Brühlova terasa

Pohled z Brühlovy terasy směrem ke katedrále Hofkirche

Brühlova terasa (Brühlsche Terrasse) je historický architektonický celek v německých Drážďanech.

Situace

Terasa, přezdívaná „Balkón Evropy“, se rozkládá vysoko nad nábřežím řeky Labe mezi dvěma mosty Augustovým (Augustusbrücke) a Karoliným (Carolabrücke). Leží severně od nedávno přestavěného náměstí Neumarkt a obnoveného kostela Frauenkirche.

Půdorysný plán Brühlovy terasy z roku 1761
Poslední dochovaná partie Brühlovy zahrady
Akademie výtvarných umění a Kunsthalle

Historie

V polovině 16. století zde byla postavena část opevnění města Drážďan, složená ze zbrojnice, postavené v letech 1659-1663, (Albertinum) a kasemat, jež se dosud dochovaly. Kromě zbrojních skladů a strážnice v nich byla dvorní slévárna zbraní a zvonů saských kurfiřtů, kterou v polovině 16. století založil Martin Hillger a po něm ji vedli jeho syn Hans Hillger a vnuk Hans Wilhelm Hillger.

V roce 1739 kasemata koupil dvorský úředník a později ministr polského krále Augusta III., hrabě Heinrich von Brühl. Na jeho objednávku architekt Johann Christoph Knöffel navrhl a během následujícího desetiletí postavil přes kasematy soubor architektonicky pozoruhodných staveb (galerie, Brühlův palác, Belveder, knihovna a zahrada s pavilónem), jež byly s obdivem nazývány Brühlské nádhery (německyBrühlische Herrlichkeiten). Po bitvě národů u Lipska připadly stavby roku 1814 generálovi ruské armády Nikolaji Grigorjevič Repninovi Volkonskému. Na jeho příkaz vybudoval architekt Gottlob Friedrich Thormeyer k terasám z nábřeží široké schodiště a zpřístupnil je veřejnosti.

Budova paláce byla roku 1896 pobořena a nahrazena novostavbou soudu. Budova galerie byla v letech 1885-1894 zcela přestavěna v novorenesančním stylu pro Akademii výtvarných umění (architekt C. Lipsius).[1], v současnosti slouží také jako Kunsthalle. Ve zbylé části zahrady je mimo jiné kašna s plastikami delfínů a pomník sochaře Ernsta Rietschela

Za druhé světové války byla kasemata užívána jako protiletecký kryt a během náletů Spojenců terasy pobořeny. Teprve během 60.-70. let byla architektura zcela obnovena.

Odkazy

Reference

  1. PILTZ, 1994, s. 49

Literatura

  • Georg PILTZ, Sachsen. Reiselexikon Kunst. Verlg Urania Leipzig-Jenas-Berlin 1994, s. 49-51, ISBN 3-332-00483-2

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Brühlschergarten04.jpg
The eastern part of Brühl's Terrace is called Brühl's Garden in Dresden, Saxony, Germany.
DD Brühlsche Terrasse 1761.jpg
Plan der Brühlschen Terrasse in Dresden 1761
a–d) Palais, f) Bibliothek, g) Gartensaal, h) Bildergalerie, i) Ruine des Belvedere
Dresden Hochschule für Bildende Kuenste 1.jpg
Autor: X-Weinzar, Licence: CC BY-SA 2.5
Portal der Kunstakademie auf der Brühlschen Terrasse
Brühlscheterrasse01.jpg
The Brühl's Terrace is located on the Elbe river in Dresden, Saxony, Germany. View to the west.