Bohuslav Stočes
prof. Dr. Ing. Bohuslav Stočes | |
---|---|
Bohuslav Stočes jako rektor Vysoké školy báňské | |
Narození | 20. srpna 1890 Lhota u Příbrami Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 8. června 1969 (ve věku 78 let) Praha Československo |
Povolání | vysokoškolský učitel, mineralog, geolog, učitel a redaktor |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Bohuslav Stočes (20. srpna 1890, Lhota u Příbrami[1] – 8. června 1969, Praha) byl český vysokoškolský učitel, báňský vědec a také rektor Vysoké školy báňské.
Život
Bohuslav Stočes vystudoval reálnou školu v Táboře[pozn. 1] a následně pokračoval na Vysoké škole báňské v Přibrami. Zde složil druhou státní zkoušku z horního inženýrství. Na Vysoké škole báňské se stal asistentem na Ústavu mineralogie, geologie, paleontologie a nauky o ložiskách [3]. V roce 1917 se stal doktorem báňských věd a v roce 1919 se stal docentem v oboru petrografie (tzv. "soukromý docent"). Dle [2] vystudoval na postgraduálním stupni geologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1920 se stal mimořádným a v roce 1930 řádným profesorem Vysoké škole báňské. V letech 1931 – 1932 a 1936 – 1937 zastával funkci rektora Vysoké školy báňské.[4]. Na Vysoké škole báňské zůstal do roku 1948, následně byl penzionován. I po odchodu z VŠB se zabýval publikační a pedagogickou činností. Po vzniku první republiky patřil mezi iniciátory vzniku Státního ústavu geologického, který je dnes znám jako Česká geologická služba.
Publikační a výzkumná činnost
Během svého života vytvořil velké množství posudků, zabýval se ložisky rud, uhlí, nafty, keramických a nerudních stavebních surovin. Pracoval s tématem vlivu poddolování na povrchové objekty a středočeským plutonem, objevil zdroj sklářského písku u Střelče (okres Jíčín). Působil v mnoha odborných časopisech a taktéž v komisích na národní i mezinárodní úrovni.
Osmidílná publikace Atlas dobývacích metod, ve které se zabýval historickými a současnými způsoby dolování, mu přinesla známost ve světě. Následně se stal členem Komise pro systematiku dobývacích metod ve Spolkové republice Německo. V Německu se proslavil především knihou Wahl und Beurteilung der Abbauverfahren im Bergbau.
- Nerostné suroviny (1947)
- Základy hornictví (1945, 1950 a 1951)
- 8dílný Atlas dobývacích metod (1954–1959)
- Wahl und Beurteilung der Abbauverfahren im Bergbau (1958, Stuttgart)
Odkazy
Poznámky
Reference
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu farnost Příbram
- ↑ a b Archivovaná kopie. svk7.svkkl.cz [online]. [cit. 2013-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-27.
- ↑ http://www.geology.cz/demo/dvd_hm/pgs_cze/autori_id_831.html
- ↑ Archivovaná kopie. www.vsb.cz [online]. [cit. 2013-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-27.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Bohuslav Stočes na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Bohuslav Stočes
- Stručný životopis
- seznam rektorů VŠB
- Detailní životopis a fotka na Geology.cz
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Bohuslav Stočes, vědec a profesor v oboru hornictví a geologie, rektor bývalé Vysoké školy báňské v Příbrami