Boromejští
Boromejští (italsky Borromeo) jsou starobylý a významný šlechtický rod, sídlící v severní Itálii, v Lombardii.
Rodové dějiny
Původ rodu bývá kladen do okolí Říma, odkud tito měšťané koncem 13. století přesídlili do toskánského městečka San Miniato u Pisy, kde se vypracovali mezi bohaté kupce a ohledem na svůj římský původ užívali příjmení "Buon Romei", brzy zjednodušené na "Borromei". V období mocenských sporů guelfů s ghibelliny tam jako první osobnost proslul Filippo, který roku 1367 za podpory císaře Karla IV. a pozdějšího milánského vévody Giana Galeazza Viscontiho vedl povstalé ghibelliny ze San Miniata proti florentským guelfům. V roce 1370 byl Florenťany zajat a popraven. jeho manželka s pěti dětmi uprchla do Milána. Z nich synové Borromeo a Giovanni v Miláně založili banku, další členové rodiny vedli její pobočky banky v Benátkách a Florencii; zbudovali si v Miláně palác. Díky spojenectví a brzy i příbuzenskému vztahu k Viscontiům, vládnoucímu rodu Milánského vévodství, se rychle domohli bohatství i společenského postavení.
V roce 1406 Boromejští v mužské linii vymřeli, avšak po předchozím sňatku rodové dědičky s příslušníkem rodu Vitalianiů a adopci jejího syna posledním pánem z rodu Boromejských vznikl nástupnický rod užívající totéž jméno. Ten pokračoval ve velmi úspěšných bankovních obchodech a v roce 1445 získal titul hraběte z Arony, vybudoval si tam první hrad, hlavním sídlem hrad Rocca di Angera na protější skále nad jezerem Lago Maggiore. Vitaliano Borromeo (†1449) zbudoval nedaleko Milána hrad Peschiera (nyní součást Milána).
V roce 1896 získala hlava rodu navíc titul markýze di Angera a od roku 1916 titul knížete se stejným přídomkem. Ostatní Boromejští mají titul hrabat z Arony.
Do rodu Boromejských náleželo sedm kardinálů římskokatolické církve.
Významné osobnosti
- Filippo Borromeo († 1367), vůdce ghibellinů, spojenec císaře Karla IV.
- svatý Karel Boromejský (Carlo Borromeo; 1538–1584), arcibiskup milánský a kardinál
- Federico Borromeo (1564–1631), italský kardinál a arcibiskup v Miláně
- Andrea Borromeo (1615–1683), mnich řádu theatinů
- Vitaliano VI. Borromeo (1620–1690), státník a vojevůdce
- Giberto V. Borromeo Arese (1751–1837)
- Giberto VII. Borromeo Arese (1859–1941), kníže a markýz di Angera, senátor Italského království
- Agostino Borromeo (* 1944), vatikánský historik a univerzitní profesor, velmistr Řádu Božího hrobu
Rodový majetek
Rodový majetek v současnosti zahrnuje Borromejské ostrovy na jezeře Lago Maggiore v Lombardii četně paláců na ostrovech Isola Bella a Isola Madre a několik dalších hradů a zámků s parky.
Řád Milosrdných sester svatého Karla Boromejského
Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského (Sorores Misericordiae Sancti Caroli Borromei; SMCB) byla založena v roce 1652 ve francouzském městě Nancy. Zakladatel řádu Emmanuel Chauvenel tak splnil přání svého syna, který zemřel ve věku 31 let. Svůj název však obdržel na památku milánského arcibiskupa a kardinála tohoto jména. Tento ženský řád pečuje o nemocné, chudé a lidi v obtížných životních situacích. Je činný také v České republice. Jeho příslušnice jsou označovány jako boromejky nebo sestry boromejky.
Galerie
Interiér paláce Borromeo na ostrově Isola Bella
Vitaliano VI. Borromeo (1620–1690), portrét od Salomona Adlera
Giberto V. Borromeo Arrese (1751-1837), portrét od Giuseppe Molteniho
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Borromeo na německé Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Boromejští na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: MarkusMark, Licence: CC BY-SA 3.0
Interno di Palazzo Borromeo sull'Isola Bella (Stresa).
Autor: paul Barker Hemings, Licence: CC BY-SA 2.0
Castello Peschiera Borromeo
"Portrait of Giberto V Borromeo Arese" attributed to Giuseppe Molteni (1800-1887); the Small Study, Borromeo Palace, Isola Bella, Lago Maggiore, Italy
Autor:
File:Isola Bella 10.JPG: Ad Meskens
- Derivative work: Lkcl_it
banner per wikivoyage
Autor: MostEpic, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the House of Borromeo
Autor: G.dallorto, Licence: Attribution
The facade of Palazzo Borromeo in Milan, Italy. Picture by Giovanni Dall'Orto, May 18 2007.
Autor: Torsade de Pointes, Licence: CC0
Forteresse d'Angera (en italien Rocca di Angera), juchée sur son éperon rocheux, surplombant la localité italienne d'Angera, dans la province de Varèse, sur la rive orientale (lombarde) du lac Majeur. Flancs occidental (à gauche) et méridional (à droite) du château. Vue prise (au téléobjectif) depuis Arona, sur la rive opposée (piémontaise) du lac Majeur, à une distance d'env. 2km. À l'avant-plan, quai du lac à Arona.