Bombový útok na Bostonský maraton
Bombový útok na Bostonský maraton | |
---|---|
Místa výbuchu | |
Cíl | civilisté |
Mrtví lidé |
|
Zranění lidé | 280[1] |
Datum | 15. dubna 2013 20:45 SELČ |
Místo | Boston, Massachusetts Spojené státy americké |
Pachatelé | Džochar Carnajev Tamerlan Carnajev (zabit) |
Použité zbraně | bomba z tlakového hrnce, pistole, auto |
Potrestání pachatele | trest smrti (zrušen odvolacím soudem)[2] |
Souřadnice | 42°20′59″ s. š., 71°4′44″ z. d. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Bombový útok na Bostonský maraton se stal 15. dubna 2013. Okolo 14:45 lokálního času (20:45 SELČ) cca 12 sekund po sobě odpálili islámští teroristé v cíli maratonu dvě bomby vyrobené z tlakových hrnců naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek. Událost se odehrála v ulici Boylston Street, nedaleko náměstí Copley Square. Zemřeli tři lidé a 264 bylo zraněno.[2] Jako pachatelé byli označeni bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, legální muslimští[3][4] přistěhovalci ze severního Kavkazu, kteří v USA žili od roku 2001.
Oběti
Tři oběti podlehly svým zraněním: osmiletý Martin Richard, jehož matka Denise Richardová utrpěla poranění mozku a šestiletá sestra přišla o nohu, 29letá Krystle M. Campbellová, vedoucí restaurace z Medfordu a Lu Ling-c' (Lu Lingzi), 23letá postgraduální studentka na univerzitě v Bostonu z čínské Šanghaje. Minimálně 14 lidí přišlo o končetiny. Bomby byly sestrojeny z tlakových hrnců, které byly naplněny prachem ze zábavní pyrotechniky. Takový typ bomby není příliš účinný, neboť produkuje relativně slabou tlakovou vlnu a malý počet velikých fragmentů. Pro srovnání lze uvést 20 kg TNT s 50% úmrtností na cca 4 m a 99% úmrtností na cca 3,5 m na tlakovou vlnu v hustém davu, což znamená asi 50 obětí.
Dne 18. dubna byl podezřelými zastřelen na kampusu MIT policista Sean Collier.
Památník obětem útoku
Na místě úmrtí obětí z Boylston Street byl v srpnu 2019 dokončen památník od sochaře Pabla Eduarda sestávající ze třech 120–180 cm vysokých kamenných sloupů, dvou spojených a jednoho stojícího o samotě. Původ sloupů je pevně spjat s každou z obětí: sloup věnovaný Martinu Richardovi pochází z jeho rodné čtvrti Dorchester, k němu připojený sloup pro Lu Ling-c' byl věnován Bostonskou univerzitou a materiál pro třetí sloup upomínající Krystle Campbellovou pochází z ostrova Spectacle Island v bostonském zálivu. Kolem sloupů stojí okrasné lampy z bronzu a skla vysoké 5 až 6 metrů.[5]
Útočníci
Dne 18. dubna byl v Bostonu konán tiskový brífink, kde vystoupil Richard DesLauriers, speciální agent z bostonské divize FBI pověřený případem, který řekl: „Po velmi detailním rozboru videa, audia a dalších důkazů, vypouštíme fotografie těchto dvou podezřelých. … Aby bylo jasno, tyto obrázky budou těmi jedinými, a zdůrazňuji, těmi jedinými, které by veřejnost měla zhlédnout, aby nám mohla být nápomocna. Jiné fotografie by neměly být považovány za věrohodné.“ Souběžně s tím další agenti zveřejnili fotografie dvou podezřelých, kteří byli ještě týž den identifikováni jako Tamerlan a Džochar Carnajevovi.
Carnajevovi byli etničtí Čečenci, muslimové žijící v USA legálně od roku 2001, mladší Džochar získal americké občanství. Tamerlan byl bývalý boxer, byl ženatý a měl dítě, Džochar studoval vysokou školu.[6] Tamerlan se radikalizoval asi pět let před teroristickým útokem. Kvůli islámu přestal boxovat, ačkoli se chtěl jednu dobu dokonce stát olympijským reprezentantem USA.[7]
Tamerlan a Džochar přišli hned v den, kdy byly jejich fotografie zveřejněny, v rezidenční čtvrti Watertownu do potyčky s policií, která rychle vyústila v přestřelku. Džocharovi se podařilo utéci, Tamerlan byl zabit (okolnosti jeho úmrtí se rozcházejí – podle ozbrojených složek při přestřelce, podle médií v nemocnici, podle některých svědků do něj vjelo ozbrojené SUV). Džochar byl nakonec dopaden policií 19. dubna několik ulic od místa přestřelky, kde se skrýval v menší lodi. Utrpěl zranění, krvácel a byl ve vážném stavu dopraven do nemocnice.[8] Následné zprávy z médií informovaly jednak o tom, že nebyl ozbrojen a též, že se k útoku přiznal.
Omyly amerických občanů o původu teroristů
Někteří občané Spojených států amerických zaměnili původ dvou teroristů, když se domnívali, že pocházejí z České republiky namísto z Čečenska. V internetových diskuzích tak někteří Američané neznali skutečný název jimi kritizovaného státu.[9]
Odkazy
Reference
- ↑ Were you or was someone you know injured in the Boston marathon bombings? Share your story [online]. NBC News [cit. 2013-04-17]. Dostupné online.
- ↑ a b Útočník z bostonského maratonu si zaslouží trest smrti, napsal Trump, Novinky.cz, 2020-08-03 [cit. 2020-08-03]
- ↑ Studie: Média v USA zveličují útoky muslimů, bílý terorista je zajímá méně, iDnes.cz, 2018-07-21 [cit. 2020-08-03]
- ↑ Atentátník z Bostonu nutil matku k zahalování. Vlastní žena ho neznala, Lidovky.cz, 2013-04-22 [cit. 2020-08-03]
- ↑ MARCELO, Philip. Memorial to victims of Boston Marathon bombing completed. Associated Press [online]. 2019-08-19 [cit. 2019-08-19]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Atentátníci z Bostonu? Jeden miloval Borata, druhý byl premiantem školy [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-04-23]. Dostupné online.
- ↑ Atentátník z Bostonu nutil matku k zahalování. Vlastní žena ho neznala [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-04-23]. Dostupné online.
- ↑ MÁNERT, Oldřich. V Bostonu dopadli podezřelého teroristu, skrýval se v lodi. Prozradila ho krev. iDNES.cz [online]. 2013-04-19 [cit. 2020-05-16]. Dostupné online.
- ↑ Archivovaná kopie. storify.com [online]. [cit. 2015-04-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-26.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Teroristický útok na Bostonský maraton na Wikimedia Commons
- Zpráva Na Bostonském maratonu explodovaly dvě nálože ve Wikizprávách
Média použitá na této stránce
Autor: Aaron Tang, Licence: CC BY 2.0
Spectators helping victims soon after the attack.
Autor: , Licence: CC BY-SA 2.0
2013 Boston Marathon bombings map.
The first bomb exploded at 671-673 Boylston Street, Boston, MA (42.349886, -71.078864): "MacDonald said one explosion had happened in front of the Marathon Sports store at 671-673 Boylston and the windows were blown out at a LensCrafters store, where 'the sidewalk is loaded with blood.'" 'Explosions rock Boston Marathon finish line; dozens injured', The Boston Globe. April 15, 2013 See also[1]
The marathon route is shown in dark blue, the finish line in yellow, and the area for runners only is in lighter blue. The family meeting area is in lighter yellow. See Boston Marathon Course Maps.