Born to Die (album, Lana Del Rey)

Born to Die
InterpretLana Del Rey
Druh albastudiové album
Vydáno27. ledna 2012
Žánryindie pop, chamber pop, sadcore, trip hop
Délka49:28
Jazykangličtina
VydavatelstvíInterscope, Polydor, Stranger
ProducentiPatrik Berger, Jeff Bhasker, Chris Braide, Emile Haynie, Justin Parker, Rick Nowels, Robopop, Al Shux
Profesionální kritika
Lana Del Rey chronologicky
Lana Del Rey
(2012)
Born to Die
(2012)
Paradise
(2012)
Singly z alba Born to Die
  1. Video Games
    Vydáno: 17. října 2011
  2. Born to Die
    Vydáno: 30. prosince 2011
  3. Blue Jeans
    Vydáno: 6. dubna 2012
  4. Summertime Sadness
    Vydáno: 22. června 2012
  5. National Anthem
    Vydáno: 6. července 2012
  6. Dark Paradise
    Vydáno: 1. března 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Born to Die je v pořadí druhé studiové album americké zpěvačky Lany Del Rey. Na albu se podílela spousta producentů, jako třeba Patrik Berger, Jeff Bhasker, Chris Braide, Emile Haynie, Justin Parker, Rick Nowels, Robopop a Al Shux. Album vyšlo 27. ledna 2012 u vydavatelství Interscope Records a Polydor Records. Album se umístilo na druhém místě v americkém žebříčku Billboard 200 s prodejem 77 000 kopií v prvním týdnu. Později byl v USA oceněn platinovou certifikací za prodej 1 000 000 kusů a jeho celosvětový prodej je 7 000 000 kusů. Po velkém úspěchu videoklipu „Video Games“ na internetu, který měl premiéru 29. června 2011, byla píseň 17. října 2011 vydána jako pilotní singl z plánovaného alba. Singl se dostal na 91. místo v americkém žebříčku Billboard Hot 100 a ve spoustě evropských zemích se dostal až do top 10. Z alba vyšly singly „Born to Die“, „Blue Jeans“, „Summertime Sadness“, „National Anthem“ a „Dark Paradise“. Na podporu alba vyšly i dva propagační singly, „Off to the Races“ a „Carmen“. „Summertime Sadness“ byl 11. července 2013 znovu vydán jako remix od Cedrica Garvaise, který singlu pomohl se dostat v Billboard Hot 100 až na 6. místo. Lana album propagovala i v televizích a byla velmi negativně zkritizována za svůj výkon v pořadu Saturday Night Live. 9. listopadu 2012 se album dočkalo re-edice. K „Born to Die“ se přidalo EP Paradise a neslo tak podtitul „Born to Die: The Paradise Edition“.

O albu

V roce 2007 se Elizabeth Grant upsala nahrávací společnosti 5 Point Records a začala plánovat své debutové album. Převzala si pseudonym Lana Del Ray a začala se věnovat přípravě alba. Poté ale začaly problémy s její společností a producentem Davidem Kahnem a vydala album Lana Del Ray a.k.a. Lizzy Grant. To však nebylo k dostání příliš dlouho, protože bylo staženo z prodeje. Poté změnila jméno na Lana Del Rey a v červnu 2011 podepsala smlouvu se Strange Records. Vydala pod jejich jménem na internet videoklip k „Video Games“, který sklidil velký úspěch a Lanu proslavil po celém světě. Později v listopadu 2011 ve francouzském televizním pořadu oznámila, že její nové album se bude jmenovat „Born to Die“. Titulní fotografii alba nafotila Nicole Nodland. Ta byla později magazínem Complex zařazeno do seznau „50 nejlepších obálek popových alb za posledních pět let“. 9. ledna 2012 byl oznámen seznam skladem a 31. ledna bylo album vydáno.

Kompozice alba

Její singly „Video Games“ a „Born to Die“ byly popsány jako „kabaretní balady“, „mdlé a někdy i uspávací“ a „popové“. Její vlastní popis své hudby je „Hollywoodský sadcore“. Del Rey byla taky jednou popsána jako „Gangsterská Nancy Sinatra“. Jako své vzory uvedla Britney Spears, Elvise Presleyho a Antony and the Johnsons. Jednou o svém stylu také řekla: „Chtěla jsem být součástí indie komunity, ale nebyla jsem. Hledala jsem komunitu, ze které ani nikoho neznám. Nikdy jsem nepotkala slavné indie lidi, nebo kdo to kurva vlastně je. Kdo je indie? Zaprvé si ani neumím srovnat, co to vlastně indie hudba je. Protože jestli jste o tom někdy slyšeli, tak je to tak trochu pop music, že? Protože je to jako populární? Nebo je to to, co není v rádiu? Není to jako bych byla v idie komunitě a pak vybouchla. Žila jsem na ulici a nejsem tím, jako fakt, víte, co tím myslím?“

Třetí singl „Blue Jeans“ byl inspirován hip hopem a má minimalistický beat. „Off to the Races“ byla textově popsána jako „přehlídka stvůr s nezdravou závislostí“, s refrénem jako „Leaving Las Vegas“, singlem od Sheryl Crow z roku 1994. „Off to the Races“, „National Anthem“ a „Diet Mountain Dew“ používají alternativní rapovou techniku. „Million Dollar Man“ byl přirovnán k písním Fiony Apple. Dále bylo album přirovnáno k soundtrackům z Jamese Bonda. Album obsahuje trip hopové bubnování a kinematografický zvuk připomínající 50. léta. Tematicky je „Born to Die“ o sexu a drogách a Laně ztvárňující Lolitu. About.com napsal, že „National Anthem“ je o penězích, sexu a chamtivosti, ale je geniální v tom, že odráží dnešní společnost, která je stejně chaotická jako text písně.“ NME zkritizovalo píseň po hlasové stránce, podle nich zní Lana jako „perfektní manekýna“. Lana také nahrála pro album píseň „Ghetto Baby“, ta se však nakonec na album nedostala, ale odkoupila ji Cheryl Cole, pro své třetí studiové album „A Million Lights“.

Propagace

Lanina píseň „Video Games“ byla poprvé použita 28. září 2011 do reklamy pro televizní seriál „Ringer“. Lana také začala propagovat v televizních a na svém turné Born to Die Tour. Její skandální vystoupení s „Blue Jeans“ a „Video Games“ v Saturday Night Live bylo popsáno jako „nejhorší v historii pořadu“. Poskytla spoustu rozhovorů pro časopisy a rádia. „Blue Jeans“ zazněla v poslední scéně třinácté epizody „Ringer“.

Singly

„Video Games“ byla vydána jako Lanin debutový singl 17. října 2011. Písni se dostalo převážně kladných recenzí, které chválily Laniny vokály a označili píseň za jednu z nejlepších roku 2011. Singl dostáhl celosvětového úspěchu a to převážně v Evropě, kde se dostal na první místo v Německu a do top 10 v Rakousku, Belgii, České republice, Francii, Nizozemsku, Irsku, Polsku, Skotsku, Švýcarsku a ve Spojeném království. Videoklip byl natočen samotnou Lanou a obsahuje záběry skateboardistů, kreslených pohádek a scén ze starých filmů. Druhým singlem se stala titulní píseň, „Born to Die“, která byla vydána 30. prosince 2011. Videoklip byl vydán již 14. prosince 2011 a scénář napsala sama Lana a režie se chopil Yoann Lemoine.

„Blue Jeans“ byl oznámen jako třetí singl z alba a byl oficiálně vydán 6. dubna 2012, video spatřilo světlo světa již 19. března 2012. Čtvrtým singlem byla původně oznámena píseň „National Anthem“, avšak ještě předtím byl 22. června 2012 vydán singl „Summertime Sadness“ a videoklip k písni 20. července 2012. Nakonec pátý singl „National Anthem“ byl vydán 9. července 2012, ale videoklip již 22. června 2012. Posledním singlem byla oznámena píseň „Dark Paradise" a vyšel 1. března 2013, ale pouze pro Německo, Švýcarsko, Rakousko a Polsko.

„Off to the Races“ byl vydán 6. ledna 2012 jako propagační singl v Nizozemsku a Spojeném království. Hudební video režírovala sama Lana a bylo vydáno již 22. prosince 2011. „Carmen“ se stal druhým propagačním singlem pro Německo, Rakousko a Švýcarsko 26. ledna 2012 a hudební video bylo vydáno 21. dubna 2012.

Ohlasy kritiků

Od Metacritis dostalo album 62 bodů ze 100. BCC Music řeklo, že album „není dokonalé“, a kritizovalo produkci písní jako „Dark Paradise“. Na druhou stranu ale přiznal, že album je velmi originální. Slant Magazine dal albu 4 hvězdičky z 5 a zmínil, že je škoda, že písně „National Anthem“ a „This is What Makes Us Girls“ nejsou udělány více pro rádia. The Guardian dal albu 4 hvězdičky z 5 a řekl, že „Born to Die“ je „krásně laděné popové album, které je úžasné.“ Chicago Tribute zhodnotil album velmi negativně kvůli jeho opakující se produkci.

Rolling Stone popsal texty z alba jako „popový-odpad plný perverzity“ a její hlas jako „příliš vysoký a napjatý“, a že „ještě nebyla připravená udělat album“. Sputnikmusic také zhodnotil album velmi negativně a pronesl, že „Nejhorší věc na Born to Die je, že i ty dobré písně mají nějakou chybu“. Los Angeles Times prohlásil, že její vokály mají hodně potenciálu a jsou ještě docela nenalezeny. Také dodal, že navzdory úžasným písním „National Anthem“ a „Dark Paradise“ působí album unaveně a mdle. Pitchfork dal albu 5,5 hvězdiček z 10 a okomentoval to: „Album je z jistého úhlu pohledu trapné a zastaralé.“ NME dal albu pozitivní recenzi a 8 hvězdiček z 10, napsali: „I když to není perfektní popové album, Video Games nás vede k závěru, že je album osvěžují.“

Seznam skladeb

Standardní Verze

PořadíNázevAutorProducent(i)Délka
1.Born to Die  Lana Del Rey, Justin ParkerEmile Haynie4:46
2.Off to the Races  Del Rey, Tim LarcombePatrik Berger, Haynie5:00
3.Blue Jeans  Del Rey, Haynie, Dan HeathHaynie3:30
4.Video Games  Del Rey, ParkerRobopop4:42
5.Diet Mountain Dew  Del Rey, Mike DalyHaynie, Jeff Bhasker3:43
6.National Anthem  Del Rey, Parker, The NexusHaynie, Bhasker3:51
7.Dark Paradise  Del Rey, Rick NowelsHaynie, Nowels4:03
8.Radio  Del Rey, ParkerHaynie, Parker3:34
9.Carmen  Del Rey, ParkerHaynie, Bhasker4:08
10.Million Dollar Man  Del Rey, Chris BraideHaynie, Braide3:51
11.Summertime Sadness  Del Rey, Nowels, Kieran De JourHaynie, Nowels4:25
12.This Is What Makes Us Girls  Del Rey, Larcombe, Jim IrvinAl Shux, Haynie3:58
Celková délka:
49:28

Deluxe Verze

PořadíNázevHudbaTextDélka
13.Without You  HaynieDel Rey, Sacha Skarbek3:49
14.Lolita  Haynie, HoweDel Rey, Liam Howe, Hannah Robinson3:40
15.Lucky Ones  Haynie, NowelsDel Rey, Nowels3:45
Celková délka:
60:40

Hudební příčky

Žebříček (2012)Nejvyšší
umístění
AustrálieAustrálie Austrálie1
BelgieBelgie Belgie (Flanders)2
BelgieBelgie Belgie (Wallonia)1
ČeskoČesko Česko5
ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko3
FinskoFinsko Finsko5
FrancieFrancie Francie1
KanadaKanada Kanada3
MaďarskoMaďarsko Maďarsko23
NěmeckoNěmecko Německo1
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko2
JaponskoJaponsko Japonsko35
IrskoIrsko Irsko1
ItálieItálie Itálie5
MexikoMexiko Mexiko21
NorskoNorsko Norsko1
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland2
PolskoPolsko Polsko2
PortugalskoPortugalsko Portugalsko2
RakouskoRakousko Rakousko1
RuskoRusko Rusko4
ŘeckoŘecko Řecko1
SlovenskoSlovensko Slovensko2
SkotskoSkotsko Skotsko1
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko7
ŠvédskoŠvédsko Švédsko2
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko1
Spojené královstvíSpojené království Spojené království1
USAUSA USA (Billboard 200)2
USAUSA USA (Billboard Rock Albums)1
USAUSA USA (Billboard Alternative Albums)1

Reference

  1. BUSH, John. Born to Die [online]. Allmusic.com [cit. 2012-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. PETRIDIS, Alexis. Lana Del Rey: Born to Die – review [online]. Guardian.co.uk, 2012-01-27 [cit. 2012-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Star full.svg
Star symbol; full star.
Star half.svg
Star symbol; half star.
Star empty.svg
Star symbol; full star.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Croatia.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.