Branding

Označování příslušníků vojenské jednotky rozpáleným železem; Německo, mědirytina z roku 1616
Cejchování afrických otroků na trhu ve Spojených státech; litografie William Blake, 1860
Cejchovací železo s cejchem pro zločince odsouzeného k smrti, 18. století; Focke Museum Brémy

Branding je záměrné pálení malých ploch kůže lidského těla rozpáleným železem nebo žíravinou, zjizvení, které se řadí mezi způsoby tetování, skarifikace[1].

Historie

V minulosti bylo vypalování do kůže hojně používáno, počínaje starověkou Evropou. Různými symboly, čísly a písmeny byli označováni příslušníci vojenských jednotek (zpravidla na předloktí a často číslem jednotky), afroameričtí otroci (na rameni nebo na zádech) nebo zločinci, u kterých se zákrok označoval jako "vypálení cejchu" a byl umístěn na čele, na prsou nebo na rameni. Cejch mohl mít znak odsouzení k smrti s podmínkou - zločinec byl s cejchem propuštěn a verdikt byl vykonán v případě, že byl znovu chycen.

U primitivních kmenů v Africe a v Tichomoří měl branding rituální i estetický účel jako dnes, s tím rozdílem, že v současnosti je zákrok podstupován pouze dobrovolně a převážně za účelem zkrášlení, rituálu, skupinové či stavovské příslušnosti.

Stále ovšem zůstává malá skupina psyvhiatrických pacientů, kteří se k brandingu uchylují jako k jenomu ze způsobů sebepoškozování.

Postup

Branding nabízejí a provádějí tetovací centra. Celkové hojení popáleniny (většinou druhého stupně) zabere asi 6 měsíců, někdy kratčeji, jde o individuální proces. V první fázi hojení vypadají rány děsivě a mohou vyvolávat velkou bolest, obzvláště když jsou umístěny v ohybech kůže. Zhruba po 1–2 měsících mají jizvy jasně červenou barvu a začínají světlat, až získají o něco světlejší odstín než kůže.

Existují dva myšlenkové proudy, co se týče hojení rány. Mnoho umělců se domnívá, že nejlepší metodou pro zahojení je nechat tělo, aby si s ranami poradilo samo. Nevýhodou je riziko, že se jizva po vyléčení nevyvýší a bude nevýrazná. Oponenti přirozeného hojení mají za to, že by se rána měla dráždit – sloupávat strupy, drhnout kartáčkem – čímž by se ve finále zvýraznila.

Techniky

Strike branding (Značkování ražbou, tiskem)

Toto je v podstatě stejný proces užívaný pro označování dobytka. Zahřeje se kus kovu, který se následně přitiskne ke kůži na místo určené pro značku. Značka se obvykle dělá po částech než v celku, např. písmeno „Y“ by se skládalo ze tří linek, namísto jednotlivého znaku „Y“.

Cautery branding (Kauterizace)

Méně běžná forma značkování, která užívá nástroj podobný kauteru k tomu, aby způsobil spáleniny.

Laser branding (Značkování laserem)

Odborný výraz pro „laser branding“ je „electrocautery branding“ (elektrokaustika). Elektrokaustický stroj vypadá spíš jak obloukový svářeč, než laser užívaný ve zdravotnictví, ačkoli ten je možné také užívat. Při vypalování se dostávají jiskry na kůži a následně se z ní vypařují. Výhodou je přesná regulace hloubky povrchu a množství popálení kůže.

Cold branding (Chladné značkování)

Tato vzácná metoda skarifikace je totožná se Strike branding, kromě toho, že se pracuje s chladnou čepelí. Umožňuje opětovný růst vlasů, či chlupů. Nevytváří se keloid (nebo též cheloid).

Rizika

Jak už je zvykem, i u skarifikace hrozí riziko zánětů. Proto musí být všechny nástroje a místnost, kde je prováděna, sterilizované. Proces hojení je složitý a zdlouhavý a tak by se měl pravidelně navštěvovat odborník, aby se tak předešlo případným problémům. Hojení je totiž individuální a tak se rady umělce mohou lišit od člověka k člověku. Za riziko lze opět považovat nezdárný výsledek – jizva se ne vždy povede tak, jak by měla. Stává se to často u lidí s příliš světlou kůží, kdy na rozdíl od tmavého odstínu, kde skarifikace vyniká lépe než tetování, jizva zanikne.

Obrázky

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Seven frat members showing off their brands.jpg
Members of a fraternity displaying their new heart brands.
Focke-Museum Bremen Inv C-0084a Brandstempel.jpg
Autor: Focke-Museum Bremen (Martin Luther), Licence: CC BY-SA 4.0
Brenneisen mit Galgen, Bremen, 18. Jahrhundert, Focke-Museum Bremen. Vermutlich für zum Tode Verurteilte Delinquenten.
Hanabira.jpg
(c) I, Sappalotta, CC BY-SA 3.0
A japanese-style Hanabira scarification
The history of slavery and the slave trade, ancient and modern - the forms of slavery that prevailed in ancient nations, particularly in Greece and Rome; the African slave trade and the political (14598547047).jpg
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions

Identifier: historyofslavery5491blak (find matches)
Title: The history of slavery and the slave trade, ancient and modern : the forms of slavery that prevailed in ancient nations, particularly in Greece and Rome ; the African slave trade and the political history of slavery in the United States
Year: 1860 (1860s)
Authors: Blake, William O
Subjects: Slavery Slave trade Slavery Antislavery movements Antislavery movements
Publisher: Columbus, Ohio : H. Miller
Contributing Library: Lincoln Financial Foundation Collection
Digitizing Sponsor: The Institute of Museum and Library Services through an Indiana State Library LSTA Grant

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
s to propose theemployment of negroes in their stead, or whether the suggestion came fromsome other person, does not distinctly appear; but it is certain, that what theSpaniards spared the Indians, they inflicted with double rigor upon the negroes.Laborers must be had, and the negroes were the kind of laborers that wouldsuit. As early as 1503, a few negroes had been carried across the Atlantic ;and it was found that not only could each of these negroes do as much workas four Indians, but that, while the Indians were fast becoming extinct, the egroes were thriving and propagating wonderfully. The plain inference was,that they should import negroes as fast as possible; and this was accordinglydone. In the year 1510, says the old Spanish historian Herrera, the kingof Spain ordered fifty slaves to be sent to Hispaniola to work in the goldmines, the natives being looked upon as a weak people, and unfit for labor And this was but a beginning; for, notwithstanding the remonstrances of Car- *
Text Appearing After Image:
EARLY HISTORY. f.)~ dinal Xiraenes, ship-load after ship-load of negroes was carried to the WestIndies. We find Charles V. giving one of his Flemish favorites an exclusiveright of shipping 4000 negroes to the new world—a monoply which thatfavorite sold to some Genoese merchants for 25,000 ducats. These merchantsorganized the traffic ; many more than 4000 negroes were required to do thework; and though at first the negroes were exorbitantly dear, they multiplier)so fast, and were imported in such quantities, that at last there was a ne«rofor every Spaniard in the colonies ; and in whatever new direction the Spaniards advanced in their career of conquest, negroes went along with them. The following extract from the Spanish historian already quoted will shownot only that the negroes were very numerous, but that sometimes also theyproved refractory, and endeavored to get the upper hand of their masters: There was so great a number of blacks in the governments of Santa Martaand Venezuel

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.
Scar star.jpg
Autor: danielle defrancesco from Baltimore, USA, Licence: CC BY-SA 2.0
mmmm scarification!
Fotothek df tg 0002744 Kriegskunst ^ Ausbildung ^ Brandzeichen.jpg
Original image description from the Deutsche Fotothek
Kriegskunst & Ausbildung & Brandzeichen