Mistrovství světa juniorů
stříbroMSJ 1997USA 20'
Calderův pohár
vítěz1997/1998Philadelphia Phantoms

Brian Boucher (* 2. ledna 1977, Woonsocket, Rhode Island, USA) je bývalý americký hokejový brankář. V současnosti spolupracuje se stanicemi NBC SN a NHL Network jako hokejový analitik.

Kariéra

Boucher byl vybrán v prvním kole draftu NHL 1995 na 22. místě celkově klubem Philadelphia Flyers. Za Flyers začal hrát v sezóně 1999-00, přičemž dělal záložního brankáře Johnu Vanbiesbrouckovi a pomohl zajistit vítězství v atlantické divizi a ve východní konferenci a on sám vedl v základní části statistiku v nejnižším průměru obdržených gólů. V playoff byl jeho tým zastaven až ve finále východní konference. Během playoff zaznamenal několik nezapomenutelných momentů. Například 5 vítězných zápasů v prodloužení v sérii proti Pittsburghu Penguins a rozklek při zákroku proti střele Patrika Eliáše z New Jersey Devils. Ačkoliv ve finále konference už Flyers proti Devils vedli 3:1 na zápasy, tak i přes návrat zraněného Erica Lindrose sérii prohráli 3:4 na zápasy. Během sezóny 2000-01 byl kvůli špatnému startu v sezóně postupně nahrazen v roli prvního brankáře Romanem Čechmánkem.

12. června 2002 byl vyměněn do Phoenixu Coyotes společně s výběrem v draftu za Roberta Escheho a Michala Handzuše. V sezóně 2003-04 překonal rekord moderní NHL v sérii po sobě jdoucích minut ve kterých neinkasoval gól (332 minut). 1. února 2006 byl vyměněn do Calgary Flames společně s Mikem LeClerkem za Stevena Reinprechta a Philippa Sauvé.

Boucher začal sezónu 2006-07 v Chicagu Blackhawks. 27. února 2007 si Bouchera vybral z listiny volných hráčů klub Columbus Blue Jackets. Boucher dorazil ke klubu jen pár hodin před zápasem s Coloradem Avalanche a musel chytat v dresu Tye Conklina s číslem 35.

23. července 2007 podepsal smlouvu s klubem v nižší severoamerické lize AHL s klubem Philadelphia Phantoms a hrál za ně většinu sezóny 2007-08, před tím než 26. února 2008 podepsal smlouvu se San José Sharks. 25. června 2008 podepsal se Sharks prodloužení smlouvy o jeden rok na 650 000 USD (asi 13 000 000 ). Sezónu 2008-09 začal dvěma po sobě vychytanými čistými konty.

1. července 2009 se Boucher dohodl na smlouvě s Philadelphií Flyers, kde s ním počítali jako se stabilním zkušeným záložním brankářem Raye Emeryho. Když se v polovině sezóny Emery zranil, tak Boucher předváděl průměrné výkony a poté, co si zranil ruku, tak byl nahrazen třetím brankářem Michaelem Leightonem. Leighton v nepřítomnosti Bouchera vynikal a po jeho návratu se stal Boucher pouze jeho zástupcem a po návratu Emeryho třetím brankářem v celkovém pořadí Flyers. Nicméně se Emery brzy opět zranil a Boucher se tak stal kvalitní zálohou pro prvního brankáře Leightna v playoff 2010, ve kterém se Flyers dostali až do finále Stanley Cupu, kde vypadli s Chicagem Blackhawks. V dalších sezónách šel výkonnostně dolů a v roce 2013 odešel chytat do Evropy, kde nastupoval ve švýcarské NL A za tým EV Zug. Po této sezóně odešel z profesionálního hokeje.