Bratři Wrightové

Orville Wright
Wilbur Wright
První let, 17. prosinec 1903

Bratři Orville (19. srpna 187130. ledna 1948) a Wilbur (16. dubna 186730. května 1912) Wrightovi byli tvůrci prvního letadla těžšího než vzduch (Wright Flyer). Oba bratři se závodně věnovali cyklistice. Ani jeden z nich neměl potřebné vzdělání, ale byli velmi zruční. Obdivovali plachtění, které bylo novým sportem. Rozhodli se, že se pokusí postavit kolo s křídly a benzínovým motorem, který by je poháněl.

První pokusy

Oba bratři absolvovali střední školu. Vyrůstali v Daytonu, kde si otevřeli dílnu na opravy jízdních kol. Od roku 1892 zde kola také navrhovali a vyráběli (Wright Cycle Company).[1] Takto si vydělávali na financování svých experimentů s létáním. Na základě prací Sira George Cayleyho, Octava Chanuteho, Otto Lilienthala a Samuela Pierpont Langleyho začali v roce 1899 s pokusy. Zlepšili řízení letadla, na rozdíl od ostatních, kteří se snažili hlavně zvýšit výkonnost. Vyvinuli systém ovládání letadla okolo tří os a tím zavedli principy ovládání, které se používají dodnes.

Jejich zaměstnanec Charlie Taylor postavil aerodynamický tunel, ve kterém vyzkoušeli více než 200 různých tvarů křídel a vytvořili vlastní tabulky o působení vztlaku vzduchu na tvar křídla.[1] Jejich zkušenosti s jízdními koly, převody, malými bicyklovými motory a rovnováhou měly velký význam pro jejich úspěšný projekt vytvoření mechanického letadla. Na výzkumech pracovali vždy společně a oba tak mají stejnou zásluhu na vývoji letadla.

Lety

Bratři Wrightové se zaobírali víc ovládáním letadla než jeho pohonem a samotným vzletem ze země. Proto nejdříve vyráběli kluzáky (od roku 1899), na kterých používali složitý systém nazývaný „wing warping“ („zkroucení křídel“). Když se křídlo zkroutilo, mělo větší vztlak a ten dokázal zvednout křídlo do vzduchu. Ovládání se provádělo kroucením konců křídel pomocí drátů, které držel pilot. Zatáhnutím za dráty mohl naklonit křídlo a zatočit.

V roce 1900 přestěhovali pokusy do Kitty Hawk v Severní Karolíně, aby pokračovali v práci. Kitty Hawk (přesněji písečnou dunu Kill Devil Hill) si vybrali díky údajům National Weather Service pro její silné a stálé větry, ale také díky její odlehlosti, poskytující soukromí. Experimentovali s kluzáky od roku 1900 do roku 1902, přičemž každý rok zkonstruovali nový. Jejich poslední kluzák Wright Glider z roku 1902 měl mnoho důležitých inovací. Letěli s ním víc než tisíckrát. 23. března 1903 si dali patentovat nový způsob řízení, který byl postaven na ovládaní letadla okolo tří os. Zkroucení křídla zabezpečilo naklápění doprava nebo doleva, přední výškové kormidlo umožňovalo usměrnění letu směrem dolů nebo nahoru, a zadní směrovka sloužila k zatáčení okolo svislé osy. Patent byl zapsán 22. května 1906, jako „U.S. patent“ číslo 821,393 – „Flying Machine“.[2]

V roce 1903 postavili Wright Flyer později zvaný Flyer I (avšak dnes je známý spíš jako Kitty Hawk). Použili vlastnoručně vyrobenou vrtuli a motor na míru vyrobený v jejich obchodě s koly v Daytonu. Motor byl lepší než běžné motory té doby. Měl dostatečně nízký poměr hmotnosti k výkonu, aby mohl být použit v letadle, a k převodu používal řetěz z bicyklu. 17. prosince 1903 vzlétli, každý dvakrát. První letěl Orville, let byl dlouhý 39 metrů a trval 12 sekund. Byl zachycen na jejich nejznámější fotografii. Čtvrtý let toho dne byl jediným skutečně řízeným letem. Wilbur Wright letěl 279 metrů a let trval 59 sekund. Stavba letadla Flyer I stála méně než tisíc dolarů. Rozpětí křídel bylo 12 metrů, hmotnost 340 kg a jeho 77 kilogramový motor měl výkon 12 koňských sil (9 kW). Lety pozorovali čtyři záchranáři a jeden chlapec z městečka. Byly to tedy první prokazatelné veřejné lety. Místní noviny ihned popsaly tuto událost, ale velmi nepřesně. Jen jediné noviny (Cincinnati Enquirer) druhý den vydaly o pokusech bratří Wrightů podrobný článek.[3] Na místě prvního letu dnes stojí Národní památník bratří Wrightů.

Brzy po prvním letu Wrightové požádali o patent na letadlo, ale až do roku 1908 nelétali – zřejmě v obavě o prozrazení jejich patentu. Původní patent byl zamítnut, později však získali patent na způsob řízení letu křivením konců křídel.

Jejich prvenství v oblasti motorového létání je zpochybňováno. Hlavním soupeřem o prvenství byl amatérský konstruktér Gustave Whitehead, který by podle některých zdrojů měl být prvním člověkem, který uskutečnil let s letounem těžším vzduchu poháněným motorem.[4]

Odkazy

Reference

  1. a b Wilbur Wright Working in the Bicycle Shop [online]. 1897 [cit. 2013-07-22]. Dostupné online. 
  2. 1906 Wright US Patent #821,393 [online]. [cit. 2008-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Telegram from Orville Wright in Kitty Hawk, North Carolina, to His Father Announcing Four Successful Flights, 1903 December 17 [online]. 1903-12-17 [cit. 2013-07-22]. Dostupné online. 
  4. Paul Jackson. 'Justice delayed is justice denied' [online]. Jane’s All the World’s Aircraft [cit. 2013-03-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Orville Wright.jpg
Photographic portrait of Orville Wright, then aged 34, taken in 1905
Wilbur Wright.jpg
Wilbur Wright, age 38, head and shoulders.
Wrightflyer.jpg
First successful flight of the Wright Flyer, by the Wright brothers. The machine traveled 120 ft (36.6 m) in 12 seconds at 10:35 a.m. on 17 December 1903 at Kitty Hawk, North Carolina. Orville Wright was at the controls of the machine, lying prone on the lower wing with his hips in the cradle which operated the wing-warping mechanism. Wilbur Wright ran alongside to balance the machine, and just released his hold on the forward upright of the right wing in the photo. The starting rail, the wing-rest, a coil box, and other items needed for flight preparation are visible behind the machine. This was considered "the first sustained and controlled heavier-than-air, powered flight" by the Fédération Aéronautique Internationale.