Briketa

Slaměné brikety

Briketa je mechanicky zhutněný drobný hořlavý materiál, jako je uhelný prach nebo biomasa. Může mít oválný tvar, tvar kvádru (5″ x 2″) či kostky (3″ x 3,5″)[1], formu válečku o různém průměru nebo se může jednat o vejčité těleso (tzv. bulety). Bulety měly váhu 20 gramů až 100 gramů, brikety pro lokomotivy až 10 kg.[2] Tvar brikety je pro samotný proces spalování nepodstatný. Brikety slouží jako tuhé palivo a spalují se obvykle v kamnech či v kotelnách. Brikety z biomasy se stávají populárním ekologickým palivem. Proces samotné výroby se nazývá briketování.

Historie

V Bavorsku se v důsledku vysokých cen dřeva a uhlí začalo experimentovat s rašelinou jako palivem pro parní lokomotivy. Carl Exter vyvinul v roce 1856 lis pro výrobu briket z rašeliny, na který obdržel 8. ledna 1857 patent.[3] Toto zařízení se s rozvojem těžby lignitu a hnědého uhlí začalo používat na výrobu hnědouhelných briket.[4] Kromě razidlových lisů se používaly lisy válcové.[2]

Technologie

Brikety z hnědého uhlí se vyráběly technologií bezpojidlového briketování.[1] Technologie briketování s pojidlem (dehtovou smolou) byla používána při výrobě černouhelných briket. Rozemletá smola se přidávala k uhlí v podílu 6–8 %.[2]

Dva nejběžnější způsoby výroby spalitelných briket jsou tyto:

  • Hydraulickým briketovacím lisem, tlakem razníku směrem proti komoře naplněné lisovaným materiálem. Jedná se o zhutnění tlakem, tedy pouze mechanické a využívá se zejména při lisování dřevní hmoty o vlhkosti do 12 %.
  • Šnekovým briketovacím lisem, tlakem šneku skrze předehřívanou komoru, ve které dochází k uvolňování přirozených pojiv z lisovaného materiálu. Tlakem šneku a následným zchladnutím brikety dochází k získání finální tvrdosti. Tento postup se osvědčuje zejména u slámy, sena a jiných stébelnatin.

Druhy briket

  • dřevěné
  • slaměné
  • uhelné
  • papírové, z drcených kartonů
  • polyuretanové
  • z energetických rostlin
  • z prachů z odsávání – textilní, papírové, MDF a jiné
  • z odpadů z výroby cigaret – cigaretové dutinky, tabákový prach
  • ze znehodnocených bankovek a cenných papírů

Odkazy

Reference

  1. a b ŠTUDL, Josef. Vývoj a výsledky koncernového podniku Palivový kombinát 25. únor, Vřesová. Uhlí. Říjen 1985, roč. 33, čís. 10, s. 378. 
  2. a b c VACEK, Jaromír; PATERA, Evžen. Dehet a jeho chemické zpracování. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1960. 217 s. S. 187. 
  3. Amtliche Nachrichten. Hannoverscher Courier. 1857-01-15, roč. V., čís. 1176, s. 33. Dostupné online. 
  4. Pioniere der Brikettierung 1. web.archive.org [online]. 2015-04-02 [cit. 2025-01-04]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu briketa na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Straw-hay-briquettes.jpg
Autor: www.AgroBrik.cz, Licence: CC BY 3.0
Brikety z biomasy - slaměné brikety, brikety ze sena foto od firmy AgroBrik.cz. Brikety vhodné ke spalování v kotlích na tuhá paliva, kamnech, krbech ...