Bradlec (hrad)

Bradlec
Hradní jádro
Hradní jádro
Základní informace
Slohgotický
Výstavbapřed rokem 1322
Zánikpolovina 16. století
StavebníkMarkvartici
Poloha
Adresavrch Bradlec, Syřenov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Bradlec
Bradlec
Další informace
Rejstříkové číslo památky17786/6-2799 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bradlec je zřícenina hradu, která se nachází na katastru obce Syřenov v okrese Semily v Libereckém kraji, sedm kilometrů severovýchodně od Jičína a 500 metrů severozápadním směrem od vesnice Újezdec. Leží v nadmořské výšce 542 metrů na stejnojmenném vrchu. Jméno Bradlec nesl hrad podle tohoto ostrého čedičového vrchu. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie

Umělecká rekonstrukce podoby hradu

Hrad byl založen koncem třináctého nebo na počátku čtrnáctého století. Prvním doloženým majitelem hradu byl v letech 1316–1323 Havel Ryba z Bradlece.[2] Ten vedl z tohoto hradu domácí válku proti Vokovi z Rotštejna. V roce 1325 byl majitelem hradu Markvart z Jíkve. Dalšími majiteli hradu byl pán Půta z Turgova. Ten připojil k hradu Bradleci i tvrz a panství Železnice. Roku 1356 byl nucen hrad dobýt Karel IV., neboť sloužil jako sídlo loupeživých rytířů. Později hrad věnoval syn Karla IV. Václav IV. své ženě Žofii. V roce 1421 dobyl hrad, jako přívrženec husitů, pan Čeněk z Vartenberka v té době spojenec táborů. V roce 1425 věnoval císař Zikmund panství Hynku Krušinovi z Lichtemburka. Potom byl obsazen nakrátko opět loupeživou posádkou. Od roku 1450 držel hrad Vilém z Mečkova. Koncem 15. století panství vystřídalo několik majitelů. Od počátku 16. století patřilo panství Valdštejnům. V roce 1538 Valdštejnové prodali tento majetek městu Jičínu, ale majitelem hradu se stal Mikuláš Trčka z Lípy, město koupí získalo jen Železnici. Za Viléma Trčky z Lípy byl Bradlec připojen ke kumburskému panství. Hrad v té době již uváděn jako pustý.

Torzo obvodové zdi paláce s polookrouhlou baštou

Přírodní poměry

Místní horniny jsou vulkanického původu – jedná se o nefelinitické čediče a melafyry. Z minerálů se zde vyskytuje chalcedon, psilomelan, siderit, analcim, thomsonit a magnetit.[3]

Stavební podoba

Stavební dispozice hradu byla dvojdílná. Vrchol kopce s hradním jádrem ze tří stran obklopovalo předhradí, z jehož zástavby se dochoval jen zlomek hradby. Samotné jádro mělo protáhlý lichoběžníkový půdorys a patřilo nejspíše mezi hrady blokového typu. Jeho dominantou bývala čtverhranná obytná věž, ke které ze dvou stran přiléhaly přístavky s valenými klenbami. Na východní straně stál palác se zaobleným půdorysem. Z jeho stěny vystupuje polookrouhlá bašta. Zatímco většina hradu byla postavena z lomového kamene, k vyzdění paláce a bašty byly použity pískovcové kvádry.[4]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-20]. Identifikátor záznamu 128451 : Hrad Bradlec, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Tomáš Šimek. Svazek VI. Východní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 726 s. Kapitola Bradlec – hrad, s. 52. 
  3. Bradlec - hrad [online]. Geopark Český ráj [cit. 2017-01-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-29. 
  4. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Bradlec, s. 78. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Bradlec v zimě.jpg
Autor: Hooolis, Licence: CC BY-SA 4.0
Bradlec v zimě