Bombardier Talent

Bombardier Talent
Diesel-elektrický Talent v Německu
Talent v Kanadě

Talent je obchodní název elektrických a motorových jednotek vyráběných společností Bombardier Transportation, od roku 2021 vlastněnou společností Alstom. Talent byl původně vyvinut firmou Waggonfabrik Talbot v Cáchách krátce předtím, než byla v roce 1995 sloučena se společností Bombardier Transportation. Název Talent je akronym z německého pojmenování Talbot Leichter Nahverkehrs Triebwagen (Talbot, lehký meziměstský motorový vůz). Design souprav navrhl Alexander Neumeister.

Jednotka Talent se vyráběla v několika variantách, včetně vysokopodlažních, nízkopodlažních, diesel-mechanických, diesel-hydraulických, diesel-elektrických, elektrických a naklápěcích. Jedna jednotka se pak může skládat u první verze Talent ze dvou, tří nebo čtyř dílů. Pozdější nástupci Talent 2 a Talent 3 mohli mít až šest dílů. Podobně jako většina jednotek, mohou být Talenty provozovány samostatně nebo spojené s využitím vícečlenného řízení a tvořit tak delší soupravy.

Typický je aerodynamický tvar, boční stěny nejsou svislé, ale oválné a mohou použít i vyvinutou technologii naklápění soupravy, ale ta byla dosud instalována pouze pro norské železnice. Jednotka má poháněné pouze podvozky na koncích kabiny.[ujasnit] Vozy jsou v částech, kde nejsou umístěny motory, nízkopodlažní.

Prototyp první verze byl představen v roce [994 a první soupravy Talent byly uvedeny do provozu v roce 1996. Jednotky Talent se používají v Německu, Rakousku, Norsku (naklápěcí verze), Slovensku, Švýcarsku, Rumunsku, Maďarsku, Nizozemsku a v Kanadě.

Talenty rakouských železnic zajížděly od roku 2005 i na Slovensko, z Vídně (Wien Südbahnhof) do stanice Bratislava-Petržalka. Vídeňská příměstská linka S7 jezdí z Vídně do Wolfsthalu, v plánu je její prodloužení do Bratislavy.

Talent 2

Bombardier Talent 2 na testovací jízdě v Donauwörthu

23. září 2008 byla v Berlíně veřejnosti představena modernizovaná verze Talent 2. Jednotka se vyráběla v letech 2008–2021. Dosahuje maximální rychlosti 160 km/h. Samonosná karoserie je konstruovaná jako lehká ocelová svařovaná konstrukce a byla vyráběna v české pobočce v České Lípě.[1] Pohon Talentu 2 je navržen, aby mohl být nastavitelný na příslušnou délku vlaku. Trakční zařízení je umístěno na dvou koncových vozech s vždy poháněných koncovými podvozky. U čtyř a vícedílných souprav se používají i další hnací podvozky. Čtyřpólové trakční motory s nuceným větráním, každý s trvalým výkonem 380 kilowattů a možností s rychlou akcelarací na výkon 505 kilowattů pocházejí od společnosti Škoda Transportation z Česka.[2]

Společnosti Bombardier Transportation a Deutsche Bahn podepsaly 2. února 2007 rámcovou dohodu o dodání 321 souprav typu označovaného Talent 2, a první jednotky byly dodány v roce 2009.[3][4]

Talent 3

Jednotky Talent 3 byly vyráběny v letech 2017–2022. Na rozdíl od předchozího Talentu 2 nejsou jednotky úplně nově vyvinuté, ale spíše je provedena jejich modernizace. Elektrické soupravy lze pro provoz na neelektrizovaných trasách vybavit také akumulátory a palivovými články. Soupravy mohou dosahovat rychlosti až 200 km/h. Vlakové soupravy mohou být vybaveny evropským zabezpečovacím zařízením ETCS. Po převzetí závodu Bombardier Transportation společností Alstom v roce 2021, byl oznámen záměr prodat produktovou platformu Talent 3 španělskému výrobci Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF)[5] a po schválení Evropskou komisí dne 1. srpna 2022 byl prodej dokončen. CAF získal pouze licenci na design a právo duševního vlastnictví. Továrna v Henningsdorfu a fyzický majetek prodán nebyl.

Jednotky si objednaly rakouské dráhy ÖBB a jihotyrolská dopravní společnost STA pro přeshraniční dopravu mezi Rakouskem a Itálií. V Německu objednaly tyto jednotky společnosti vlexx, SWEG (Südwestdeutsche Landesverkehrs) a SWEG Bahn Stuttgart.

Provozovatelé

  • Německo Německo
    • DB Regio
    • SWEG Südwestdeutsche Landesverkehrs
    • Abelio Rail
    • National Express
    • Cantus Verkehrsgesellschaft
    • vlexx
  • Rakousko Rakousko
  • Kanada Kanada
    • Ottawa O-Train
  • Norsko Norsko
  • Maďarsko Maďarsko
  • Švýcarsko Švýcarsko
    • BLS Lötschbergbahn
  • Rumunsko Rumunsko
    • Transferoviar Cālātori TFC

Reference

  1. The Thousandth Talent 2 Bodyshell. Railvolution [online]. [cit. 2024-06-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. JOSEF W., Fischer. BR442-Talent2. www.schienenfahrzeugtagung.at [online]. [cit. 2024-06-05]. Dostupné online. 
  3. Pressemitteilung Bombardier Deutsche Bahn entscheidet sich für neue TALENT Flotte, 2. únor 2007
  4. Presseinformation Deutsche Bahn Milliardenauftrag: Deutsche Bahn kauft rund 300 neue Elektrotriebzüge, 2. únor 2007
  5. CAF übernimmt von Alstom die Coradia-Polyvalent-Plattform, das Werk Reichshoffen und die TALENT-3-Plattform. www.caf.net [online]. [cit. 2024-06-05]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Talent (vlak) na německé Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
TALENT2 Donauwoerth.jpg
Autor: Andreas Müller (Muellean at de.wikipedia), Licence: CC BY-SA 3.0
Talent 2-Triebwagen der Deutschen Bahn (DB) im Bahnhof Donauwörth. Vorne der Vierteiler 442 209, hinten der Zweiteiler 442 006. Die beiden Triebwagen waren als Testfahrt unterwegs.
VT644 RB23.jpg
Autor: Qualle, Licence: CC BY-SA 3.0
Talent class 644 as RB23 Voreifelbahn to Rheinbach between Bonn main station und Bonn-Duisdorf