Bologna

Bologna (Boloňa)
Bononia
Piazza Maggiore a basilika San Petronio
Bologna (Boloňa) – znak
znak
Bologna (Boloňa) – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška54 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionEmilia-Romagna
Metropolitní městoBologna
Bologna
Bologna
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha140,9 km²
Počet obyvatel387 971 (2023)[1]
Hustota zalidnění2 754,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.bologna.it
Telefonní předvolba+ 51
PSČ40100
Označení vozidelBO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bologna [boloɲːa]IPA (emiliano-romagnolsky Bulåggna; česky Boloňa[2] či zastarale Boloň[3]) je hlavním městem regionu Emilia-Romagna a provincie Bologna v Itálii.

Bologna je proslavená svými věžemi. Kvůli převaze cihlových budov se někdy nazývá „Červená Bologna“. Historické centrum Bologni je pozoruhodné středověkým rozvržením ulic a budovami v odstínech červené a oranžové. Půvab města je umocněn elegantními a početnými podloubími (italsky portici, boloňsky pôrdg).

Starobylé univerzitní město je v současnosti cílem mnoha studentů, kteří mu dodávají kulturní bohatství a zdroj neotřelých názorů, jež mu mohou závidět mnohá světová města.

Bologna je středem oblasti, kde se nejvíce mluví emiliano-romagnolským (Emigliàn e Rumagnôl) dialektem italštiny.

Historie

Radnice, Palazzo d'Accursio
Piazza Santo Stefano, kostely S. Vitale, Božího hrobu a S. Stefano
Torre Prendiparte a Altabella, katedrála San Pietro

Bolognu založili zhruba v 6. století př. n. l. Etruskové pod jménem Felsina. O 200 let později zde žili keltští Bójové, od nichž má město své (latinské) jméno Bononia. V roce 189 př. n. l. oblast ovládli Římané, kteří z ní vytvořili svoji kolonii. Ta byla později zpustošena Langobardy a Franky.[4]

Bologna byla jedním z hlavních center obchodu díky síti kanálů, které umožňovaly přepravu velkého množství zboží. Ve středověku se Bologna stala centrem vědění. V roce 1088 byla v Bologni založena univerzita, která je považována za nejstarší v Evropě. V období renesance (od roku 1506)[5] byla významným městem papežského státu.

2. srpna 1980 byl na hlavním nádraží spáchán velký bombový útok, známý jako atentát v Boloni.

Až do zvolení starosty z pravého středu politického spektra v roce 1999 bylo město historickou baštou socialistů a komunistů. Strany levého středu získaly křeslo starosty zpět v roce 2004.

Město a pamětihodnosti

Historické centrum, památková rezervace o rozloze 142 ha, patří k největším v Evropě a přes poškození bombardováním za války má velké množství středověkých, renesančních i barokních památek. Typická jsou četná podloubí v celkové délce 38 km, do roku 2021 součást světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem Podloubí v Boloni. Symbolem města jsou „Dvě věže“ (Asinelli o výšce 97 m a šikmá Garisenda, 48 m), spolu s dalšími asi 20 věžemi pozůstatek raně středověkého města, kde jich bylo téměř 100.

Piazza Maggiore je střed města, kde stojí:

 • Gotická bazilika San Petronio, založená 1390 a nikdy nedokončená, je svou délkou 132 m, šířkou 69 m a výškou klenby 45 m pátým největším kostelem na světě
 • Palazzo Comunale, budova radnice (na západní straně náměstí) složená z více budov z 13.15. století; v Palazzo d'Accursio jsou sbírky boloňské malířské školy
 • Palazzo dei Notai (na jihu), stavba z roku 1381
 • Palazzo del Podesta a Palazzo di Re Renzo (na severní straně); Palazzo del Podesta byl postaven v roce 1201 a roku 1484 renesančně obnoven, má věž Torre dell'Arengo; gotický Palazzo di Re Renzo je z roku 1245[6]

Piazza di Porta Ravegnana, zde stojí dvě šikmé věže

 • Torre degli Asinelli , věž vysoká 97 m byla postavena v roce 1109; je vychýlena přibližně o 1,2 m
 • Torre Garisenda má výšku 48 m a výchylku přes 3 m

Piazza San Stefano s komplexem sedmi románských kostelů, původně z 5.–8. století, přestavěných v 11. a 12. století:

 • Bazilika San Vitale e Agricola
 • Osmiboký chrám Božího hrobu
 • Kostel Ukřižování nebo sv. Jana Křtitele a další

Piazza S. Domenico

 • bazilika San Domenico ze 13. stol.

Piazza S. Francesco

Piazza del Nettuno

 • Neptunova fontána (Fontana di Nettuno) – Neptunův trojzubec je logo automobilky Maserati

Ve městě je dále mnoho gotických, renesančních a barokních paláců a řada honosných sloupových náhrobků ze 13.–15. století.

Univerzita

Boloňská univerzita byla založena roku 1088 a je patrně nejstarší samosprávnou univerzitou na světě. Její význam spočíval hlavně v tom, že se zde začalo studovat římské právo, což zásadně ovlivnilo právní kulturu celé Evropy. Ve středověku byla důležitým centrem intelektuálního života. Mezi její absolventy patřil například Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Erasmus Rotterdamský, Mikuláš Koperník nebo Tomáš Becket. Bologna je stále důležitým univerzitním městem pro všechny vědecké obory a během akademického roku se počet obyvatel zvýší ze 400 000 na téměř 500 000.

Doprava

Bologna je významný železniční uzel, z něhož se železniční tratě paprskovitě rozbíhají do celé severní Itálie: hlavní nádraží Centrale odbaví asi 58 milionů cestujících ročně. Město leží na křižovatce dálnic A 13 a A 14 a blízko dálnice A 1. V blízkosti leží mezinárodní letiště G. Marconiho se 6 miliony pasažérů ročně. Městskou dopravu obstarávají trolejbusové a autobusové linky.

Gastronomie

Bologna je vyhlášená svojí kulinářskou tradicí. Místní bohatá kuchyně se vyznačuje jídly z masa a sýrů. Důležitou součástí místního jídelníčku jsou, stejně jako v ostatních městech oblasti Emilia-Romagna, uzeniny z vepřového masa, především prosciutto (šunka) a mortadella. Místními specialitami z těstovin jsou dobře známé tortellini ve vývaru, lasagne a tagliatelle al ragù. Je nutno podotknout, že známé boloňské špagety ve skutečnosti s Bolognou nemají nic společného: jsou výmyslem komerční světové kuchyně.

Významné firmy

Sport

V Boloni sídlí fotbalový klub Bologna FC 1909 a basketbalové kluby Virtus a Fortitudo.

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Osobnosti města

V Bologni se narodil vynálezce bezdrátového telegrafu Guglielmo Marconi a Luigi Galvani zde při pokusech s žabími stehýnky objevil základní zákony elektrického proudu.

Partnerská města

Galerie

Odkazy

Reference

 1. Dostupné online.
 2. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 21, 108. Standardizované jméno: Boloňa. 
 3. Internetová jazyková příručka
 4. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Bologna, s. 39. 
 5. KOLEKTIV AUTORŮ: Itálie. 1. vydání, Olympia, Praha, 1990. 157 s. ISBN 80-7033-101-1.
 6. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Fontana del Nettuno - Bologna 2.JPG
Autor: Robertoderosa87, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia 2015. See authorisations.
Piazza Santo Stefano, Bologna (BO).jpg
Autor: Laura Cantero, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia . See authorisations.
6049 - Bologna - San Francesco - Facciata - Foto Giovanni Dall'Orto, 9-Feb-2008.jpg
Autor: Giovanni Dall'Orto, Licence: Attribution
The facade of San Francesco church in Bologna, Italy, completed around 1250. Picture by Giovanni Dall'Orto, February 9 2008.
Chiostro di Santo Stefano a Bologna.jpg
Autor: M.Violante, Licence: CC BY 2.5
Buildings of Saint Stephen's Basilica in Bologna, Italy, also known as "The Seven Churches". In this picture, the main cloister. The lower arcades were built around 1120/1130; the upper loggia around 1180/1220; the well dates from 1632.
2tours bologne 082005.jpg
Autor: Patrick Clenet, Licence: CC BY-SA 3.0
Bologna (Italy), the two towers
Bologna-SanPetronioPiazzaMaggiore1.jpg
(c) Szs, CC BY-SA 3.0
San Petronio, Piazza Maggiore and Palazzo d'Accursio, photo taken from the top of Torre degli Asinelli, Bologna, Italy.
Real Colegio de España en Bolonia. Galería norte.JPG
Autor: Manuel de Corselas, Licence: CC BY-SA 3.0
Real Colegio de España en Bolonia. Galería norte.
Palazzo Comunale01.jpg
Autor: Georges Jansoone, Licence: CC BY 2.5
Palazzo d'Accursio (or the Municipal Palace) on the Main Square, Bologna, Italy
Bologna-Stemma.svg
Autor: unknown, Licence:
20090804 bologna22.jpg
Autor: Jean Housen, Licence: CC BY-SA 3.0
Vue des façades de San Petronio et du palazzo dei Notai, sur la piazza Maggiore à Bologne.
San domenicoo.JPG
Autor: Snoerckel-V, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia . See authorisations.
Flag of Bologna.svg
Flag of the Comune di Bologna, Bologna, Italy
Paolo Monti - Servizio fotografico (Bologna, 1969) - BEIC 6330967.jpg
Autor: Paolo Monti , Licence: CC BY-SA 4.0
Servizio fotografico : Bologna, 1969 / Paolo Monti. - Strisce: 7, Fotogrammi complessivi: 37 : Negativo b/n, gelatina bromuro d'argento/ pellicola ; 35 mm. - ((I fotogrammi hanno una doppia numerazione. . - Sul portanegativi: Nikon Agfa 21. - Occasione: Campagna di rilevamento del centro storico del comune di Bologna. - Fonte: Fattura di Paolo Monti: IV. Commesse/ Fattura (1969/05/09), presso Archivio Paolo Monti. - Fonte: Fattura di Paolo Monti: IV. Commesse/ Fattura (1969/07/31), presso Archivio Paolo Monti. - Fonte: Agenda di Paolo Monti: Monti - Agenda 1969 (1969), presso Archivio Paolo Monti