Brazilka

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Brazilka
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Brazilka s horou Luž v pozadí
Brazilka s horou Luž v pozadí
Základní informace
Vyhlášení1. srpna 2002
VyhlásilSpráva CHKO Lužické hory
Nadm. výška540 – 565 m n. m.
Rozloha8,61 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresČeská Lípa
UmístěníDolní Světlá
Souřadnice
Brazilka
Brazilka
Další informace
Kód2152
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Brazilka je mokřad (rašelinná louka) v Lužických horách, na severu okresu Česká Lípa. Lokalita se nachází jeden kilometr od hory Luž, severně od vsi Dolní Světlá a jižně od obce Waltersdorf (Sasko) na východním úpatí Luže. Od roku 2002 je chráněnou přírodní památkou.[3] Je zde vybudována naučná stezka Obnova mokřadů na Brazilce.[4]

Historie

Název Brazilka pochází od zbořeného hotelu Neubrasilien (po roce 1945 dětské zotavovny) který stál na úpatí Luže. V roce 1986 byla podhorská mokřadní louka vysušena za účelem zemědělské činnosti. Odvodnění bylo provedeno nedokonale, zamokřená místa nedovolovala zemědělské využití, a proto byla oblast ponechána ladem a postupně zarůstala náletovými dřevinami.

V roce 1999 byla společnou prací Správy CHKO Lužické hory, Občanského sdružení přátel Lužických hor z Jablonného v Podještědí, Referátu životního prostředí Zemského úřadu Löbau-Zittau a Spolku pro výzkum životního prostředí Zittau.[5] obnoven původní vzhled a funkce lokality. V rámci znovuzavodnění bylo třeba zpomalit odtok vody z oblasti mj. přehrazením toku Svitávky a vyhloubením malé vodní plochy uprostřed louky. Odstraněny byly nevhodné náletové dřeviny (modříny, borovice) a nově vysazeny byly zejména olše a vrby. Obnova stála asi 800 000 korun a většina prací byla provedena českými firmami.

Tabule na horním okraji Brazilky

Přírodní poměry

Oblast je prameništěm říčky Svitávky. Chráněné území leží v nadmořské výšce 540–565 metrů a má rozlohu 8,61 hektarů.[6] Rašelinná vrstva je v některých místech až 0,6 m silná. Část plochy pokrývá vřesoviště. Rašelinné louky mají zpravidla nižší obsah živin ve vodě a v půdě a nízké pH. Tomu odpovídá i druhová skladba rostlin a živočichů.

Flóra a fauna

Z rostlin se zde vyskytuje především: rašeliník (Sphagnum sp.), ostřice obecná (Carex nigra), sítina ostrokvětá (Juncus acutiflorus), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), všivec mokřadní (Pedicularis sylvatica), vřes obecný (Calluna vulgaris).

Vzácní zástupci živočichů jsou: zmije obecná (Vipera berus), ještěrka živorodá (Lacerta vivipara), slepýš křehký (Anguis fragilis), chřástal polní (Crex crex), sluka lesní (Scolopax rusticola).

Přístup

Poblíž Březinky vedou po a při státní hranici a hory Luž turistické trasy (zelená, modrá a červená) a také cyklotrasa 3061.[7]

Naučná stezka

Zároveň s úpravami lokality byla na jaře roku 1999 vybudována naučná stezka Obnova mokřadů na Brazilce. Okruh stezky o délce 300 metrů je nenáročný, určen pro pěší turisty a má čtyři dvojjazyčné informační tabule. První zastavení je u cesty vedoucí z Dolní Světlé, poslední nedaleko turistického hraničního přechodu Dolní Světlá – Waltersdorf. Tabulí seznamují návštěvníky s česko-německých projektem, s typickou vegetací a faunou mokřadů v prameništi potoka Svitávky a historií nevhodných melioračních zásahů. Poté byl vydán tiskem i barevný český a německý průvodce. Byl k dostání v informačních centrech celé oblasti a v muzeu (již zrušeném v Bredovském letohrádku) Lužických hor u Lemberka.[8][9]

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. MODRÝ, Martin; SÝKOROVÁ, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 39. 
  4. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha: Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Turistická část, s. 59. 
  5. Kolektiv. Naučné stezky Libereckého kraje. 3. vyd. Liberec: Liberecký kraj, 2006. Kapitola Obnova mokřadů na Brazilce, s. 6. 
  6. Brazilka [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2020-09-02]. Dostupné online. 
  7. Mapa Lužické hory. Praha: Kartografie, 2009. ISBN 978-80-7393-002-8. 
  8. Naučné stezky, s. 6.
  9. Lužické hory, Olympia, s. 59.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
PP Brazilka (květen 2020) (9).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Brazilka (květen 2020)
Brazilka B.jpg
Autor: Zákupák, Licence: CC0
Tabule na horním okraji přírodní památky
PP Brazilka (květen 2020) (7).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Brazilka (květen 2020)
PP Brazilka - všivec mokřadní (lesní) (3).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Brazilka - všivec mokřadní (lesní)
PP Brazilka (květen 2020) (1).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Brazilka (květen 2020)
PP Brazilka (květen 2020) (3).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Brazilka (květen 2020)
Raseliniste-Brazilka2.jpg
Autor: Original uploader was Aletheia at cs.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Rašeliniště Brazilka, vpozadí hora Luž
PP Brazilka (květen 2020) (11).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
PP Brazilka (květen 2020)