Bojnická zoologická zahrada
Bojnická zoologická zahrada, od 1. července 2017 oficiálně Národní zoologická zahrada Bojnice (slov. Národná zoologická záhrada Bojnice)[1], je nejstarší a nejnavštěvovanější zoologická zahrada na Slovensku. Pro veřejnost byla otevřena 1. dubna 1955 a v současnosti se rozkládá na ploše 41 hektarů, z čehož expoziční část tvoří 20 hektarů. Patří k zoologickým zahradám všeobecného typu, tj. bez vyhraněné specializace na určité druhy zvířat. V minulosti zde byla vyšší pozornost věnována zejména odchovu rysů ostrovidů, běžců (emu a nandu) a horských koz. Areál ZOO se nachází v příjemném rekreačním prostředí lázeňského města Bojnice nedaleko od Bojnického zámku v Trenčínském kraji.
Počet druhů chovaných v ZOO Bojnice je největší ze všech čtyř slovenských ZOO, v závěru roku 2009 šlo celkem o 384 živočišných druhů v počtu 2050 exemplářů.[2] Jako jediná slovenská ZOO chová např. slony africké, bongy lesní, horské zebry Hartmannové, orangutany bornejské a mnohé další. Od roku 2003 sa ZOO stala řádným členem nejprestižnejší Asociace světových zoologických zahrad a akvárií (WAZA), která sdružuje okolo 250 elitních světových ZOO. V rámci evropských chovných programů a plemenných knih pro ohrožené druhy je zapojena do chovu 25 druhů zařazených do evropských chovných programů (EEP - European Endangered species Programme) a 23 druhů zařazených do evropských plemenných knih (ESB - European Studbooks).
ZOO Bojnice spravuje slovenské národní záchytné centrum pro zabavené a zajištěné živočichy a odborní pracovníci aktívně spolupracují s orgány CITES a Státní ochranou přírody Slovenské republiky.
Členství v odborných organizacích
- WAZA (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií)
- EAZA (Evropská asocace zoologických zahrad a akvárií)
- UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad)
- SAZZ (Slovenská asociace zoologických zahrad)
- WAPCA (Sdružení pro ochranu západoafrických primátů)
- EEKMA (Evropská asociace ošetrovatelů a manažerů chovu slonů)
- ISIS (Mezinárodní informační systém druhů)
Stav zvířat
- 31. 12. 2005: 318 druhů / 1940 jedinců
- 31. 12. 2006: 355 druhů / 1826 jedinců
- 31. 12. 2007: 373 druhů / 1858 jedinců
- 31. 12. 2008: 380 druhů / 1921 jedinců
- 31. 12. 2009: 384 druhů / 2050 jedinců
Hlavní expoziční celky
- Pavilón Africké Fauny/Nový pavilón Slonů - Nově postavený pavilón s výběhy pro Slony africké
- Dětská ZOO, Expozice hlodavců a domácí zvířata (ovce, kozy, osly, krysy,... )
- Voliéry sov a dravců
- Expozice asijské fauny (pandy červené, jeřábi mandžuský, muntžaci, asijští vodní ptáci)
- Expozice kopytníků (zebry horské, zebry bezhříve, velbloudi, antilopy vrané, antilopy jelení, dikdikové, pakoně, vodušky, koně Převalského, kiangové, bongo)
- Expozice vodního ptactva (pelikáni, bernešky, husy), ostrovy a pavilón lemurů, samostatní expozice tamarínů.
- Naučná stezka karpatské fauny (vlci, rysové, kočky divoké, jeleni bělohubý, kozorožci, takini, voliéra orlů východních a voliéry evropských hrabavých, pěvavých a dravých ptáků…)
- Expozice brodivých a vodních ptáků (plameňáci, čápi, jeřábi, kachny)
- Pavilon Primátů (Orangutani, Giboni bělolíci, Kočkodan Rolowayův, Kočkodan Hamlynův, Gueréza pláštíková, Lenochodi a Pásovci)
- Pavilon šelem (Lev berberský, Levhart perský, Levhart obláčkový, Kočka cejlonská, Kočka rybářská, Jaguár americký - černá forma)
- Voliéra papoušků Ara a Tukanů
- Voliéry papoušků, zoborožců a exotických ptáků
- Voliéry vodních ptáků (ibisové, kolpíci a kachny)
- Australská fauna (Klokan rudý, Klokan velký, Klokan parma, Klokan hbitý, Emu hnědý, Husa kuří a Kasuáři)
- Expozice medvědů
- Expozice malých šelem (Kočka krátkouchá, Kočka slaništní, Ženetka skvrnitá, Cibetka africká, Nosál červený)
- Vivárium - akvaríni a teraríjni expozice: ješterů, želv, hadů, mořských, tropických a sladkovodních ryb (samostatná expozice šípových žab)
- Motýlí skleník - průchozí expozice Motýlů
ZOO Bojnice se zapojila do činnosti WAPCA (West African Primate Conservation Action - Sdružení pro ochranu západoafrických primátů) a finančně přispívá do in situ projektů v západoafrických státech Ghana a Pobřeží slonoviny na záchranu ohrožených druhů primátů. Kromě jiných k nim patří i jeden z „vlajkových“ druhů celého programu - kočkodan Rolowayův (Cercopithecus roloway). Jedná se o nejvzácnější druh na světě mezi africkými kočkodany, přičemž je zařazen do seznamu 25 světově nejohroženějších druhů a poddruhů primátů s mezinárodním IUCN statusem „CR“ (kriticky ohrožený). Původně se vyskytoval v deštných pralesích mezi řekami Sassandra (Pobřeží slonoviny) a Volta (Ghana). V současnosti však zoologové spolehlivě monitorují už jen jeden chráněný lesní fragment, kde přežívají pravděpodobně poslední desítky či stovky těchto opic. ZOO v Bojnicích jako jediná ve střední Evropě chová pár těchto kočkodanů od roku 2004. Mimo africkou Ghanu je (březen 2010) na celém světě chováno v péči člověka posledních 33 jedinců v deseti evropských zoologických zahradách.
Zapojení do ochrany slovenské fauny
V rámci ochrany evropské fauny bojnická zoologická zahrada dlouhodobě spolupracuje na vícerých projektech záchrany ohrožených druhů živočichů na Slovensku jakož i v zahraničí. K nejvýznamnějším patří spolupráce s Tatranským národním parkem při výzkumu a imobilizaci kamzíka tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica), spolupráce na výzkumu rysa karpatského (Lynx lynx carpaticus) na Slovensku a reintrodukce jakož i rehabilitace jedinců z přírody, přičemž doposud se ZOO podílela na reintrodukci 6 rysů. Dále například spolupráce v rámci záchranného programu repatriace puštíka bělavého středoevropského (Strix uralensis macroura) na Šumavu, pravidelné vypouštění odchovaných mláďat sovy pálené (Tyto alba) do přírody, chov a zpětný návrat sysla obecného (Spermophillus citellus) na vybrané lokality ve spolupráci se Státní ochranou přírody Slovenské republiky nebo také zapojení do programů záchrany ohrožených slovenských druhů - raroh velký (Falco cherrug), sokol stěhovavý (Falco peregrinus) a jasoň červenooký (Parnassius apollo).
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zoologická záhrada (Bojnice) na slovenské Wikipedii.
- ↑ Bojnická zoo má nové meno, zoobojnice.sk
- ↑ http://www.zoobojnice.sk/info.php Archivováno 9. 3. 2011 na Wayback Machine. ZOO Bojnice Info
Literatura
- Informační materiály ZOO Bojnice
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Bojnická zoologická zahrada na Wikimedia Commons
- ZOO Bojnice - Oficiální stránka
Média použitá na této stránce
Autor: Michal Sloviak, Licence: CC BY-SA 3.0
ZOO Bojnice - Bývalý hlavný vchod
Autor: Michal Sloviak, Licence: CC BY-SA 3.0
ZOO Bojnice - pavilón opíc
Autor: Michal Sloviak, Licence: CC BY-SA 3.0
ZOO Bojnice - Expozícia pre zebry Hartmmanovej
Autor: Michal Sloviak, Licence: CC BY-SA 3.0
Mačiak Rolowayov (Cercopithecus roloway)
Autor: Michal Sloviak, Licence: CC BY-SA 3.0
ZOO Bojnice - Karpatský náučný chodník s expozíciami pre vlkov, rysa ostrovida, norka európskeho a mačku divú.