se zpět k rodině do Přerova a společně s otcem a bratrem vstoupili do odbojové organizace Obrana národa. Pracoval jako kurýr a zpravodajec mezi protektorátem a Slovenským státem. Již v květnu 1939 došlo k jeho zatčení v Ostravě, byl ale propuštěn a v červenci téhož roku překročil hranice do Polska. V Krakově se přihlásil ke zde vznikající československé vojenské jednotce. Po vypuknutí druhé světové války a porážce Polska spolu s jednotkou ustoupil do Sovětského svazu, kde byl internován. Po napadení SSSR nacistickým Německem se přihlásil do zpravodajsko-sabotážního kurzu vedeného důstojníky československé mise, poté se stal velitelem výsadku S 1/R uskutečněném v noci z 9. na 10. září 1941 u Dřínova. Bohužel byl výsadek rozptýlen a později díky zradě jednoho z členů i pochytán a tak se Bohuslav Němec vydal k rodičům do Přerova. Získal zde síť spolupracovníků, ale fakt, že jej zde hodně lidí znalo, byl nebezpečný. Úkryt v Brodku u Přerova ve vile Jana Skopala pro něj zajistili manželé Jan a Marie Poláchovi, Bohuslav Němec se do něj přemístil 14. září 1941. Dalším úkrytem pro něj byla chata Václava Skaláka ve Vičanově. Jednal s dalšími odbojáři, Rudolf Smutek mu opatřil padělaný průkaz totožnosti a dále s ním úzce spolupracoval. Osudným se mu stalo 25. září 1941 náhodné setkání s příslušníkem Operace Aroš Ferdinandem Čihánkem, který se 30. září dobrovolně přihlásil na gestapu v Olomouci a Bohuslava Němce a další odbojáře vyzradil.[1] K jeho zatčení došlo 31. října nebo 1. listopadu 1941 v Ostravě, poté byl vězněn v brněnských Kounicových kolejích. Stanným soudem byl odsouzen k trestu smrti, dne 22. prosince 1941 převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde byl 7. května 1942 zastřelen. Ve stejný den a na stejném místě byl popraven Rudolf Smutek.

Rodina

Rodiče Bohuslava Němce byli rovněž zatčeni. Otec Jan zahynul rovněž v Mauthausenu v dubnu 1942, matka Marie byla do konce války vězněna v koncentračním táboře Ravensbrück. Bratr Jan byl rovněž vojákem. Stejně jako Bohuslav uprchl z protektorátu a stal se příslušníkem československé zahraniční armády. Přes Francii a Velkou Británii se dostal do Sovětského svazu, kde vstoupil do 1. československého armádního sboru. V bitvě o Dukelský průsmyk byl těžce raněn výbuchem, při kterém zahynul generál Jaroslav Vedral.

Odkazy

Literatura

  • Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945.. Praha: Ministerstvo obrany ČR - AVIS, 2005. 350 s. Dostupné online. ISBN 80-7278-233-9. S. 207. 

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.